bugün

ütopiktir.

lan nereden baksan 20 yıldır yaşıyorum bu cıvarlarda. bu 20 yılın 12-16. yılları arası ergenlikle geçti tabii. ergenlik yaşarken arkadaş çevresi de ergen oluyor. herkesin kendini birilerine beğendirmeye çalıştığı o yıllar..

neyse, bu yıllar arasında tanıdığım 10 tane kızın 8 inin gözleri güneşte yeşile dönüyor idi. aslında dönmüyordu, kendileri öyle diyorlardı. şöyle;

- gözlerin ne güzeel. yemyeşil, yosun gibi.
+ seninkiler de kömür gibi. üşürsek çıkarıp sobaya atarız, eheah. (ergen dedik lan. olsun o kadar.)
- aa sen benim gözlerimi bilmiyosuaan. benim gözlerim güneşte yeşil görünüyoo.

oohaa mnakii. sanki gökyüzü zktiğim gözü. okyanusa bakarken de mavi oluyormuş. ne yalan söylüyorlar, hiç anlamadım. hiç anlatmadılar. ne var yani, insanın gözü kahverengi olur, siyah olur. önemli olan onların ne gördüğü değil midir? (vay amnakoym.)

hayır bir de bunlarla iddialaşıyordum ben küçükken. kafamı skim.

+ hadi be. olur mu hiç öyle şey.
- olur tabii. benim annemin gözleri de öyle.
+ hadi çıkalım o zaman dışarı. görelim bakalım.
- olmaz. güneşe bakınca gözlerim bozulur. annem ilkokulda bunu ispat etmeye çalışırken kör olmuş bikere.
+ ?!!

neyse sonra bunlar büyüdü. birkaçıyla görüşürüm hala. yarasa gibi yaşıyorlar lan. gündüz sokaklarda göremezsin bunları. koca bir yalanı yaşıyorlar olm. kimi kocasını kandırmış zaten. ay ışığında jenna jameson oluyorum deyip evlenmişler. çok mutsuzlar şimdi.

göz renk değiştirir mi lan lavuk? topitop mu bu?

edit: hayır ela da değil lan. bildiğin kapkara göz. ela olsa ben bilmem mi.
(bkz: ela)
güneşte yeşile dönen göz koyumsu ela olan gözdür. ışık gözün rengini değiştirebilir.
güneşte ve özellikle de denizde yeşile dönen ela gözdür.
ortam aydınlığı ve giydiği renge göre de baskın renk değişebilir ela gözlülerde.
sevgilinin gözüyse iyice kıskanılasıdır.
giyilen kiyafete gore rengi degisen gozle, ayni genetik yapiya sahip olmasi muhtemel olan gozdur.*
çok nadir raslanır.
sabah kalkınca sarı tonunda.
öğle ışığında mavi
loş mekanlarda yeşil olan gözler vardır.
eladır. bu durum ağladığında, sinirlendiğinde gibi ruh hallerine de yayılabilir.
bak sen tesadüfe, bunu söyleyen kumraldır ya, sorsanız yazın güneşte sararıyordur saçları da. e biraz da bronzlaşmalarından sebep gözleride haliyle çalıyordur yeşile. hoş gölgede bile gözlerinin yeşile döndüğünü iddia edenler var, "nasıl" diye sorsanız "hele bir ağlayayım görürsün" yanıtı alırsınız.
(bkz: düpedüz sallayan birine yalancısın diyememek)
daha güzeli için;
(bkz: çakır göz)
(bkz: çağla göz) *
var böle bi şey. gördüm, görüyorum...

bazen gri oluyor ama..
"güneşte yeşile dönen" gibi bir tanım yemek tarifi gibi oluyor, şişe mi takıyorlar gözleri gibi bir izlenim oluşuyor okuyucuda.

ama güneş ışığında yeşilimsi bir renk alan göz rengi vardır, ela diyorlar.
bu göze sahip olan insanı bol bol ağlatın, yeşilin tonunun sulu gözlülük miktarıyla doğru orantılı olarak değiştiğini fark edeceksiniz.*
sahiplerinin dolunayda şekil değiştiren * kurtadam larla bi akrabalığı olabileceği söylenir.
sahip olduğum göz tipidir. aynaya pek bakmayan biriyimdir onun için hep çevremden duymuşumdur. 'sen lens mi kullanıyorsun' sorusuna kaç defa cevap verdim hatırlamıyorum. sonradan aynaya filan baktım 3-4 gün gerçekten de öyleymiş baştan herkes dalga geçiyor sanıyordum da. bir de sadece yeşile dönmez bu gözler, mesela gözler yaşarınca ve çok güneşli günlerde yeşile, öğleyle-akşam arası maviye dönüyor benimkiler mesela. siyaha hiç dönmedi sözlük halbuki en sevdiğim göz rengidir *. *Serzeniş: ya kardeşim ben mi yarattım, Allah(cc) böyle yaratmış ben ne yapabilirim.
kedigiller familyasının sahip olduğu göz rengi. yırtıcı ve vaşidirler.
günlük güneşlik günlerde ışık ışık olup tamamen sararır. çoğu kez ağlamaktan değil, hiddetten yeşerir.
çocuklar için özellikle korkutucudurlar, güneş gözlüksüz yaklaşmasınlar söyleyinde...
Benimdir. Aslında kehribar iristeki yeşil hareler belirginleşiyor. Kapalı havalarda çirkin hissediyorum.
benim de bokum maviye dönüyor güneşte. denişik işler.
Guneste yesile doner, agladiginda maviye, bulutlu havalarda kahveye sonracima giydigi renge gore falanda degisir bu goz rengi. Vay anasini benimki sadece kahverengi. Ne ozensiz yaratilmisim ben yarabbi.
güneşte yeşile dönen göz, yıkayınca da çeker. hiç kullanışlı değildir.
götü başı ayrı oynar insan özelliğidir.
dış etkenlere bağlı değişen gözdür. yoksa buda dış güçlerin bir oyunu mudur?
bunun bir de ağlayınca yeşile dönen hali vardır ki o da akıllara zarardır.
muhtemel renk değiştiren ela gözlerindeki yeşil harelerdir. göz rengimdir.

(bkz: nazım hikmet ran)
'hepimiz küçükken sarışındık' sözünden farkı yoktur.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar