bugün

simdi yurtdisinda yasamak nedir onu bilmek lazim once. ogrencilik hayatim suresince uzakta bulundugum, sonrasinda is hayatinda da yurtdisinda ekmek paramizi kazanmaya calistigimiz icin bir kisim tecrube edindim bu konu hakkinda. en acaip kismi da su; okumaya gidiyorsun; akrabalar, gelirken sunu getirir misin diye liste yapiyorlar, bildigin liste soyle 25-30 maddeli icinde sarjli pilden tut levi's kota kadar genis bir urun varyasonunu barindiran bir liste. simdi uzuluyorum desem yalan olur canlari sagolsun ya bir bavul da onlar icin tasinir o problem degil ama guzel kardesim yahu amina kodugumun sarjli pili turkiye'de yok mu? 3 kurus icin insana yuk yapiyorsun ha iste bu tip alisverisler, hediyeler icin tatli bir heyecan yasaniyor. iste bu dakikadan itibaren anliyorsun ki 1 hafta icinde turkiye'de olacaksin. eger ogrenci isen zaten limitin belli, yasama standartin belli, vitamin eksikliginden zayifliyor, cokuyorsun ama annen yemekleri hazirlamistir, sana soruyor var mi ozel istegin, manti ister misin diye? iste o dakika anliyorsun ki turkiye'ye donmeye 2-3 gun kalmis. arkadaslarin ile vedalasiyorsun, sarilmalar, irtibati kopartmayalim baba demeler, varsa kiz arkadas seni arayacagim diye soz vermeler ama tabi ki yalan olacagini bile bile. iste o an ucaga binecegin andan hemen once oluyor ki en fazla bir gun sonra turkiye'desin. ucaga biniyorsun, istabul'a eger ki gece ucusu ise hele; inerken bir bakiyorsun aman yarabbim gozunden yas geliyor, ne guzellik yahu bu, sokayim seattle'ina california'sina diye. bir simit al soluklan bin otobuse, don bursa'ya. ne gelirse basina bosver memleket'e dondun yahu var mi otesi? var anasini satayim 1 hafta herseye saldiriyorsun ama herseye, e sonra? sonrasi huzun, sisteme alismis kafa turkiye'de amsukluyor , otobus sirasindan tut, ne oldugunu anlamadan diplomandaki tek bir dersten dolayi diploma onayini 6 yil bekletilmesine ki ilk 250'de universitesi olmayan y.o.k, ilk 3'teki universitenin diplomasini kabul etmiyor canlari sagolsun. hersey batmaya basliyor, sinirlerin bozuluyor yillarca kafa yaptigin almancilar gibi hissediyorsun vay anasini..geri gitsem mi diyorsun, olmuyor. e kalsan da icin rahat degil. bu yuzden yurtdisindan turkiye'ye donusun en guzel kismi ilk bir hafta.
eğer çok uzun bir süreden sonra dönülmüşse, insanda gatrip bir yabancılaşma hissi uyandıran durumdur.
il dışında okuyan öğrencilerin okul bitince yada okuldan atılınca baba ocağına geri dönmesi
(bkz: ankara dan abim geldi)
yurt disinda calismak icin bulunan turklerin cok zengin olduktan sonra gerceklestirmek istedikleri eylem.ha bunu yapan varmi ben hic gormedim o ayri.
son derece güzel bir olaydır.
eğer ki trakyaya dönüyorsanız

kızanım sen mi geldin?
karşılamasına maruz kalacagınız eylemdır.
the kene nin sözlükten ayrılma nedenidir. köyde internet olmadığı içinde entry girimi mümkün olmamaktadır.**
(bkz: hangi memleket)
cok guzeldir.Bi heyecan sarar içinizi.Arkadasları goreceksinizdir.Daha onemlısı ailenizi evinizi.Muhtesem bi duygudur.