bugün

Bugünlerde duyduğum farklı bir isim. Hz. meryem'in annesinin ismi. Merhametli olan manasına geliyormuş efendim.
hoş gelmiş çıtır yazar, inşallah kızdır.
kuran'da imran'ın hanımı diye geçen isim.

isa peygamberimizin anneannesidir. sözleri ayetleşmiş bir kadındır. allah ondan razı olsun. çocuk yetiştirme ile alakalı kendisinden alınacak çokça dersler var.
kızımın ismi.

kelime anlamı merhametli olan demektir. arapça değil muhtemelen ibranice olmalı. çok araştırdım ama etimolojik olarak bir sonuca varamadım.
görsel
çocuk hasretiyle yanıp tutuşan allah dostu çok merhametli kadın.

imran'ın kadını hanne'nin evlilik boyunca hiç evladı olmamıştı. her kadın gibi içten içe oda bir evlat istemekteydi. ama yaşı da geçiyordu. neredeyse menopoz dönemi gelmişti. her gün rabbine dua eder, evinin hemen arkasında bulunan zeytin ağaçlarıyla sohbet eder, yapraklarını okşar onlara adeta yavruları gibi bakardı. çocuk sevgisi-isteği her geçen gün içini sönmek bilmez bilakis daha da körüklenen alev yerine döndürmüştü. rabbine isyan etmeden, karşı gelmeden bu karmaşık duyguları kendi içinde yaşamaktaydı ve sır gibi saklıyordu. bu durumunu sadece tek tek isim verdiği bahçesindeki zeytin ağaçlarına fısıldıyordu. onlara anlatıyordu derdini.
imran kadınını bu şekilde görüyor, izliyor ve üzülüyordu. elinden bir şey gelmiyordu. sürekli kadınına, o canından çok sevdiği hanne'sine kendisini daha fazla üzmemesi için nasihatlerde-öğütlerde bulunuyordu. ikisininde bilmediği müjdeli haber çok yakında rabbinin izniyle hanne'nin o temiz kalbine düşecekti.
doğruluğu şüpheli Hristiyan geleneğine göre Meryem'in annesi ve isa'nın büyük annesidir.