bugün

giresun fındığının galip geleceği karşılaştırma. zaten ordu'da ilk dikilen fındık fidanlarının kaynağı yine giresun'dur. 1800'lü yılların başında ordu kazası kaymakamı ibrahim bey tarafından giresun dan getirtilmiştir.
giresun da zamanında trabzon'un bir kazasıdır.
nutella ya sorduk giresun dedi.
giresun fındığının alacağı versus.
her zaman alır giresun fındığı ama bu günlerde daha çok alır. zira ordu'da fındık ağaçlarını don vurmuş, 3-4 yıl fındık olmaz diyordu bizim ordulu bir abi.
kalite ve lezzet açısından giresun fındığı öndedir ancak seri üretim ve sürümden kazanma boyutunda ordu fındığı daha geçerlidir.
karadenizliler bilir, fındık bir bahçeden diğerine bile farkeder. ne giresunu ne ordusu amına koyim.
doğu karadenizde yetişen tür olarak en iyi fındık yağlı fındık olduğu ve yörede giresun yağlısı vb şeklinde bilindiği için giresun fındığının bir adım öne geçmesine rağmen en iyi yağlı fındık trabzon'da yetiştiği için trabzon fındığının aldığı versustur.
(bkz: ikisini de dene tarafını seç)
giresun fındığı audi ise ordu fındığı opel'dir.
Giresun yağlısı dediğimiz fındık cinsi, sarı yağlı, kara yağlı, delısava veya sivri fındıkdan emin olun ön kat iyi bir fındıktır. O nedenle genelde gıresunda ekili olan giresun yağlısı cinsi fındık en iyi fındıktır.

Sonuç: Giresun alır hacı.
giresunda okuyacak olan ben, tadip gorecegiz diyorum.
gıresun fındıgı yerim evde onu alınca. ama ordunun fındıgının tadı bi baskadır. seçemedim ki simdi.
Giresun'un alacağı karşılaştırmadır.
(bkz: giresun fındığı ile ordu fındığı arasındaki fark)
giresun fındığı daha kalitelidir. daha lezzetlidir. giresun şehir olarak ordu kadar gelişmemiştir, ama bildiğimiz gibi giresun fındığın başkentidir. yani giresun fındığı bu karşılaşmayı farklı kazanır.
iki şehir arasındaki tatlı rekabetin baş mimarıdır fındık.

tarafsız gözle bakmak gerekirse giresun fındığı daha popülerdir.
Elbette giresun.
ordulu olmama rağmen kalite olarak giresun fındığı öndedir. biz ikinci sıradayız. ve sanırım iki fındık arasındaki farkı sadece işten anlayanlar bilir. beyler bayanlar fındık bu sene çok pahalı. Size gelene kadar 30 lira falan olur. ağustos'ta ordu'da olacağım. isteyen olursa fındık yollayabilirim. merak etmeyin lan beleş.
herşey anavatanında güzeldir. nitekim fındığıyla ünlü olan ilimiz hangisi diye birine sorsan yüzde 90 giresun cevabını alırsın. yüzde 10'da cevap veremeyebilir nerede yetiştiğini bilmediği için. nasıl ki pamuk denilince akla adana ve çukurova geliyorsa, fındık dediğinde de akla giresun gelir. net!.
Dünyadaki en büyük 20 fındık firmasından 7 si Ordu'da, 6 sı Giresun'da, 2 Side trabzonda, 5 i ise diğer firmalardır. Zaten ordu Türkiye nin fındık üretiminin %50 sini karşılıyor. Heryer fındık bahçeleri ile dolu Ordu'da. Ordu fındığı piyasada daha meşur. Yani ordu fındığı koyar geçer.
fındık ikiye ayrılır:Giresun findigi ve diğerleri diye.
O yüzden tartışmak anlamsız giresun fındığı 1 numaradır.Diğerleri ikincilik için kapışır.
memleketim diye demiyorum ama ordu ile giresunu fındıkda nasıl karşılaştırıyorsunuz. ordu yu seri a da Juventus gibi düşün Giresun ise Napoli.
istatislikler ile konuşalım.
2016 TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası verilerine göre Türkiye'deki fındık üretiminin dağılımı yüzdesel olarak aşağıdaki gibidir
%31.10 - Ordu
%16.25 - Giresun
%14.00 - Samsun
%12.80 - Sakarya
%10.70 - Düzce
Daha fazla uzatmaya gerek yok. Fındık demek ordu demektir.
http://www.zmo.org.tr/gen...70&tipi=17&sube=0
http://koop.gtb.gov.tr/da...%B1nd%C4%B1k%20Raporu.pdf(sayfa 8 e bakarsanız zaten ordu da tüm ilçelere izin veriliyor ama giresunda sınırlı.)
ikisi de finduktur da.
ordu ince kabukludur.
diğerlerini bilmem.
yani, ordu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar