bugün

bir yardım çığlığıdır. geçtiğimiz hafta gözlerimin bozuk olduğunu öğrendim. doktor ablam gözlük yazdı. gittim aldım, toplamda 800 lira verdim. adam gözlüğün kaliteli olduğunu, uv ve mavi ışık koruması olduğunu söyledi. ama bugün bir arkadaş gözlükte ne uv koruması ne de mavi ışık filtresi yok dedi. canım çok sıkkın. adamı darp etmeden önce emin olmak istiyorum. bu özelliklerin olup olmadığını en kolay nasıl anlarım?
Lazer al bir milyoncudan, mavi ışık tuşuna bas cama tut arkasına geçiyorsa ışık kandırılmışsın evet.
Uv filtre ayırımında en kilit nokta yoğun ışık kaynağıdır.

34 yıllık optisyen olarak konuşuyorum kuru lakırtı değil.

Nasıl anlarız?

Güneş tutulmasını seyretmek lazım. Yeni geçti bi daha kimbilir ne zaman gelecek.

Ama daha pratik bi test imkanı var. Sanayiye gidip kaynak yakan adamları yakından izleyin. Bi yetmiş dakka falan yakından izleyin.

Gözünüz sulanıyorsa gözlükte uv koruması yoktur. Selamlar herkese. Optikçi kızlar ekleyeyebilir.
Ekrana yada ışıklı ortamlara bakınca parlaklık oluyor mu?. Bende saydığınız özelliklere sahip bir gözlük aldim yakın zamanda. Normal gözle baktığım gibi net bir şekilde görüyorum.
serdar06 vardı ya ne oldu ona?
Ankaralı gözlükçü serdar abimiz vardı burada. Ama o da beyaz ata binip gitti bu lanet yerden...

Swh.
serdaaaaaaarrrrrr.
Bir soru da benden..

Her göz doktorunun muayenehasesinde ölçüm cihazı var mı reçete yazmak için...

Bir de kabaca muayene ücreti nedir kabaca?
Bu mavi ışık korumalı camları çok da önermiyorlar. iyi bile olmuş. Boşver.