bugün

hayalet sevgilim ya da hayalet sevgili yle karıştırılmasın, bu çok başka bir şeydir, şairlerin şiirlerini yazdığı, ressamların resmini çizdiği ve tüm aşıkların gönlünü verdiği, olmayan sevgilidir, kimi zaman bir bulutta, kimi zaman bir denizde ve kimi zaman da, karanlık, daracık bir odada görünüverir, kalp kırmaz, can yakmaz, koyup gitmez, nasıl isterseniz öyledir, hayalidir, hayal ettirir...
çoğu insanın hayatında bir kez bile olsun bilinç altında yarattığı sevgili.

ruhundaki yanlızlığa bir kaç dakikalığına da olsa arkadaşlık eder, bir kaç dakikalığına "yalancı mutluluk" ile huzur bulur insan.
sonra yaktığınız sigaranın dumanı gibi uçup gider bünyenizden bu sevgili.
gerçek sevgiliden daha çok mutlu edendir!
Bir kaç denemenin ardından başarısızlığı farkederseniz aşkta ve avuclarınız yere, yüzünüz geceye bakıyorsa böyle bir dünyaya yani hayal dünyasına yükselmeyi isteyebiliyorsunuz. en beğendiğiniz yada gördüklerinizden tamamen farklı bir karakter oluşturup onunla konuşmaya başlıyorsunuz. ona yükleğiniz şeyler oluyor zamanla ve bu yüzden daha net şekillenmeye başlıyor. saçlar, çene ve bir meltemle havalanan bembeyaz kıyafeti ki ardında ki gölgeleri bile farkedemiyorsunuz.
kim bilir biraz şanslıysanız rüyanızda ziyaretinize bile gelebiliyor. ardından bir kaç yıl, belki bir kaç kötü sonla yada yarım kalan ilişkilerle unutulmaya başlıyor, aklınızdaki sizi asla mutsuz etmeyen hayali sevgili. peki ya tesadüflere inanmaya başlarsanız hayatızın sizi yıpratmaya başladığını düşündüğünüz, artık daha bir olgun olduğunuzu hissettiğniz bir anda biri çıkıp gelirse.
böyle bir hikayeyi nereden anlatmaya başlamalı ki, neyi referans alıp budur hikayenin başı diyip, sonu belli olmayan yinede bir parça huzur ve merak uyandıran hikayeyi sözcüklere dökmek. onu farkettiğiniz ilk gün müdür yada onu size getiren bir önce ki günleriniz midir. haksızlık etmek için konuşulan günlere, bu uğraşa girmeden bir yol olsa keşke. oysa ilk sohbetlerde bir hikayenin başlangıcına imza attğımızı bilsek daha farklı olurduk. çünkü birer kahraman olmanın verdiği haz bir yana, sadece bizim bileceğimiz bir öyküdür.
Sohbetler devam ettikçe bazı düşüncelerin unutulması en iyi örnektir bence, neden başladığınızı neden devam etmemeniz gerektğini mesela. cunku sız onu hayalı sevgılınıze betzetmıs oysa sız onun için sadece hayatına giren yabancı, gülümsemesine neden olan birisinizdir. siz kabul etmesenizde birgün ansızın gidecek ve gururdan da vazgecmek ıstemedıgınızden gelecek herhangı bır kıvılcımı alevlendırmeyeceksınızıdır. sızın ıcın onun hayali sevgili olarak kalması belkide en iyi seçimdir.
nuniş'tir o. öğencimin nişanlısıdır kendisi. her hafta sonu düğünleri olur, evlenirler. sonra pat bi daha düğün sonra bi daha... böyle sürüp gidiyo ben 1 yıldır tanıyorum kendisini, bilmem kaç senedir varmış nuniş dilinde. bozuk cep telefonuyla konuştuğunu sanır ara sıra. bi de tüm öğretmenlerinden 10'ar tane bilezik ister. hayali sevgilinin adı nuniş'tir başkası değil.
(bkz: şişme bebek)
sevgilinde olmasını istediğin özellikleri hayali bir kişiye yüklemektir.zaten insan sadece hayallerinde yaşamıyor mu...
(bkz: elizabeth)
lucid dreaming ile bulunabilecek sevgilidir. ama çok kaptırmayın sürekli uyursunuz sonra.
divan edebiyatında adına gazeller kasideler yazılan hatun ya da başka türlü bir kişiliktir. şaire göre yeryüzünde en yücedir. şair hayaliyle yaşar. fakat hiç bir zaman gerçekte görmez. görmekte istemez. zaten aşk kavuşamamanın bir ürünüdür. şair sevgiliyi bulduğunda kendini kaybetmekten korkar. safi biraz da ilahi aşktır onlarınki.
bir diğer ifade ile beyaz atlı prenstir.sadece masallarda yaşar ya da gözyaşlarıyla izlediğiniz filmler de...sizi sıkmaz zaten platoniktir.o sizi hep sevmiştir,siz onu farkedememişsinizdir.sonra o an gelir sizi kurtarır masum kalbini açar ve sonsuza dek mutlu yaşar.*
"bir sevgilim var benim düşlerimden ibaret."

