bugün

üç beş psikoloji kitabı okuyup etrafındaki insanları tek bir davranışı ya da sözüyle değerlendirip kategorize etmektir.

-canım sıkılıyor ya
-depresyondasın sen
-hıı?

-şu kitabı aldığın yere koy.
-obsessifsin oğlum sen
-nasıl yani??
- abi napıyorsun ?
- sıçıyorum
- hımm .. demek ki içine çok atmışsın
bir de psikoloji öğrenimine yeni başlayan öğrenci bu argümandadır. ota boka teşhis koyar.

anne: kızımm, şuraya para koydum bulamıyorum sen mi aldın?
kızı: paranoyaksın sen!
anne: eywah eywah. yedi kız kafayı.

hele bir de metroyla yada otobüsle okula gidiyor ya, herkesin yüzünü inceler, böyyylee bakar, sanki adamın alnında paranoid şizofren yazıyo!
hele ki bir davranış görmeye dursun yine patlatır teşhisi:

metrodaki adam, bacağını sallıyıp etrafına bakıyodur. sürekli bi de el ovuşturuyosa pehey, yandı geliyo teşhis:

+heh yakaladım seni, seni özgüvensiz, seni panik bozukluğu seni..agorafobinde vardır senin. hele metro girsin tünele. o zaman görücem, agorafobik insan yavrusu seniii!!

öğrenciliğin ilk yıllarında psikoloji öğrencilerine bulaşmamakta, konuşmamakta pek elleşmemekte fayda vardır. netekim kendi kendini pek bilmez, haaa, bir de bir ömür böyle giden modelleri de çıkabiliyor bazen..
-kalacak yer problem değil , amcamgilin komşusunun evi var
-yav ne işim var tanımadığım insanların evinde?
-sosyal fobiksin oğlum sen, açıl biraz
insanları gruplandırıp, kontrol altına almak isteyen batılı düşünce ürünü. doğuda insanlara deli derler en fazla, saygı görürler, çocuklardan başka kimse (onlar da deli) bulaşmaz, öyle yaşarlar kendi seçtikleri mahallelerde.

doğu insanı "kahırlanır, içerlenir" depresyona girmez. kahırın, içlenmenin çaresi ilaç değildir. yapmayın böyle şeyler insanlara; hüzün güzeldir, uyumasın varsın, gece güzeldir. ağlasın hatta. ağlamak anti-depresandan daha sağaltıcıdır. (batı terbiyesi almış shrinklere sesleniyorum: el çek tabip)
her davranisa psikoljik tani koymak

