bugün

destek verilmesi gereken kampanya. elin arapçası ile işimiz ne kampanyasıdır.
arapça günümüzde bir işe yarayabilir ama göktürkçe bir işe yaramaz öğrenmek için öğrenmiş olursun dedirten kampanya.
Aptala anlatır gibi anlatıyorum;

Göktürkçe=TÜrkçe'nin en temiz, arı hallerinden birisi
Osmanlıca=yoz bir dil, arapça ve farsça yoğunluklu "biz de sıradan insanlarla aynı dili mi konuşacağız" diye halkı küçümseyen saray mensuplarının marifeti, bok ulan bok.
desteklediğim kampanya.
olması gerekendir, bir kimliği ifade eden önemli araçlardandır, bizim kimliğimiz ne arap, ne fars, ne de latindir.
Gönülden katıldığım kampanyadır. Yüklemden başka Türkçe sözcüğü olamayan osmanlıcadansa Göktürkçe daha yeğlenir.
yazı olarak da çivi yazısına geri dönülsün diyerek destek verdiğim kampanya.
an itibariyle twitter da hashtag olan kampanyadır.
Ben Osmanlı Torunu Değilim, Onlar da Bugünküler Gibi Zevk Sefa Düşkünüydü, Arap hayranıydı, illa Bir Ders Ekleyecekseniz #GöktürkçeDersOlsun Diyorum.
Kesinlikle yapılmalıdır. Sadece türkiye değil tüm turan ellerinde göktürkçe ögretilmeli ve yıllarca birbirlerinden uzaklaşan türk dünyası için ortak, saf, arı bir dil olmalıdır. Bu da göktürkçedir.
Türkçe yerine neden kullanılmadığı merak edilir.
twitter tt listesinde 3. sırada görüp sevindiğim ve 1 twit ile destek verdiğim kampanya.
(bkz: dedelerinin yazıtlarını okuyamayan tek milletiz)
Tabi zorunlu olsun. Ebesinin şeyindeki Moğolistana dikilmiş 3 taşı okuyamadım diye tüm hayatım boyunca cahil kalmıştım zaten.
malesef arap eziği akpliler istemez.
katıldığım kampanyadır. osmanlıca da zorunlu olsun göktürkçe de. her ikisi de zenginliğimiz. kullanmışız lan işte geçmişte. ileride latin alfabesi ile devam edeceğimize dair kesin bir bilgi mi var?
son zamanlarda en çok istediğim istek. biz bilge atamızın buyruklarını okumak isteriz.
Güzel kampanyadır.
En az osmanlıca'nın herkese zorunlu olması kadar saçmadır. Bırakın isteyen seçsin, istemeyen seçmesin.
kısmen desteklediğim kampanya.

şöyle ki; köktürkçe öğrenmek için abaça'yı öğrenmek yeterlidir. çünkü dil tamamen türkçe'dir. (bir iki harf değişimini öğrendiğinizde çok rahat yazıtları anlayabilirsiniz).

ancak eski türkçe (a.k.a osmanlı türkçesi) için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.
zorunlu değil ama seçmeli olarak desteklediğim önermedir.
Desteklediğim kampanyadır. Aynı zamanda seçmeli olarak çağdaş türk lehçeleri dersleri de verilmelidir.
şive dediğiniz zımbırtıdan dolayı daha insanlar türkçeyi konuşamazken nerden zıpladığını merak ettiğim über zeka içerikli fikir. bu ülkenin reklamlarında hala '' yiyin gariiiiii'' diye bağıran insanlar var. ''hüloğ'' diye bir kelime var. konuştuğu zaman ne demek istediği anlaşılmayan yüzde 60 lık bir kitle var sen bırak göktürkçeyi osmanlıcayıda adam gibi türkçe öğret halkına.
göktürkçe kaç tane eser var dedirten saçma kampanya girişimi.
osmanlıcadan daha kolay anlaşılır bir dildir.neydi o hatırlayalım:'alper tunga öldi mü/ısız acun kaldı mı' diye bir dize vardı!
göktürkçenin zaten yazım kuralları olarak şu an konuştuğumuz dilden bir farkı mı var. aynı işte. biraz vocabulary kasacaksınız oldu işte.

por - çakıl
acun - dünya
çuvaş - sakin, rahat.