feridun düzağaç - yeniköy
bir arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum, altına imzamı atabileceğim güzel bir yazı. buyurun şurdan okuyun:

öncelikle merhaba sevgili. seni bir proje olarak görüyorum. seni fiziksel hayatta tanrı olmadığım sürece bulmamın imkanı yok gibi, olur da sen beni bulursun umuduyla karalayacağım uzun vadeler bu sayfayı. aklıma yeni bir şey geldikçe sürekli güncelleyeceğim. amacım şu eğer yazdıklarımın %50’sine bile uyuyorsan, bence evlenme-li-yiz hem de bu sene.

biliyorum ki ben bulunmaz hint kumaşı değilim. hatta bir kumaş ile kategorize edileceksem 1 milyonculardaki cam silmeye yarayan sarı bezle yarışabilirim gibi. ama umut fakirin ekmeği imiş. ekmek yoksa pasta da yiyemiyorum, kraliçe sürrealist olmalı.

peki neden sen? diyeceksen beni tanıdığın sıfatlar dışında başka da bir şeyim yok doğrusu. karar senin.

seni kategorize etmek gibi bakma buna, hayal bunlar, muhtemelen karşılaşmayacağız da. ama mükemmel varken uğraşmayız hiç, fena mı olur?
aşağıdakilerin uyumu konusunda yüzde 50 biçtim ben bana ulaşmalısın optimum değerini, ama çok güzelsen tabi ki indirimler mevcut. halden anlarım. başlıyorum iyi dinle;

