bugün

ortalama 70 yıllık ömrünün 1/3 ünü uykuda geçiren gerzeklere göre gece vakti okunan ezandır. oysa günde 6 saat uyku ile yaşayabilen insanlar için bir nevi alarm vazifesidir.
çan sesi ile uyanmaktan daha güzel olandır. hayır herkesin inancı kendine! garip olan, bu vatanda yaşayıp sikimsonik düşüncelere sahip olanlara şaşırıyorum.
işinize gelsin yada gelmesin her sabah okunacak. o yüzden uykusu kaçanların daha uzağa gitmesini gerektiren durum.
kalkta namaz kıl o zaman biz sizin iğrenç müziklerinizi çekiyoruz her yerde.
aslında ezanlar arabistan'a göre uyarlandığı için ortaya çıkan durumdur. geceleri uyanmıyorum, belki yobaz da değilim fakat ezana laf edecek kadar dinsiz de olmadım.
dinin faşizmidir! tabi ki sadece gece insanı uyandırdığı için değildir ayrıca günde 5 kere okunmasıdır.
insana huzur ve güven veren sestir.
gece ezan okunmaz, kim uyduruyor bunu dediğim ezandır.
kimilerinin sanki her saat başı okunuyormuş gibi algıladıkları olay. alt tarafı günde beş kez oda 2-3 dakika.
Gece gece değil sabahları uyandıran sestir ve de namaz,uykudan daha hayırlıdır.
ezanın o ruhani anlamını henüz çözememiş ergenlerin sıkıntı içinde bulunduğu durumdur.
1-gece gece ezan okunmaz. O duyulan ya sabaha karşı duyulan ezan sesidir ya da insanların yüzde 99'unun henüz yatmamış olduğu yatsı vaktinin ezan sesidir..( Kutup bölgesinden açılmış bir başlık için bu 1. madde gözönüne alınmaz)
Bu durumda, duyulan ezan sesi muhtemelen sabah ezanı sesidir.
2-Aklı namazda olanın kulağı ezandadır.
3-Akıl namazda değilken duyulan ezan sesi ayrı bir araştırma konusudur.
insanın içini rahatlatan, huzur veren bir sestir...
insanı müthiş bir şevke getirir. güneşe farklı bakarsınız artık. sabah iş yerinize hafif tebessümle gidersiniz. sokakta top oynayan çocuklara beş lira uzatırsınız. eğer uyanırsanız, mutluluğun kapıları ardına dek açılmıştır. yeter ki geriye kalan iki düğümü de çözmüş olun. abdest alın, namaz kılın ve insanlığa dua edin.
maksat seni uyandırıp namaza çağırmaktır zaten. amacına ulaşıyorsa ne mutlu.
ezan okunuyorsa sabah olmuştur. sabah olduysa uyanmak lazımdır.
itiraf etmek gerekirse en çok korktuğum şeydir. bi tuhaf oluyorum lan duyunca.
kalp gözü kapalı insanlara rahatsızlıktan başka birşey vermeyen, anlayanı ise derin huzur ve sakinliğe gark eden sestir.
hele de sabah ezanı var ya o..
Keşke benide uyandırsa dediğim ezan sesidir. Peşinden kılınacak namaz ise güne mutlu ve huzurlu bir şekilde başlamanıza neden olacaktır.
insanların inançları için olması gerekendir. amma ve lakin "hele sabah ezanı var ya o.." caminin 3 metre yanında oturuyor olsaydınız görürdüm ben sizi yine aynı şeylere söyler miydiniz.
Dünyanın en huzurlu sesidir. namaz kılmayan biri olarak bu benim için de böyledir.
sabah vakti haşir ve kıyamet vakti gibidir, heryer karanlık, herkes uyurken, o mükemmel ses yüksekliğiyle etrafı aydınlatır.
Keşke şeytanı yenip uyanabilsem.
ne güzel diyor.

namaz uykudan hayırlıdır.
Keşke adam gibi uykumu alıp sabaha uyanbilsem. Beni uyandıran bu zulüm olmasa lakin bi uyandığı Zaman uyuyamıyor bazen insan. Çalar saat denen bir mevzu varken bu rahatsız edici Arapça sözleri dinlemek zorunda mıyız ?
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar