bugün

HiÇ BiR ŞEYiN YOLUNDA GiTMEDiĞi TARZINDA NEGATiF DÜŞÜNCELERE KAPILDIĞIN BiR PERiYODA GiRDiYSEN YAŞAM TÜNELiNDE, HiSSEDECEĞiN KAÇINILMAZ, depresif DUYGUDUR. hiç bir sebep yokken bile için içine sığmadığı, o keyifli anları özlersin.
Her şeyin yolunda gittiğinde bile bazen kapılmanın mümkün olabileceği duygu.
birşey yapman gerekipte yapamamak ve bunun beynini sürekli meşgul etmesi.
hayatın monotonluğunun üzerine birde, düşüncelerin monotonluğu eklenince ortaya çıkan keyifsizlik.
müzeyyen senar dinleyince geçen durum. *
türk insanının büyük bölümünün son 10 yıldır içinde bulunduğu ruh hali.
hemen akabinde depresyondayım denilebilecek durum bildirisidir.
(bkz: yağmur yağdığında depresyona girmek)
(bkz: ertesi gün sınavının olması)
üniversite bittiğinden beri yaşadığım olay. üniversite bitti şimdi ne yapacağım diye düşündüm, işe girdim hayatım monotonlaştı haftasonu göz açıp kapayıncaya kadar geçer oldu. eski dostlarla bir araya gelişler azaldı, masalar eskisi gibi kalabalık olmuyor. umay umay'ın düşmedim daha şarkısındaki "kıyamet sen de kop kopacaksan" mısrasını tekrarlar olduk ya hadi hayırlısı.
depresyon belirtisidir.

1- mutsuzluk hayattan keyif alamamak
2- uyku problemi
3 iştahsızlık
4 tekerrür eden intihar isteği.
(bkz: tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakıcan)
(bkz: intihar eşiği)
isyanı yaratan sebeplerdendir.
geçici bir durumdur. geçmezse, yakın zamanda bir uzmandan yardım alınmalıdır.
hayattan keyif almanın mümkün olmadığı gerçeğini unutup, ille de alıcam alıcam endişesiyle sağa sola yalpalayan günümüz insanının hezeyanıdır keyif aramak. zira geçici olduğunu bile bile yapılan şeyler ancak geçici keyifler verir. eski mutlu fotoğraflara baktığında keyiflenmektense hüzünlenmeyi seçtiğin gibi.
yaşanılanlar nedeni ile vücuttaki serotonin hormonunun yıkıma uğraması durumu. bir serotonin geri alım inhibitörü ile hayattan keyif almak mümkün olacağı gibi, insanlara umutsuzluk saçma huyunuzu ve bulaşıcı olan kaygınızı sizden alıp götürür. böylelikle hayattan zevk alıyorsanız, keyifleriniz de geçici olmayacaktır.
eninde sonunda öleceğim, hayat kısa ve ben bu hayatı en iyi şekilde değerlendirmeliyim en azından dertleri genel geçer kılmalıyım. zaten öyle değil mi diyemeyen insan evladı tavrı. yazık cidden değmez hiç bir şey keyfini kaçırmaya şu hayatta.
kendi alamayana kimse aldıramaz şahsi bir durumdur.
hayatın istediğiniz gibi gitmemesi durumu.
arada gelir.
giderse iyidir.
gitmezse kolaylar gelsindir.
eğer sürekli keyif alınmıyorsa depresyon belirtisi olabilir.
detaylarda kaybolmaktır kimi zaman, tek bir şeye odaklanıp, saplanmaktır, sahip olunanları göz ardı etmek, sahip olamadıkları için hayıflanmaktır.

bir - iki saniye sonrası için ne olacağını bilemediğiniz, geçmişi geri getirme ve yeniden yaşama şansımızın olmadığı bir hayat, her şeye rağmen, her anından keyif alınması gereken bir hayattır. *
hayatın ve insanın ne denli gerekli olduğu sorunsalına mütevellit gelişen hededir. işlerin yolunda gitmemesinden ziyade hayatın hiçbir türlü gitmemesiyle alakalıdır. paranın tanrı olduğu dünyada kimsenin mutlu olması beklenmemeli, insanın maddi durumu ne olursa olsun bi yerde tökezleyip manevi anlamda boka sürükleneceği unutulmamalıdır.

kışın, sıcacık bi evin sıcak banyosunda sıcak bi suyla duş almak mükemmeldir. aynı mevsimi yaşayan bir gecekonducu ailenin böyle bir lüksü yoktur. onlar için keyif, yer sofrasında soğan ekmek yemek de değildir. neticede sofra kalkacak ve soğan aramaya çıkılacaktır.
hiçbir şeyden tat alinamayan, bir daha mutlu olunamayacakmis gibi hissettiren ruh hali.