-bilgisayardan iyi anlasan mesela. en azından modemden bir port açabilmen kafi.
-tercihen bas gitar, bir enstrüman çalsan. beraber grup bile kurarız!
-world of warcraft oynasan tadından yenmez. hele bir de alliance oynuyorsan goldshire’da içkiler benden.
-iyi pokerci zekidir. bir floş royal beklemiyorum ama en azından bir kent görebilsem senden.
-karalamayı sevsen. resim olur, yazı olur.
-42 dediğimde güzel bir otostopçunun galaksi rehberi alıntısı ile beni benden alsan.
-cemal süreya dediğimde gözlerin parlasa. işim çok kolay olur mesela seni tavlarken.
-guitar hero 3′de en azından bir şeytan devirmişliğin olsa mesela. easy dahi yeter.
-”connection reset by peer” cümlesi sana eski irc günlerini hatırlatsa.
-oz büyücüsü filmi senin de çocukluğunda önemli bir yer tutsa.
-çocukken pazar sabahları sırf son sayıyı köpeğin atıp maç kazandırdığı filmleri izlemek için erken kalkmış olsan sen de.
-internet explorer yerine firefox ya da chrome kullansan mesela.
-ice tea’nin şeftalilisini sevsen. meyve sularının da. (limonlu iğrenç be)
-dahi anlamındaki de’yi, soru eki mi’yi istisnasız doğru kullanıyor olsan. doğru kullanmayanlar senin de gözüne batsa ne güzel olur.
-sms yerine konuşmayı tercih etsen! tuşlar çok küçük de.
-cs_italy’de tavuk öldürmenin ne demek olduğunu bilsen.
-siyasi konularda sağa da sola da eleştirel bakabilsen.
-uzaktan kumandalı bütün oyuncaklar sana da hala çekici gelse! helikopterler süper be.
-kadın budu çok güzel şey. yemek olan da olmayan da.
-star wars alıntısı yapabilsen. (bak bunu ted’den çaldım)
-işin yoksa sabaha karşı yatıp, akşam üstü kalkanlardan olsan. vallahi yalnız bırakmam.
-blue öyster cult’den en az bir şarkı biliyor olsan, tercihen de burnin’ for you sana da dünyanın en tatlı şarkısı gibi gelse misal.
-ejderha mızrağı serisinin odun parçası olmadığını beraberce bilsek.
-<?php ?> tagleri ile yapabileceğin herhangi bir esprin olsa. (bu koşul joker, çok fena puanı var)
-skid row - i remember you senin de “durduk yerde adamın a*ına koyan şarkılar” listende olsa. güzel de çalarım bak.
-çocukken ebru şallı’ya aşıktım, bunu baştan kabullenebil ki aramızda sorun çıkmasın :p
-tek başına bilgisayar ram’i söküp takıyor olabilmen bence aşırı seksi.
-güzel bir kıza hiçbir erkek hayır demez.
-bol sevişmek candır.
-facebook’a face demiyorsundur umarım, nolur.
-seni omzuma çıkartacağımın garantisini ver(e)miyorum ama konsere beraber gitmek sence de iyi bir fikir değil mi?
-gül suyundan tiksin. nolur.
-kel kevser üstüne beraber bir espri yapalım.
-beraber patlıcanlı yemeklere bayılalım.
-smsde nolur kısaltma. snce d çk iğrnç olmyr m ya .d
-kıskancım.
-yılmaz
özdil
ile
dalga
geçelim
mi?
-80ler hard rock, glam gibi müzik türlerine bayılsan keşke.
-bir bloğun olsa, seni sana sormadan da yazdığın şeylerden tanıyabilsem.
-media player yerine winamp tercihin olsa. hele de classic skin kullanıyorsan o may gudnıs.
-south park favorin terrance and philip olsa.
-komik ol, sanat filmi gibi uzun uzun denizlere bakıp susan çiftlerden olmayalım.
-sarhoş ol! içip içip hala ayık kalabilenleri kıskanıyor ve içten içe gıcık oluyorum.
-kültürünle döv beni.
-bana önem ver ama hayatının merkezine koyma. hayat her şeyiyle güzel.
-marka takıntısı çok çirkin.
-mesulid şurubunun tadı seni de küçükken cezbetmiş olsa.
-geçmişi siktir et. ne benimkini ne seninkini deş. hayat sonraki vereceğimiz kararlarla şekillenecek, değil mi?
-bir oyunda zekice yapacağın hilenin seksiliği beni benden alır.
-siyah ruja hayır, lütfen.
-ömrüm dantelli gotik kız görmekle geçtik, tamam epey de güzelleri vardı, ama biraz renk gelse şahane olabilir.
-big fish filmine sen de bayıl, hatta sen gerçeksen o filmdeki gibi çalışma ücreti olarak her ay sen hakkındaki bir bilginin verildiği bir işe razıyım. (fantastik paralel evrende tabii)
-film demişken, geleceğe dönüş’e beraber hayran olmalıyız. her hafta tekrar izliyorum çünkü, sıkılmayalım.

şimdilik bu kadar. aklıma geldikçe sana yazacağım sevgili.

yazımı bir twitter takipçimin önerdiği 2 dize ile bitireyim de şairane ruh imajından da primleneyim.

“ne kadınlar sevdim zaten yoktular
böyle bir sevmek görülmemiştir.”

ve eğer gerçeksen, çok ciddiyim, orda bi yerdeysen! bana ulaş, bulursun bi yolunu.

linki de şöyle: http://www.berkancesur.com/hayali-sevgili
Senin adın bile geçmedi; ama ben seni hiç unutmadım..
Asla sizi kırmayacak kişidir.Sahte mutluluktudur.Gerçek olmadığı bilindiği halde bazen yalnız başınıza otururken gelir sohbet eder sizle.Şizofrenmiyim acabasına kapılırsınız ama gerçeğinden daha mutluluk veren bir tarzı vardır.Bazen olur olmaz yerde hayaline kapılırsınız.insanı mutlu eder ve sonu gelmez lakin gelse bile bu sizi asla üzmez.
Yarin ne olacagi bilinmeyen bi dunyada o her zaman sizledir. aslinda o bir yokluktan var olan bir hayal de degildir. o sadece sizdir. siz nasi istiyorsaniz oyledir. ayni zamanda da gercek estir belkide. yalnizlikla sevismek gibi. öyle yani..
eski türkçede sevgilinin hayal'i anlamına gelebilir.
şizofrenlik belirtisidir.
hayal dünyası geniş insanların yapmış olduğu sevgilidir.