okutmak, okumayı sevdirmek.
her gün wikipedia dan birkaç sayfa okumak ,national geographic ,history channel gibi belgesel kanallarını izlemekten geçer başka yolu yoktur varsa da ben bilmiyorum.
Okuyun...

Ufacık bir gazete parçası dahi olsa ilgi gösterip okuyun...

Sizin görüşlerinize taban tabana zıt kişilerin kitaplarını dahi okuyun...

Ateist de olsanız, budist de olsanız okuyun...

Hele ki ben müslümanım diyorsanız en çok siz okuyun...

- oku, yaradan rabbinin adıyla oku. Çünkü o seni bir kan pıhtısından yarattı.
Önce götünü kaldırıp biraz çevreni gez bu genel kültür için değil insan olmak için malum malakların genel kültüre ihtiyacı olmuyor sonra biraz haberlere bak bitti mi git bir iki saat türkçe veya ingilizce vikipediye takıl uyku saati gelmeden önce yaşına isteğine uygun bir kitap oku ertesi gün bir dil kursuna yazıl tebrikler lanet herif artık bir ilber ortaylısın.
Ansiklopedi oku.
oytunkaran ı takip edin. puhahha.
(bkz: yok mu artıran)
okumaktır. Ne bulursanız okuyun. Otu boku okuyun.
otu boku okumayın efendim.

nitelikli, doğru ve güvenilir kaynakları okuyun.

her kitabi edebi sananlar icin ekleme : telif eser deyu bir şey duymadı mı sen? onları da mı zevkine göre okusun ?
nitelikli de okumayin efendim sevdiginiz tarzda okuyun. mesela suç ve Ceza sevmiyorsan kasma kardeşim sevdiğin seyi oku kimse sana öğh bi klasik bile okumamış demez dersede skleme zaten boşa okumuş kişidir. spor mu seviyosun izle git gör dizi mi anime sinema mı izle iste bunların hepsi sana genel kültür. sen ilgi duy baskasinin ilgisiyle uğraşma.
Her boku da bilmeyin.
sorgulayıcı olun, bilgi her olası kaynaktan size akar.

sorgulamayanlar, önlerinden geçen her trene bön bön bakar.
Her aklina geleni girip araştirabilmen gerekir.
genel kürtür kitapları okumak. Ve bidaha okumak .
Kültür mantarı yiyebilirsin. Ya da eczanede genel kültür hapları var onlardan al. Nasıl bir soru yaa. Gazete oku belgesel falan izle.
(bkz: kültür mantarı)
haber izlemek saçma sapan gündemi
sözlük okumak güncel jargonu
film izlemek üç beş yönetmeni
kitap okumak dünyayı anlamanıza yarar.
Her şeyi biliyormuş gibi her konuya yorum yap. Bu dönemde çok yiyeni var.
AKP'ye oy vermezsen, en azından hayatında daha az sansür olur, genel kültürünü arttırma şansın artar.
Kim milyoner olmak ister uygulamasını indirmek.
Eskiden ansiklopedi okumakti. Şimdi Vikipedi olabilir.
allah ın verdiği aklı azıcık da olsa kullanabilmemiz için gerekli olan tavsiyelerdir. azcığa da razıyız, gerisini siz düşünün.

okumaktır. ansiklopedi, roman, wikipedia fark etmez. yeter ki okuyun.
sözlükteki genelev duvarı yazısı ve türevi entryleri okumamak.
Genel kültürden kasıt bir konu hakkında biliyormuş havasında yüzeysel konuşabilecek kadar bilgiye sahip olmaksa twitterdan ya da facebooktan bilgi paylaşan sayfaları takip etmeniz yeter ki çoğu kişi de böyle yapıyor zaten.

Yok abicim ben gerçekten düşünebilecek kadar öğrenmek istiyorum diyorsanız bolca kitap okuyun, sizden farklı görüşlere sahip, her ne kadar bilgili olursa olsun, herkesle muhabbet etmeye çalışın. Gezin, dolaşın, okuyun, düşünün, tartışın.

Elimden geldiğince kendimi geliştirmek için yaptıklarım bunlar.
Genel kültür denen ansiklopedik bilgi ise periyodik cetveli bilmek bana ne kazandırır bilemiyorum.

Insan beyni kullanamadığı bilgiyi depolamiyor. Üzerine kafa yormadiginiz bilgiyi önemli görmüyor ve unutuyor. Bu anlamda farklı konularda ilgi alanlarına sahip olmak yerine sevdiğiniz konuları tespit etmeye çalışın.

o zaman okumak da düşünmek de zor gelmiyor. Sabaha kadar bilgisayar başında araştırma yapabiliyorsunuz günlük hayatta işinize yaramayacak bir konuda. Evet belki işinize yaramayacak kim milyoner olmak isterde sorulmayacak ama siz o konuyu bilmekten mutlu olacaksınız. Bu en önemli bilgi bence.