bugün

bunu bile yapamıyorum amk.
oğlanın gaz kaçırmasıyla sonuçlanır ;

https://www.uludagsozluk.com/e/14547728/
gömücü usulüne göre daha yaygındır.
benim dayımın da gerçekleştirdiği bir evlilik türüdür. şimdi 3 tane çocukları var ve çok mutlular. bence kötü bir şey değildir. birbirlerini seviyorlarsa mesele yok.
bitmemiştir. hala devam etmektedir. daha yeni eski işyerinden tanıdığım biri memleketinden bir kıza talip oldu kız bunu beğenmeyince de ablasıyla evlendi.
Günümüzde hala devam etmektedir. Kimi bu evliliği doğru buluyor kimi doğru bulmuyor. Ama kim nasıl isterse öyle olsun bence.
Modası geçmeyecek tür.Etrafında tanıdığı bir olmayan için bulunmaz nimet.
2010' da bitmiştir.
olur mu?
Akıllı insan evliliğidir. Cemiyetten varlıklı ailelere ve sanatçılara oyunculara bakın evlilikleri hep cemiyetten tanıştırıldıkları bir başka kişiyle gerçekleşir.

Bu evliliğe bok atanlara bakın kendilerini çok seviyoruz biz bi kere tamam mı diye avutan fakirler hep.

Şöyle zengininden eli yüzü düzgün karakteri iyi biriyle tanıştırılıp evlenmek dururken niye aşk diye kendinizi kandırıyorsunuz
Biraz riskli gibime geliyor. Sonuçta bir insan 1 ayda tanınmaz ki. Melek gibi görünen insan evlendikten sonra şeytan olabiliyor. Bence öyle yapacaksanız en yakın arkadaşına sormak gerekiyor.
mantıklı mı sizce ?
aramızda yaşı 30u geçmiş olanların çoğunun anne babası görücü usulü evlenmiştir, günümüzde kırsal kesim dışında pek örneği kalmamış durumda.
sizin saçma dediğiniz evlilikler daha uzun ve daha güzel geçiyor oda sonuçta isteyerek ve birbirinizi görerek oluyor illaki yıllarca konuşmak gerekmiyor şahsen etrafımdaki severek evlenenler boşandılar bile mesajlaşmayla gece yarısına kadar birbirinizi tanıyamazsınız.
Ailelerin anlaşıp çocukları evlendirmesi gibi algılanıyor fakat görücü usulü benim bildiğim arkadaşların ya da ailenin vesilesi ile tanışıp, anlaşıp evlenme diye biliyorum ben.
Ortak arkadaşların tanıştırdığı kişiler de görücü usulü evlenmiş oluyor. Bunda kötü bir şey göremiyorum ben.
Nasipte varsa kendin tanışırsın, nasipte varsa tanışmana biri vesile olur.
Herkesin kendi tercihi, saygı duymak gerek.

Kaldı ki; beni tanıyan ve beni bilen birisi zaten anlaşılabileceğimi düşündüğü biri ile tanıştırmak ister. Bunda da kötü niyet görmüyorum ben. Tanıştık hadi evlendik gibi de duymadım çevremde. insanlar bu şekilde vesile olarak tanışıyorlar ve anlaşırsalar görüşüyorlar.
Benim işten ya da okuldan ya da diğer sosyal çevremden tanıştığım insnalardan çok da bir farklı olmuyor.

Hayatımda hiç böyle biri ile tanışmadım ama mantıklı buluyorum. Çünkü her iki taraf da net. Düşüncelerini insanlar böyle olunca en başında açık açık söylüyor. Ben böyleyim, kabul eder misin?
Net olmak çok önemli.

Ve kısmet işi. Nasipte ne varsa o.
esasında siz birlikteliğiniz esnasında bir takım şeyleri ya aşk maymunu olduğunuz için fark etmiyor ya da göz ardı ettiğiniz için mantıksal yaklaşımdan çok uzak ve duygusal kararlar veriyorsunuz.

bu tip durumlarda ise bu yok, taraflar doğrudan eleştirel gözle bakıp önce "kusur var mı" diye gözlemliyorlar. bu seçimlerin nispeten daha başarılı olmasını aracılık ediyor diyebiliriz, çünkü direkt mantıksal bir yaklaşım hakim. zaten taraflar ilk izlenimde sıcak bir etki bırakıyorsa birbirleri üzerinde olay dallanıp budaklanıyor.

aslında görücü usulü denen şey pek kalmadı. bu daha çok aile büyüklerinin aracı olup zarf atmaları. yoksa bir taraf "banane amk" diyebildiği durumlar görücü usulü olmuyor. sizin kafanızdaki görücü usulü ile geçmişteki bir değil. salak salak konuşmak için konuşmayın amk.

bir aile büyüklerinin görebildiği ama sizin kendi ilişkinizde fark edemediğiniz bir takım hususlar var, onlar gereksinimleri de iyi bildikleri için bir nevi önce kendi beğeniyor, sonra öneri olarak sunuyorlar. dikkat edin kaynanalar gelinleri taş gibi olsun ister. *
uzmanlara göre en sağlıklı olan evlilik türüdür. en kötü evlilikte aşık olunarak yapılan evlilikmiş.
eskiden vardı ama şimdi pek yok. görücü usulü evlilik de kötü bir şey değil. yüz yıllar boyu sürmüş olan ve eskiden bir çok kişinin yapmış olduğu bir eyleme aptalca diyin. utanmadan bir de onlara laf edip , eleştirin. o zamanı da bir göz önünde bulundurun. bir siz zekisiniz zaten.
Günümüzde bu evlilik de değişim geçirmiştir. Artık anneler, teyzeler ve tanıdıklar tanıştırıyor. Birkaç ay görüşmeden sonra çiftler bir karar aşamasına geliyorlar. Hemen öyle nişan evlilik filan yok. Varsa da şehirleşmeyle çok azaldı.
geçmişi önemseyenler için en doğrusu ya
Tarihte kalmış bir şey bence bu. Gerçi belli olmaz bu tür evliliklerin sonu aşkta olabiliyor. Ya da alışkanlıktan kaynaklı bir durum da olabilir.
Bitti otarz evlilikler.
En yakın arkadaşımın yaptığı eylem.Genellikle muhafazakar çevrede uygulanır bu.(dindar aileler birbirlerinin çocuklarını birbirlerine ayarlar karşılıklı onaylanırsa gerçekleşir) Çocuk gayet mutlu kız da felaket anlayışlı biri çıktı hiç darlamıyomuş bunu.Ama kuzenim gibi bir vaka da var ki tam ibretlik,kadınla evlendi çocuk oldu hatta,amma kadın meğerse şizofreniymiş çocuk yapınca tekrar başlamış hastalığı adam perişan oldu boşanamadı da yıllardır teyzem ağlayıp duruyor keşke araştırsaydık daha detaylı diye.
hâlâ derken çok güzel ve yerinde bir geleneğimiz aşk evliliği yapıyorlarda ne oluyor çok uzun sürmeden geri boşanıyorlar çünkü evlendikten sonra konuşacak hiçbir şeyleri kalmıyor görücü usulü olunca evlendikten sonra konuşabilecek şeyleri kalıyor en azından.
Görücü usulü denen şey sandığınız gibi bir kere gördüğünüz kişiyle evlilik değil burada tanıştırma rolünü ailelerin üstlenmesidir. iki taraf birbirini tanır ondan sonra evlilik kararı alınır aileler birbirini tanıdığı için evlilik daha sorunsuz gerçekleşir hepsi bu.