bugün

her ortamda futbol muhabbeti açabilme potansiyeline sahip insandır.

- ne yaptın borsa işini
+ sorma ya bizim fenerin hisselerinin düşeceği tuttu hep o zico nun yüzünden bu kezman tek forvet oynatılır mı aq yenilince takım düştü tabi hisseler
- iddaa filan oynasaydın daha az riskli olurdu hem tövbe tövbe

- haftasonu ne yapıyosunuz
+ aylin le maça gidecez ehehe kesin koycaz olm bu hafta kocaeliye

- ne olacak bu memleketin hali ya özelleştire özelleştire bitiremediler
+ abi başımızda adam yok. aziz yıldırım başbakan olacak ki. 5 seneye dünya devi olmazsak en adiyim di mi ya
- öyledir anam öyledir.

- abi lavabo nerdeydi
+ hacı saraçoğlunun bi tuvaletleri vardı görme ya. bal dök yala. ayna gibi fayansları filan.
- allah belanı versin
+ o değil de bu güiza çok bela bi adama benziyo ha
- patakütepataküte
+ bu hareketin aynısını lincoln yaptı hoca görmedi, buz gibi golümüzü yedi. ibne hakem ibne hakem
- kaçma lan
- hayatım sinemaya gidecektik.
+ maç bitsin gideriz, sus iki dakka!
- ama gösterim kaçıyor hayatım, 21 seansına almıştık bileti.
+ arada gireriz, sus dedim!
- ben annemlere gidiyorum rıfat.
+ ne annenleri! gel buraya uğur yapıcağız daha, sök evin perdelerini. bak dakikalr 43'ü gösteriyor hala gol yok.
- ama hayatım..
+ sök ulan!!
- peki!
+ lincoln lincooln diye de tempo tut sökerken.
- ama hayatım elin adamı...
+ tamam o zaman siktir ol git petre siktir ol git de.
- yaa rıfaat...
+ de ulaannn!
- git burdan petre, git burdan..
- dolar kaç lira?
+ 2
- ohaaa doğru bak lan
+ 2 olum adamlar şampiyonluğa oynuyor deplesmana gidiyorlar ama olsun 2 vericem.
- hay aklını sikim ya götüm 3.5 attı.
+ 3.5 ne lan hangi takım o?
hayatı olmayan insandır.
güldüren insandır.

sene 2001, nisan, 3 nisan...
real madrid galibiyeti sonrası ağız kulak mesafesi sıfıra inmiş hepimizde, misyonumuzu tamamlamışız ve cehennemden* dışarı çıkıyoruz..

arabamızın üzerinde tepinen arkadaşları püskürtmekteyken bir grup geçiyordu yanımızdan.
tiyatro sahnesindeki bir kostümden çok gerçek hayat vardı üzerlerinde, yırtık pırtık elbiseleri ile.. ve hepsi bir ağızdan "neyim var ki senden başka! kimim var ki senden başka!" şeklinde bağırıyorlardı. hayatları öyle bir anda destekledikleri futbol takımından ibaret olduğu çok belliydi. biz de onların koluna girdik, eşlik ettik bir süre.. aklımızdaki gündelik telaşlara rağmen, trafik mesela...
gözleri bir tek tuttuğu futbol takımının renklerini gören insandır. patavatsızdır. diğer takım taraftarlarının değerlerine utanmadan laf söyler, rakip takımın türkiye' ye getirdiği avrupa kupasını bir türlü kabullenemez ve hiç durmadan bu kupaya çamur atar, sürekli kırıcıdır, sanal platformlarda, yakışıksız yorumlarla karşısındakinin takım sevgisini düşünmeden yazmaya devam eder. laftan, sözden anlamaz. o, fanatiktir, fanatik ruhu asla ve asla bir başkasının sevgisini takdir edecek kadar asil değildir.
futboldan başka bir şey bilmeyen insandır. bu insanla aynı ortamda fazlaca bulunmak insanın devrelerini yakabilir. *
(bkz: işte geldim burdayım ben bu işte ustayım)
(bkz: tribün çocuğu)
hayatta değer verdiği her şeyden kazık yemiş insandır... tek ümidi futbol takımıdır tek zevki rakip takıma/seyircisine ve hakemlere küfretmektir...
(bkz: kutunun dışını da görebilmek)
sporuda sadece futbol sanan insandır.
yaşam standartı,maddi gücü ve sosyal çevresi düşük olan insanın;üstündeki negatifleri atmak,sevinmek,heyecanlanmak için yaptığı seçim.köşedeki bakkala,mahallenin kasabına,karpuzuyla ağız sulandıran manavına borcu varken meşin yuvarlağın ağlarla buluşması bütün kederini azaltır,yok eder.
çevremdeki insanların %90'ını oluşturan boş insanlardır. asgari ücretle çalışıp, çocuğuna ekmek götürmekte zorlanırken lig tv'ye para verenleri de mevcuttur. futbollu pek takip etmemem sebebiyle arkadaş çevrelerinde bazen alay konusu olurum. Genellikle, bütün futbol şirketlerinin anonim şirketler olduğunu ve nasıl ki sabancı ya da koç holding'in para kazanması beni ilgilendirmiyorsa bjk aş. ya da gs aş'nin para kazanmasının da beni alakadar edemeyeceğinden dem vururum. Hatta bazen üslup sertleşirse "... malı orda oynayan futbolcular her maçta dünya kadar para kazanırken sen de burda aç karnına sevin-üzül" derim. Doğduğum köyün ahalisiinin komple fanatik galatasaraylı olmasına hatta işi abartarak köydeki tüm erkek çocuklarına gsli futbolcuların ismini vermelerine rağmen (benim de ismim uğur tütüneker'den hatıra) rağmen lise yıllarımda futbola karşı ilgimi yitirdim, ne yapayım böyleyim işte *
(bkz: taraftar)
(bkz: holigan)

- aşkommm ben mi beşiktaş mı?
- tabi ki beşiktaş ulann...
- salaksın biliyosunnn değğğmii.
- sen hala burdamısın.
tuttuğu takım şampiyon olamadığı için karısının cilvesine uykum var veya kafam bozuk cevabını veren insandır.