bugün

bazan hiç ama hiç de akılda yokken, mesela açılan bir defterde arada kalmış küçücük bir kağıt parçası o tarihe götürür sizi.
bugün silinir beden otururken koltukta, ruh çok başka bir zaman dilimine gider.
çoğu zaman iç burkan, kimi zaman da neşeli anıları hatırlatır, ama neşeli anılar da üzerinde bir süre düşününce o günlerin özlemiyle iç burkar.
en çok da müzikler yapar bunu. eski parça duyulduğunda gelir akla eski görüntüler bi çoğu şarkılarla olayları eşleştirdikleri için.
yolda giderken duyulan bi söz olabilir o.
(bkz: biz öyle duyduk)
hiç alakasız birinin suratında gördüğünüz gülücüğün o'nun ki ile aynı olduğunu anladığınız an.
ESKi BiR ŞARKI,BiR FiLM HATTA BiR REKLAM FiLMi, KUTULARDAN ÇIKAN KIRIK DÖKÜK EŞYALAR, HERHANGi BiR KiTABIN ARASINDAKi KÜÇÜK BiR NOT, GENÇLiĞiNi HATIRLADIĞINIZ ŞiMDi YAŞLI BiR ARKADAŞ ANNESi, iNTERNETTE DOLAŞAN 8O'Li, 90'LI YILLARIN ÇOCUKLUKLARI SLAYTLARI, BELLi YILLARIN ŞARKILARI ÇALAN RADYOLAR VE BiR KOKU...
erimekte olan göbeğin altından çıkan, eski kas dokusu.
resimler.
gardrobun köşesinde kalmış uzun zamandır giyilmemiş bir kıyafet.
uzun bir yolculukta otobüs camından dışarıya bakmak.. tüm geçmişi sorgulatabilir..
kürk mantolu madonna
winamp shuffle.
-eski- sevgiliyle dinlediğin şarkıları hatırlayıp hüzünlenmek istiyorsun ancak bulamıyor musun? hemen shuffle'ı dene. sanki bu iş için yapılmış.
(bkz: 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı)
merdivenleri çıkarken nefes almakta zorlanmakta bunlardan biridir.
geçmişe dair yaşadığınız bir olay, bahsinin geçtiği bir nesne ya da ilişkide bulunduğunuz kişi/kişileri hatırlatan detaylardır. bu tip detayları çok zor unutuyorum ben. aslında unutuyorum, ama bir anda tıpkı o zamandaki gibi aynı etkiyle yaşayabiliyorum yeniden. bu anlara aracı olan şey bir şarkı, bir görüntü veya bir koku olabiliyor. özellikle şarkılar bunu çok güçlü yaşatıyor bana. eğer bir şarkıyı geçmişteki bir olay ya da kişi/kişiler ile bağdaştırmış isem onu unutmam imkansız oluyor. var böyle şimdi aklımda bazı nesneler, olaylar ve kişi ya da kişiler. mesela şu an bir şarkı dinliyorum ve bu şarkıyı geçmişteki biriyle bağdaştırdığım için konuşulan neredeyse her söz aklımda dönüp duruyor. kısacası bu aynı anı tekrar yaşamak işte olayın özeti bu. ben bu yüzden verdiğim sözleri de düşünüyorum. onların bazılarının boşa gitmiş olmasına üzülüyorum. verdiğim sözleri tutmaya çalışan biri olarak bir takım engeller sonucunda tutamadığıma sitem ediyorum. bu şeylerin sadece benim için anlamı olmuş olduğuna inanmak istemiyorum. bilmek istiyorum ki karşıdaki ya da karşıdakiler de bunu benim gibi düşünüyor olsun. çok safça bu düşünce çok. al sana sözlük yazarlarının zayıflıklarından biri başlığı altına yazılabilecek bir zayıflık. işte bu yüzden ben çok sevdiğim ama bana geçmişi hatıratan şarkıları da çok istediğim halde dinleyemiyorum. mesela şu an sadece kendi isteğimle ve arada bir olduğu gibi bilerek bir şarkıyı dinliyorum. arada bir lazım bunlar çünkü. biliyorum ki hayat zaten hiç güzel olmadı, hiçbir zaman etrafta deli gibi çiçekler açmadı, hiçbir an gökyüzü mavi de değildi. bu tip anlar olgunluk ismini verdiğim bir kalenin henüz bitmemiş olan tepesine koyduğum taşları ve gerçekliğin her daim iyi şeylerden oluşmayıp hayatın kalbinde yer aldığını bana hatırlatıyor. böyle şeyler işte. sonrası bildiğin hepimizin üzerinde mutluyu oynadığı bir tiyatro sahnesi. başka da bir şey yok.