bugün

elif şafak' ın ntv' de katıldığı programda, gençler hakkında vardığı kendi içinde çelişen, ezbere ve zorlama sonuç cümlesi. kendi içinde çelişen dedim zira, eğer ki dediği gibi olsa, gençlerin ilk dışlayacağı isim elif hanımın kendisi olurdu zaten. açıkçası bir salon dolusu "gencin" kenan evren' e neredeyse "ooo kenan baba oley" diye tezahürat aşamasına geldiği genç bakış programı mevzusu üzerine adeta şaka gibi olmuş.

ya arkadaş siz iyi misiniz? siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? yok efendim osmanlıca biliyorlarmış da saçma sapan şeyler yahu. osmanlıca bilse ne olur ki zaten kim biliyor? kendileri marvel evreninde yaşıyor sanırım.

liselerin, üniversitelerin stadyumdan tek farkı; biletsiz giriliyor. yani gençler senin marketing harikası kitabına ilgi gösterdiler diye, şukela-ül inci mi oldular? bu nasıl bir tüccar kafasıdır? o gençler iyi pazarlanan, jilatinlenen her şeye hücum ediyor kardeş. heyecan yapma hemen. avrupalarlar, amerikalarlar görmek demek ki insanın ufkunu açmaya yetmiyormuş. mümkünse bazı kişiler kendi köşesinde yazarcılık ve aydıncılık oynamaya devam etsin ve hakkında söz söyleyeceği en son güruh gençler olsun.
ülke yönetiminden, medyadaki haberlerden de anlaşıldığı gibi ne kadar düşündüklerinin kanıtı alan söz.
akabinde teoman ın elif şafak a gereken ayarı verdiği açıklama. (bkz: o salaklar kenan evreni alkışladı)
öyle bir nesil yetişti ki, en basitinden sözlüklere bakıldığında; bu iddianın arkasının ne kadar boş olduğunu göreceksiniz.

bakıyorum yeni nesil, bilgi çöplüğü forumlardan 3. 4. ağızdan edindikleri yarım yamalak bilgilerle, asla birinci ağızdan okumadan, araştırmadan; her konu hakkında, öyle bir ahkam kesiyor ki, sanırsınız aylarca bu işin üzerine bilimsel araştırmalar yürütmüş. hakkında sadece en fazla 4-5 paragraflık yorum okuduğu bir konuyu, körü körüne savunuyor ve kesin gerçeklik addediyor. bakın her konuda ama; siyaset, bilim, din, felsefe, sanat ne ararsanız.

elbette bunun en büyük sorumlusu pek sevgili özal' dır. bu mutant nesil, şüphesiz ki onun eseridir. ancak ayrıca türk toplumunun, dogmatizme yatkınlığı da buna zemin teşkil etmiştir. şüphesiz ki bu temelde, reform sürecini yaşamamış bir inanç sistemi en büyük etkendir. yani bakıyorum gençlere, bu kafa yapısıyla en fazla 10 yıl sonra yok olacaksınız lan. böyle bir cahil gençlik gelecek vaadetmiyor. bakın kişi çok okumuş da olabilir, hatta oxford bitirmiş olabilir ama önemli olan düşünce sistemidir. fikirlerin veya birikimin ne olursa olsun, bilimsel düşünceye sahip değilsen koca bir bilgi çöpüsündür sadece.

şöyle bir aynaya bakın canlarım. neye benzediğinize bakın. ikinci cümlesinde ilk cümlesini çürüten bir nesil oldunuz. ve elif şafak efendi de çıkıyor, vay bu gençler çok ilerici, vay bu gençler olağanüstü diye müşterilerini pohpohluyor. avea reklamlarındaki gençliği size tercih ederim, açık ve net.
hayat, yoksullluk, ülke geleceği, cumhuriyet hakkında ne düşünüyorsunuz gençler?
yeoovv daha izlemedik hangi sinemada oynuyorvooovv acebaoov?