bugün

çok pozitif duygular yükleyen bir grup gündoğarken şarkısı ..
(bkz: almanya dan oglum gelecek)
(bkz: agaca mı cıkalım)
her duyduğum tüm vücut kimyamı alt üst eden, kafa yapan şarkıdır efendim. hemen tatlı bir tebessüm yerleşir surata, böyle bi tuhaf olur insan. aaah ah. anılar...
bir gündoğarken klasiği ...
ilhan şeşen'in serbest takılımlar yapmadığı dönemlerden.

grubun '93 tarihli albümlerinin ismini veren, ilk çıkış şarkısı.
üniversite yıllarında memlekete her gidişimde kardeşim tarafından söylenen söz.
"Ankara'dan abim gelmiş
Evde bir bayram havası
Annem babam beni çok severmiş"

sözlerini oldum olasi garipsedigim, kücükken acaba yanlis mi ezberledim diye kendimden süphe etmeme bile yol acmis sarki. zira bir insan oturup bu sözleri yazmaz kanimca. * *
(bkz: londra dan abim geldi) *
öğrencilik yıllarımda sürekli kendime dair söylendiğini hissettiğim şarkı.
ev yolunda hayalimden bir klip uydurur merkezine kendimi koyardım çünkü evde ankara'dan dönen tek abi bendim.
içimde böyle bir ukdenin kalmış olması muhtemelen ailede bu şarkıyı ağlamadan söyleyebilecek kadar mekanik düşünen bir bireyin var olmamış olmasından kaynaklanıyordu.*
adı di'li geçmiş zamandayken sözlerinde miş'li geçmiş zaman kullanılması ile aklımda bir zaman kargaşası yaratmış şarkıdır.
kiracıların ev sahibinden sık şekilde işittiği sözdür.
-almanya dan abim gelecekte eve o geçecek.
gurbetteyken dinlenildiğinde insanın içini burkan şarkılardan biri.

diğerleri;

(bkz: pencereden kar geliyor)
(bkz: yüksek yüksek tepelere)
(bkz: annem)
(bkz: bana bir masal anlat baba)
abi ankarada ne yapıyormuş diye insanı düşüncelere sevk eden şarkı sözü.
böyle yudum yudum istanbul kokan bir sarki....istanbul ...kokan bir sarki...sen istanbul´dan ...bi 3 bin kilometre uzakta olupta,"ankara´dan abim gelmis....evde bir bayram havasi...."sözlerini duyupta gözyaslarina nasil bogulmazsin....
ankara´dan abim geldi...
istanbul´a....
istanbul....seni seviyoruz dostum....sen en güzelsin....ama kendin de biliyosun be en güzel oldugunu.... ahhh ahh....melankoli doldum be gece gece.....
...istanbulllllll.....istaaaaannnbuuuullllllllllll.....

"kadiköyden istanbul´a,
ilk avare aksamlar
annem babam beni cok severmiiiiiisssss...."

bu sehri cok sevmeyi ögreniniz....cünkü bu sehir cok sevilmeye layik bir sehirdir....

istanbul....hem orospudur, hem haindir....ama ayni zamanda hem de vatandir, vatanseverdir, islamdir..islam halifesinin sehridir...türk tür....istanbul... istanbul u aldin diye devir degisti unutma bunu. yani istanul´un "bati" ya ait oldugu dönem bitti "dogu" ya ait oldugu dönem basladi....

her istanbullunun hic unutmamasi gereken bir sey var.... o da istanbul´da yasamayi kaniksamamak. istanbullulugun cok özel birsey oldugunu hic aklindan cikartmaman lazim....istersen en dindar, ya da en dinsiz adam ol, unutma ki hepsinin en önemli timsallerinin istanbul´da gözleri vardir....

aaahh...ahh....

"kadiköyden istanbul´a...."....nedense aklima takildi....
5-6 yaşlarında dinlemesinin ve ankarada yaşanmasının verdiği etkiyle,ülkede başka şehirler de oldugunun göz ardı edilmesine yol açacak şarkı.

ben: e anne biz ankaradayız zaten,abim ankaradan nereye geliyor?!
anne: ??!!
insana huzur veren şarkılardandır.
her yeni gitar çalmaya başlayan öğrencilere muhakak öğretilmesi gereken şarkıdır.
1 saat öncesi arabamızla özdere'den izmir'e doğru dönüyoruz ve radyoda 90'lar özel programı var. depresif bir haldeyken bir anda piano seslerini duydum ve dudaklarım aralandı.. çocukluğum geldi aklıma anında, bisiklet sürüşüm, denize koşarken azıcık yağlı olan göbek kısmımın sallanmasıyla senkron halde savrulan sapsarı saçlarım... özledim lan 90'ları.
çocukluğumun şarkısı hani olur ya ifade etmesi çok zordur bazı şarkıları ve sende uyandırdıklarını, işte benim için onlardan biri, hepimizin derinliklerinde saklı olan o çocuk konuşmaktadır bence şarkıda,

onu dinlemekteyiz gençlik ve tecrübesizliğin yarattığı o büyük boşluğun; hayal gücü, kirlenmemişlik ve sevebilme yeteneğimizden kaynaklanan şiddetli rüzgarlarla dolması, hatta yokluğun bile bu rüzgarla dalgalanması...

http://www.youtube.com/watch?v=OtZaXQ9KaR4

içimi kemirir durur çok zaman
olur olmaz bir yerde
olur olmaz sorular
açılır zaman zaman bir kapı
olur olmaz bir yerden
olur olmaz bir yere
bir sinemanın önündeyim
siyah beyaz bir film varmış
annem babam beni çok severmiş
ankara'dan abim gelmiş
evde bir bayram havası
dağılır duman duman bir ömür
olur olmaz karşımda
olur olmaz geceler
karışır mesafeler o anda
olur olmaz uzaklar
olur olmaz kısalır
kadıköy'den istanbul'a
ilk avare akşamlar
alnımda ergenlikler
ilk aşkı müjdelermiş
bir sinemanın önündeyim
siyah beyaz bir film varmış
ankara'dan abim gelmiş
evde bir bayram havası
of annem...
şarkı girişte kendine açıklık getiriyor . yoksa saçma bi şekil de neden annem babam beni durduk yere sevsin.
kadıköy'den istanbul'a
sonrki cümle annem babam beni çok severmiş. alakaya maydonoz.
şu sıralar için mümkün olmayan durum. zira ankara'daki neredeyse 1 gündür aralıksız yağan kar ankara'dan abinizin gelmesine engel olabilir.
her bayram dilime dolanan şarkı. hayır ne abim var ne de ankaradan gelecek ama hüzünleniyorum.
- ne vereyim abime?*
en naif türkçe şarkı.
güncel Önemli Başlıklar