bugün

bir hemşire için harika bir haberken, doktor olmak için tıp fakültesinde okuyan başka birisi için kötü haberdir.
6 yıl oku sonra bir de bi hemşire doktor olup yerime atansın şaşılacak şey gerçi artık şaşıramıyorum doğrusu . Doktorlar ne yapsa kendini sevdiremiyor hükümete .
yüzde doksanı posta memuru kafasında olan doktor güruhundan sonra, yüzde doksan dokuzu ilk yardım yapmayı dahi beceremeyen bir güruha canımızı emanet etmemizi gerektiren yasa.
yapacağınız işi sikeyim, ben ölüyorum.
doktora yapmış makine mühendisiyim, o zaman ben de pratisyen doktor olabilirim.
edit: birilerinin canı sıkılmış, eksilesen de hem doktor hem mühendisim arkadaşım, kız isteme olaylarında senden birkaç adım öndeyim.
bunların hepsi açıkta kalan öğretmenlere zemin hazırlamak amaçlı. önce eğitim fakültesi mezunlarını 6 aylık eğitimle hemşire yapmayı düşündüler, güya hemşire açığı var diyerek. şimdi de hemşireleri doktor yapmaya çalışıyorlar. allah sonumuzu hayretsin. yakında kimya mezunları eczacı oluyor diye bir haber duyarsanız şaşırmayın. eshefle kınıyoruz efenim.
biyoloji kimya ya da fen bilgisi mezunları 6 aylık eğitim ile tamamen alanları dışındaki bir meslek olan hemşireliği yapabilceklerse yine lisans mezunu (bakın üzerini çiziyorum lisans eğitimi almış) hemşireler alacakları ek farmakoloji eğitimi ile bir pratisyen hekim olabilir.

edit: ha bir de internet üzerinden girilen sınavlarla lisans tamamlamanın bile olduğu bir ülkede 6 aylık eğitim adam olana çok bile.
akp hükümetinin üç çocuk devriminden sonra patlayan nüfus artışını frenlemek için koyduğu karşı devrimdir.

not: akpsporluyum.
imam hatip liselilerin hemşire yapılmasından sonra beklenen olaydı zaten.
mehmet şimşek'den maliye bakanı, davutoğlu'ndan dışişleri bakanı olan ülkede neden olmasın?

olsun anasını satayım hemşirelerinki de can...
bu gune kadar olmaması hata olan uygulamadır.

yurtdışında hemşirelerin soğuk algınlığı gibi basit durumlara reçete yazabilmesi çok acil olmayan durumlarda sağlık hizmeti vermesi normaldir zaten bu hemşirelerin bakım rolüdür. tutup da tıp bitirmiş birinin yerine atanmayacaklar sadece görevi biraz daha kapsamlı olacak bu insanların.
hemsirelerin en iyi yaptığı sey ......anladınız siz onu.
Siktir amk dedirtir.
(bkz: götümün pratisyeni)
Neden herkes bu olaya karşı hala anlamış değilim? Tabikide süzeltilmesi gereken şeyler var ama zamanla bu kanun sağlık sektörüne çok yardım eder. Amerikada yıllardır uygulanan bir sistem ve gayet güzel bir şekilde işliyor (PA- Physician Assistant olarak geçiyor) ve çoğu PA aile doktoru oluyor. Bu sayede doktorların üzerinden yükler azaltılıyor. Doktorların daha çok ameliyatlarla ve araştırmalarla ilgilenmesine zaman ayrılmaya çalışılıyor. Tabikide PA'ler kafalarına göre takılmıyor. O gün baktığı her hastanın sonuçlarını onun patronu olarak görülen doktora göstermesi lazım ( eğer PA tecrübeli ise çoğu zaman doktorlar bir göz atıp geçiyor). Peki bu PA'ler nasıl yollardan geçiyor diye sorarsanız PA olmakta o kadar kolay değil. 4 yıl lisans okumanız lazım sonra PA fakültesine gitmeniz lazım (2 yıllık yani master yapıyorsunuz) ve en az 3.4-3.6 arası GPA isteniyor girebilmeniz için. (3.6-4.0 GPA ile doktor olunuyor zaten) Tek notlar yetmiyor. En az 1000 saat herhangi bir hastanede hastalarla iletişim içinde olduğunuz bir işte çalışmanız lazım fakülteye girmeden 'önce'. Yani hem okuyup hemde çalışmanız lazım. Yada 4 yıl bittikten sonra bir yıl full çalışmanız lazım. Hocalarınızın referans mektupları da baya iyi olmalı. Yani liseden mezun oldum aile hekimi olucam yok.