bugün

1 liralık motor bile alsan lastiklerini en iyisinden al. Unutma senin yer ile temasını bir avuç kadar ve yere tutunmayı o avuç kadar lastigin yere temas ettiği kısım sağlıyor.
Trafik ışıklarına riayet et, sıkışık trafikte araçların arasından geçeceğim uğraşına son ver gibi tavsiyelerdir.
aralara kaçmayın.
Sürekli aralardan gitmek zorundaymış gibi hissetmeyin kendinizi. Size de motorlu araç muamelesi yapılmasını istiyorsanız şeridi ortalayıp öyle sürün motorunuzu.
para kazanmak için binmeyin.
seyir halinde iken trafik kurallarını ihlal eden bir otomobil gördüğünüz zaman polisi arayın, kaskınızda kamera var diye trafik polisi kesilmeyin.

hata yapan birini görünce kasten tartışıp, dikiz aynasını kırarak; bir de marifetmiş gibi bunu sosyal medyada paylaşıp popülerlik kazanmaya çalışmayın. insanlar size saygı göstermek yerine, insanların nefretini körüklemiş oluyorsunuz.

trafikteki bütün motorlu araçlar gibi sizin de aynı haklarınız var. ama bu haklarınızın var olması, trafikte hiçbir araçtan daha üstün olduğunuzu veya geçiş üstünlüğünüzün bulunduğu anlamına gelmiyor. bunu bilerek ve kendi güvenli alanınızı koruyarak sürün.

rüzgar arkanızda olsun *
Motorsiklet kullanıyorsanız ona göre kıyafet giyin.
Düşünce sizi koruyacak dizlik, kask, mont ne bileyim. Kot pantolon ve tişörtle motorsiklet sürenleri gördükçe kafalarına kürekle vurasım geliyor.
kask takılması ve 2+ şeritli yollarda en sağ şerit hariç diğer şeritlere girilmemesi tavsiyesidir. 10 küsür senedir istanbul trafiğindeyim kaç defa ağır kaza geçirmiş motosiklet kullanıcısı gördüm sayısını hatırlayamıyorum artık. arabaların aynalarından arka tamamen görünmüyor kör nokta var şunu anlayamıyorlar bir türlü makas ata ata şerit değiştiriyorlar. trafikte araba kullanan insanlar ki özellikle istanbulda kullananlar bıkkınlıktan ( yoğun ve ilerlemeyen trafik ) ani şerit değişiklikleri yaparlar. saniyelik olaylar bunlar kurtaramıyorsunuz işte adam sola hamle yaparken sende onu sollamaya çalışıyor isen..
motorsikleti hobi olarak degil bir ulasim araci olarak görün. kurallarini bilerek ve elbette uygulayarak kullanin.
Bizi farkedin diye ağlayıp durmayın büyük çoğunluğunuz trafik kurallarının anasını elliyor sizde, 4 teker seven bizde çok iyi biliyoruz. Aralardan geçen motorcular, emniyet şeridini kullanan motorcular.. bahaneleride biz çok az kaplıyoruz bla bla.. bildiğim kurallarda motorcular kuralları çiğneyebilir diye bir şey yazmıyordu. Ha bu demek değilki 4 tekerlekliklerin hepsi mükemmel şoför tüm suç motorcuların. Tabi ki yok böyle bir şey. Araç kullananlarda da çok büyük sıkıntılar var. En büyük sorunumuz eğitim zaten. Bunu çözersek biraz daha güzel olur her şey.
Fren mesafesini uzun tutun. Aynayı hep kontrol edin. Tam takım giyinin. Hızlı gitmeyin en fazla on dk fark eder. Fıtı fıtı gidin keyfini çıkarın. Ne cahil adamsınız.
yarış yapmayın.

bir de vizör kapalı da olsa söyledikleriniz duyuluyormuş. bağır çağır şarkı söylemeyin kart sesinizle. vallahi rezillik
motor kullanmayın.

en hayatisi bu.
benim gibi motoru uzaktan seven birisinin bile "bir gün alırım belki" diyerek okuyup bilgilendiği tavsiyelerdir.*
(bkz: hayat kurtaran bilgiler)