bugün

ailenin baskıları sonucu olan evlilik türüdür. yok bilmem ne amcanın kızını alalım yok bilmem kimin oğlunu sana yapalım gibi sözlerle başlar iki genç yada olgun insan tanıştırılır, birbirlerine uygun olduklarını düşünürler ve kısmette olursa evlilik gerçekleşir. kişisel tanışma usülü evlilik daha iyidir bana göre çünkü bulduğun kızın her özelliğini öğreniyorsun tanıdıkça.
bazen adı ile bağdaşmıyor. gerdek gecesinden sonra birbirini gören insanlar var. ciddiyim.
denemeleri esnasında kalp kıran mevzularla karşılaşılabilecek evlilik türü.
yani, görücü geliyor efendim.
görücü gelinen kızı beğenmeme, veya kızın görücüyü beğenmemesi gibi.
bir de bunu çok saçma bahanelerle ifade etmek zorunda kalıyorlar.
neymiş efendim, genç kızın ayak bileklerini beğenmemişler.
veya genç erkek kelmiş göbekliymiş. bunlar boş beleş şeyler.
görsel
aile baskısı, özgür düşünceye sahip olmama sonucu boşanma olasılığı düşük evlilik türüdür.
Günümüzde aile baskısı ile eskisi kadar bağdaşmayan evlilik türü.

Olm yeter artık izlediğiniz mahsoo kırmızıgül dizileri beyninizi ımcıklamış. Sor bakalım hangi yerde, hangi köyde eskisi gibi kızın rızası olmadan evlendiriliyor.

Adı üstünde lan, görücü usülü. Oğlanın ailesi geliyor. Kız-erkek birbirlerini görüyor. Beğenirlerse artık ufak bir flört aşaması bile var bu devirde zaten oğlanın ailesi gelene kadar kız, oğlanın 7 sülalesini araştırıyor. Sonra olur kısmetse evlilik.

Ha dezavantajları var evet, belki de çok. Sanki liseden üniversite sonuna kadar çıkıp da evlenemeyenler yok di mi?
bazen istemiyor değilim; 'sürpriz yumurta' gibi, 'acaba içinden ne çıkacak' heyecanı...
kbu halkın orospu denilebilecek bir özelliğidir ki belirtmek isterim orospuluk tabiri yapay bir kavramdır çok farklı yönlerde kullanılabilir herneyse evlenicek kişiler özüne uzak değilse, ailesini tipik karakterine yakınsa ki bu yıllar ilerledikçe artan sosyal ortam, tv alışkanlığı, radyo, kitap, okul vb. şeylerle aile cocugu cok fazla takip edemez cocuk ailenin karakterinden uzaklaşır zorlasır cocuk ozune uzaklasır bu anne baba icinde bi derece gecerlidir bu evliliğin ileride kotu sonuclanması icin en buyuk ozelliktir zaten bu az once belirttigim sosyal ortam... vb. ozelliklerin artması yılların artması ile dogru orantılı olarak toplumda görücü usulü de azalmıştır bunun farklı farklı nedenleri vardır nokta.
gördüğün kişiyle illaki evleneceksin diye bir şartı olmayan evlilik. görürsün, nasibinse görücü vesilesi olur. herkes okul koridorlarında çarpışıp kitaplarını yere dağıtarak tanışmıyor malesef.
benim evli olduğum şekildir.

güzeldir tavsiye ederim, ölene kadar birbirinizi görüyorsunuz bundan daha güzel ne olabilir.
şu an bu sözlüğe entry giren yazarların yüzde 90 ı böyle bir evliliğin meyvesidir.
aslında düşünülmesi gerekendir.

verilen vaat yok, aşkın bitmesi heyecanının azalması diye bir şey yok, tamamen karşılıklı saygı sevgi çerçevesinde (tabi ilk etapta kalın hatlarıyla uyumlu olunması gerekir), bir amaç uğrunda birleşerek hayatı müşterek yaşama şeklidir.

o kadar sevdik beğendik sensiz yapamam dedik dediler dedirttik diz çöktük gurur yapmadık gurur yapmadılar ve sonuç olarak söylenenlerin ve söylediklerimizin tam tersi oldu. sanırım o temiz büyük sevgiler annemler zamanlarında 70-80lerde kaldı bitti gitti.
Bence yine ataerkil ve maço bir düşünce yapısının uydurduğu sistem.

Malum kızların beğeni eşiği erkeklerinkine göre daha yüksek. Kızlar her erkeği beğenmez, yatmaz, ama erkekler nefes alsın yeter mantığıyla dişi domuzlara bile hallenir.

