bugün

ağır şeyler kaldırıldığında insanın başına gelen naaleeett. 20 kg benim için sınır. aştığım an düşüyor lanet. o yüzden çaresini bilirim. siz de öğrenin.
sırtüstü yatar pozisyonda, işaret parmağınızı göbek deliğinize sokup bir miktar sağa ya da sola çevirin. derinin parmağınızı sıkıca kavraması lazım. hafif şekilde baskı da uygulayın. oldukça yavaş hareket edin bu arada. 15 - 20 dk kadar bu pozisyonda bekleyin. ardından yine oldukça yavaş hareketlerle yüzüstü uzanın. göbeğinizin altına birkaç cm kalınlıkta bir "şey" koyun. bu bir el havlusu olabilir. havluyu katlayarak kullanabilirsiniz. bu şekilde de bir 10 dk uzanın. ardından gücü kuvveti yerinde birinden topuklarınıza birer yumruk atmasını isteyin siz hala yatarken. bi yerinizi kırmasın tabi. sonra kalkın amk yarım saattir göt büyüttüğünüz yeter. iyileştiniz.
bebeklerde ilk 10 gün içerisinde olan şey.
kaldırma onu evladım göbeğin düşer dendiğinde anlaşılmayan başa gelince sövülen rahatsızlık.
Çok illet bişeydir. Iki gündür çektiğim karın ağrısının sebebinin bu olduğunu bugün öğrendim. Varsa kesin çözümünü bilen yardım etse çok makbule geçer.
Bir doktordan duyana kadar inanmadığım enteresan isimli bir hastalık. Halam benle dalga geçiyor sanırdım. isminden dolayı bir ciddiyetsizlik var.
doktorların pek kabul etmediği rahatsızlık. nabzın bütün göbekte atması bir belirtidir.
Hiç başıma gelmeyen ama dikkatli ol göbeğin falan düşer diye söylenen şey.
göbek deliğinin tam ortasında kalp gibi attığı yerden teşhis konan şey. genelde ağır kaldırma sonrasında olan ve karın ağrılarına neden olur.
anneanem küçükken göbek deliğimin etrafına bastıra bastıra "yerine" getirirdi. ve ilginçtir ki anında tüm ağrım kesilirdi.
senelerdir bilimsel açıklamasını bilmem ama rahatlattığı bir gerçektir.
sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek misali insanı temkinli davranmaya iter.
göbek düşmesi olarak tabir edilen rahatsızlığın temel sebebi barsak kasılmaları ve aşırı su kaybıdır. genellikle şiddetli ishalde önce ya da sonraki bir süreçtir. göbeği vakumlatmak, topukla ezdirmek, sıcak su torbası koymak, göbek çektirmek kısmen işe yarayabilir. en etkili yöntem göbek bölgesinde sıcak su torbası bekletmektir.
Şu an kıvranmaya sebep olan sikik durum.
Iğrenç ötesi ağrı sebebi. Geçmiş olsun.
Dahiliye doktoru tarafından şahsıma konulan teşhis.

illet bir durum resmen.
benimde düşmüş dü bardakla çektik geçti gayet basit bir olaydı . eskiden de bizim köyde göbek deliğine işaret parmağını sokar çevirirlermiş puu içim tuhaf oldu yine.
ninemden duymuştum ilk kez. karın ağrısı ile hastaneye gitmiş bir gün. hastanenin tuvaletinde diğer teyzelerle muhabbet ederken ninem derdini söylemiş kadınlara. kadınlardan biri "senin göbeğin düşmüş hanım yat yere göbeğini çekeyim" demiş. nimem de hemen kabanını sermiş yere yatmış üzerine. kadın ninemin göbek deliğine başparmağını bastırmış ( pivot parmak ) ninemin etrafında beş altı tur atmış.
Acı veren durum.

Ninen inşallah o kabanı tuvalete atmıştır.

Sırtına giyip eve geldiyse pislik bir ninen var demektir.
iş yerinde amele gibi çalışmaktan başıma geldiğini düşündüğüm hadise.
Karın ağrınızın kıvrandırmasıyla başlar her şey..
Ağrı sırt bölgenize kadar yayılır, ağrı kesici içersiniz geçmez.
Böyle olmayacak deyip ayağınızı üşüttüğünüzü sanarsınız ılık havlu koyarsınız, kıvranma devam eder..
Hele bi uyuyayım sabah olsun dersiniz, hala aynı. sizinle yaşamaya başlamıştır artık.. aşağıdaki işlem yapılmazsa yıllarca sürebilir.

hekimde yok çaresi Şekerim, çare aşağıda;

Bu işlem uzun sürecektir, 40 dakikanızı ayırmalısınız.
Telefon kurcalamak, dedikodu yapmak, oynaşmak yasak.

Elinize oje veya asetatlı kalemi alıp düz yere uzanıp dizlerinizi kırın. ilgili emtiayı göbek deliğinize bastırarak saat yönünde çevirin, dakikalar dakikaları kovalasın.
O esnada mal gibi tavana bakacaksınız.
kalp atışı gibi sesler gelecek, elinizdeki emtiayı kendiliğinden itecek, çok yavaş hareketlerle göbeğinizden çıkarın.
Yetmedi, en az beş dakika sol kolunuzun üzerine yatarak işlemi sonlandıracaksınız.

Hemen hemen her ay yaşadığım için bu acıyı bir insana faydam olsun diye bu kadar uzun yazdım pezevenkler.
Takla atın.
bunca hekim ne güne duruyor diye mrak edilir.