bugün

geneli kalitesizdir. eğer hacı olan kişi kendi çocuğuna torununa almıyor, sadece insanların gönlünü hoş tutmak için alıyorsa en kalitesizini alır.
bir tane takı çantamın kenarından çıktı. eski erkek arkadaşımın dedesi getirmişti. elime geçince neler düşündüm neler. dedesi bir de hediyelerin olduğu bavulu havaalanında kaybetmişti falan. bir sürü rezillik. eski sevgilimin saati bana verişi. hatta dedesi hacdayken "dedem ikimize de saat almış" deyişi vs. her yerimden oluk oluk anı fışkırıyor. her şeyi attım kurtuldum derken nerden çıktı şimdi bu? geçen de annesinin bana ördüğü atkıyı gördüm. atmamış mıydım ben onu? atmamışım demekki. hangi hurcun içinde bilemiyorum. gördüğüm ilk yerde basıcam çöpün içine. ama saate kıyamam. kalitesiz de olsa dedesi almış ya. torunun kız arkadaşı olarak benimsemiş almış. o adama saygım var hiç tanımasam da. kalsın bir yerde.
ilerde sinirli olduğum bir an elime geçer de atarım nasılsa. ama şimdi değil.
zencilerin sattıkları saatlerden farkı yoktur. belki de aynısı...
bir hacdan gelen sürme değildir.
ya benim dedem hacca gittiğinde çoğu çeşidinden toplamış bu saatlerin. arkadaş biride mi sağlam olmaz. yok hepsi 3-5 kullanımda koptu gitti. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. arkadaş inanç turizminin en yaygın yaşandığı ülkeysen kaliteyi ilk sıraya koyacaksın. kalitesiz ürün satmayacaksın hac ibadetinin gerçekleştiği mecrada.
Saat gene iyi. Çocuklara cırt cırt kurmalı araba getirenlerde var.