bugün

gerçek olduğunu sandığınız ancak sizi yanıltan durumlardır.bir daha ki duruma şüpheyle bakmanıza sebep olurlar.
yıllardır söylenen yalanlar.

o kadar standartlaşmışlardır ki bir yerden sonra "hakkten oldu mu lan böyle bişi" diye düşüncelere dalarsın.
seni seviyorum. yalanla gerçeğini ayırabilene aşk olsun.
aşık olduğunuzda herşey mükemmelken ve zaman akıp giderken birden gerçekleri görmeye başladığınızda ve ayaklarınız yere basıpta mantığınız yerine geldiğinde aslında gerçeğe benzeyen yalanlarla kandırıldığınızı ya da kendinizi kandırdığınızı görürsünüz.bu gerçeğe benzeyen yalanlara somut bir örnektir.
türkiye gelişmekte olan bir ülkedir.
özgürlük ve demokrasi bir türlü uygulanamayan ama sık sık dile getirilen gerçeğe benzeyen yalanlardır.
küresel ısınma, yeryüzündeki su kütlesini artıracaktır.

öyle ise neden susuzluk çekiyoruz?
en cok kananı olan icin: en kısa zamanda evlenecegiz askım..
(bkz: zeitgeist) zeitgesit the movie...
sizi yanıltması çok kolaydır. yalan söyleyen kişi, gerçekten profesyonelse eğer, yalan söylediği takdirde yüz ifadesini hiç değiştirmez, gözleri büyümez, ve yalan söylediğini düşünmez bile, ve sanki yalan söylememiş gibi kişiyi yanıltabilir. ve bu gerçeğe benzeyen yalana dönüşür

(bkz: olay budur abi)
gerçeğe benzediği halde yalanı yakalamışsın.tebrik edilmesi gereken durum.
Seni Seviyorum.. Söylenen en büyük yalan.Ama nedense illa bu sözü duymak ister inanmak isteriz.
Bazıları da öyle bir söylerki sanki gerçekmiş ömür boyu sürecekmiş gibi gelir.
yalanların hepsi, gerçeğe benzer gerçeği.
bir çeşit çakma gerçektir kendisi. taklit ürün gibi.
ne kadar iyi de olsa taklit, dikkatli bakılınca çakma olduğu anlaşılır illaki.
Otobüsü o kadar bekledim ki gelmedi. Yoksa erken uyanmıştım.
''-seviyorum de
hayır
-seviyorum deee
hayır
-seviyorum de ulann
seviyorum
-yalan söylüyorsun''
'hayat çok güzel' buna cuk diye oturabilecek bir yalandır.
ayrıntıya girilen yalanlardır. kesin yerler.
"yalan söylemek gibi olmasın" diye başlayan cümleler, insanı dumura uğratır. yalan olsa neden yalan söylemek gibi olsun desin, doğru olsa neden yalan söylemek gibi desin diye düşünüp dur. yalanmı, doğrumu derken söyleyen gider.
ergenekon terör örgütü, gömülü saklanan silahlar gibi yalanlardır.
-yoldayım geliyorum abi.
-benzin 1 lira olacak.

oysa çok inanmak istemiştik.
5 dakikaya ordayım.
17 de 17 yapacağız..
'birazdan hazır olurum.' diyen bayanın saatlerce hazırlanamaması durumunu, en iyi,araba reklam filminde anlatılmış.
göreceli birşey olarak benimsenecek, varsayımdan öteye gidemeyecek olan türdendir.

yalanın zıttı gerçek midir ?
yoksa
yalanın zıttı doğru mudur ?

doğru ile gerçek aynı şey midir ? sorusu gelir insanın aklına ister istemez.