eylem gerçekleştirilirken, etkileyiciliğinin artması için 'hımmmmm' nidası ile desteklenmesinin önerildiği durum....
kahve: kendimi halsiz hissediyorum.
cikolata: hımmmm depresyondasın...
kahve : yok ya, geç kalmaktan korktuğum için biraz koştum...
cikolata: hımmmm , panik atak olmasın...
kahve : tamam tamam, seninle konuşan da kabahat...
psikolojik tanı koyarken dikkat edelim, herkes benim kadar kibar olmaya bilir ...
Fazla ilmi kişilerde görülen durum... Kendisinin psikolojik durumu vahimdir yüksek ihtimalle...
kendini psikolog zanneden insanın durumudur. her şeyi psikolojiden bilir ve kendi kafasından tanı koyar utanmaz.
(bkz: olur öyle)
psikolojik tanıyı ortaya koyarken kendilerinin psikopat olduklarını da ortaya koyan insanlardır.kendilerini kanıtlama çabası içindedirler.
+ ne yapıyorsun orda?
- hiç ya netteyim. entry filan yazıyorum.
+ hımm. insanlardan, gerçek hayattan ne kadar kaçabilirsin? vaktini neden nette öldürüyorsun? sosyal olmayı desene. gel istersen doğayla içiçe bir yere gidelim. iyi gelir inan bana.
- ya ben iyiyim zaten. sadece zaman geçiriyorum.
+ peki şu an yazdığın nedir?
- kardeşe yapılan işkenceler diye bi başlık varda. ona entry giriyorum. çok komik yaaa.
+ ilginç. nasıl işkenceden bu kadar zevk alabiliyorsun? kabil kardeş kompleksi var sende. bugün kardeşine işkence yapan yarın annesini öldürür. hastalığın ilerlerse Orestes kompleksine yakalanırsın.
- hı??
+ istersen bi süre tatile git, yalnız kal, kendini dinle.
- ya yalnız tatile mi gidilir? yıllık iznim gelsin sevgilimle gidicem.
+ yalnızlık sendromu başlamış sende. birilerine ihtiyaç duyuyorsun devamlı. ilgiye sevgiye muhtaçsın.
- ya senin işin yok mu yaa. gitsene başımdan. öfff yani.
+ bak bastırdığın duyguların dışa vurumu çok kötü. şiddete başvuruyorsun hemen. hem sana hem çevrendekilere zaralı. bu agresyondan kurtulman lazım.
- off aman yaa. ben gidiyorum.
+ hey bi dakika. kaçarak kurtulamazsın sorunlardan. gel çocukluğuna inelim. sana diyorum heyy..
bir arkadasımın çekıngen ve hafif saf olma nedenini, ilkokul birinci sınıfta altına işediği için öğretmeninden yediği feci dayağa ve bütün sınıf arkadaslarının önünde sidiğinin temizletilmesine bağlaması gibi bir olaydır.
genç psikolog adaylarının yapmaı muhtemel davranış.
psikolojideki tabiri davranış bilimi yani insanın yaptığı hareket ve sözlerin kendiliğinden oluşmadığı, o an yaşanan olayların durum değerlendirmesinin dışa vurumu, etkileştirilen tepkime ve olaylara karşı yorum yapabilmedir.
an itibari ile, günümüz koşullarında her an stres ve psikolojik travmalarla iç içe yaşadığımızdan yaşanılan her problemi ona bağlama durumudur.
psikolojiyi bitirip yapılan davranıs.
bir hoca soyle der;
psıkolojı okuyan ogrencı
1.sınıfta hastalıkları ogrenır
2.sınıfta acaba ben bunlardan hangısıyım dıye kafa yorar
3.sınıfta etrafımdakıler acaba bunlardan hangısı der
4.sınıfta dunyada normal bırılerı yok mu ?
Psikoloji hakkında üç beş kitap okumuş arkadaşın, herkesin her yaptığına psikolojik açıdan yaklaşması durumudur ki kişiyi pek bi' sıkıcı yapar. Hiç de sevmem bilmişlik taslayan insanları.

Ha bi' de bunun fizyolojik hastalığa tanı koyamadığı zaman hastalığı psikolojik durumlara bağlayan doktor versiyonları vardır ki düşman başına.

*Üniversite hastanesinde, gece saat 03.00 civarı, titreme sorunu nedeniyle hastaneye başvurmuş bir kız öğrenci ve yanında gelen arkadaşları ile asistan arasında geçen diyalog:

-nesi var?
+zangır zangır titriyor sabahtan beri. kustu da...
-bilmediğin bi' şey yedin mi?
#hayır, yemedim.

(bir iki salak test sonrası)

-bir şeyi yok, psikolojik.
+insan psikolojik olarak titrer mi böyle yahu? kustu falan da hani... üşütmüş olmasın?
-hanımefendi baktık her şeyine. psikolojik!
+bence senin de sorunun psikolojik ya neyse. yürüyün kızlar, bi' de devlet hastanesine gidelim.

*Devlet hastanesinin acil servisinde, gece saat 04.00, kalabalıktan geçilmeyen acilde tek bir doktor görevde:

-üniversite hastanesinden psikolojik deyip gönderdiler. ama titremesi, mide bulantısı geçmedi bi' türlü. bi' de siz baksanız?
+tamam bayanlar. şu testleri yan taraftan yaptıralım hemen, bi' bakalım duruma.

(testler yapılır, doktor gülümseyen çehresiyle gelir)

+korkulacak bir şey sayılmaz ama psikolojik bir durum hiç değil. kanında mikrop var hanım kızımızın, şimdi serum takacağım, biraz dinlensin. sonra da ilaçlarını düzenli olarak kullansın.

Bu noktada tüm ekip, asistana küfür ayinine durur elbette.

Bi' laf vardır; yarım doktor candan yarım imam dinden eder diye. Teşhis konusunda sıkıntı yaşayan yarım doktor asistanların dediklerine bakacak olsaydık, geberirdik mikroptan be!
psikolojik sorunlara çözüm bulmak isteyen uzman davranışıdır. incelikli ve dikkatlidir.