bugün

Hayatta bazen her istediğin “ikili” birarada olmaz...Mesela, Haklı olmak mı, Güçlü olmak mı? Seç birini denilse, Bu soruya dürüst cevap verecek olanlar kimlerdir? Emin olun, “önce güçlü olalım, sonra zaten herkes bizi haklı kabul eder” diyenler aslında çoğunluktadır...

Firavun da güçlüydü ama Musa haklıydı... Üstelik, tüm erkek çocuklarının öldürüldüğü bir zamanda, nehre bırakıldı, küçüktü, kızıldenizi ikiye böldü...vs.vs.vs...Bak oraları geçiyorum. Musa haklıydı ve güçlü olan Firavun’un akıbeti binlerce yıldır anlatılıyor.
Tabi ki güçlü olmak.

Güçlü her zaman haklıdır.
istediğin kadar haklı ol, güçlü olan her zaman kazanır.
ikisi aynı anda olmuyormu.
Güçlü olan her zaman haklıdır. Bu hukukta da böyle,siyasette de günlük hayatta da.
güçlüysen haklısın her türlü.
tarihi kazanan yazar, mahkemeyi kazanan kurar, cezayı kazanan keser.

kazanacak kadar güçlü, vicdan azabı çekmeyecek kadar haklı olmak lazım.
peşin olarak maalesefi ortaya koyaraktan haklılığın güç getirmediğine hemfikirim, ama gücün haklılık getirdiğinin gözler önümüze serilmiş örneklerini çok gördük. ve görmeye de devam ediyoruz.
insanın vicdanı rahat olduktan sonra ölse de fark etmez açıkçası, o yüzden haklı olarak ölmek elbette benim açımdan daha tercih edilir, gönül isterdi ki haklı ve güçlü olarak yaşamayı ama bir seçim yapacaksam haklı olmayı isterdim.