Ayrıca 30unu devirmiş erkekler git gide moruk muamelesi görmeye başlarken 35'ini devirmiş kadınlar bile ilgi görüyor. Esra Erol gibi programlara bakmak yeterli.

Şimdi bakıyorsunuz göbekli, pos bıyıklı, yağ tulumu bir hanzonun kolunda (özellikle kapalı ailelerde daha geçerli olduğu için) bebek gibi, vitrine koysan dokunmaya kıyamayacağın bir türbanlı çıtır. Normalde o kız bu yağ tulumuna bakar mı? Tabi ki hayır. Kız en fazla 23 24 oluyor, erkek 35'ine kadar çıkabiliyor. Yani erkek, normal gidişatındaki kız erkek ilişkilerinde günaydın bile diyemeyeceği kızı, koynuna alıyor resmen. Görücü usulü olmasa bu mümkün mü?

Bence kızlar kabul etmemeli. Ha görüp sevip beğendiyseniz ayrı ama yok ailem istiyor, yok içkisi sigarası yok, yok parası var, anam babam da görücü usulü evlendi diye sevmeyeceğiniz bir hanzoya gitmeyin, sizin değeriniz bu kadar mı? Sevmeyeceğiniz bir adamla bilmem kaç yıl aynı yatağa girecek, onu içinize alacak, onu şapır şupur o yaglı dudaklarından öpecek, kirli kokar çoraplarını donlarını yıkayacaksınız.

Değer mi?

edit: o pos bıyıklı, hanzo, kokar donlu yağ tulumu aramızda beyler ve çok sinirli.*
(bkz: gerici usülü evlilik)
en mantıklı evlilik sistemidir. bir sürü sevgili yapıp denedik olmadı triplerine gireceğine zamanını bekle hayırlı bir görücü çıkarsa evet dersin. uzun süreli ilişki birbirini tanımak için şart diyenlere sesleniyorum, insanlar evlenip 25 yılda birbirini tanıyamıyor, sen evlenmeden iki fingirdeyerek, gezip tozarak mı tanıyacaksın? nedir bu sevgilicilik oyunu anlam veremiyorum gerçekten.
istediğim evlilik.
Biri arabuluculuk yapsa da evlensek.
Bunun günümüzde harbi harbi burda tartışılması bile üpertici ve igrenc, hep mi kusmuk kalmak istiyorsunuz mk. (Gerci öyle diyoruz ya annem babam bir erkek olarak az kalsın beni bile zorluyordu bu evliligi yapmak icin, fazla diretseydiler hayır demezdim belki ama muhtemelen son anda vazgecerdim.)Ama genel olarak yarısını bile tanımadıgın insanla niye evlenilir.
yapılacak olan evlilik türü. alan razı, satan razı. **
sosyolijik araştırmalara göre en uzun ömürlü ve boşanmaların en az görüldüğü evlilik türüdür.
bunu nedeni ise görücü usulüyle yapılan evliliklerde her iki tarafı iyi tanıyanların aracı olması ve 3. kişilerin daha objektif karar verebilmesi.
ayrıca ileriki aşamada yaşanilacak anlaşmazlıklar, aile onayı alındığı ve evlilik temelinin aile yardımıyla atıldığı için sorunlar hep beraber çözümlenir.
bundan dolayıdır ki evlilik ömürleri uzun olmaktadır.

edit: bunun eksilenecek neyi var arkadaş, ben demiyorum bilim adamları diyor ya.
Gerçek aşk burdan çıkar.
Öyle şimdikiler gibi dış güzelliğin daha ön planda olduğu sevgiler, sevgililer olmazdı.( ben de önem veriyorum dış güzelliğe )
Doğru olanı, karşılıklı saygı var bir kere.
Sevgi de sonrasında yeşeriyor zaten.
en mantıklısı olduğuna inandığım evlilik.
anneme söyleme vakti geldi.
sevdigin insanla evlenecek olsan, yarı yolda birakir. sevmediğin insanla evlensen mantik evliligi diye yururse bi 10 sene belki. evlenmeden cok bosanmalarin oldugu dunyada, evlilik dusuncesi biraz uzak.
Kendi kendine karar veremeyecek kadar ahmak erkek veya kadının yerine genelde ailesi tarafından karar alındıktan sonra bu iki ahmağın görüştülüp evlendirilmesi olayıdır.

Insan gerçekten hayret ediyor dediğimiz durumlardan birisi de budur.
Çok kötüdür. ya sevemezsen?
Yani bazen düşününce güzel gelmiyor değil.
güncel Önemli Başlıklar