bugün

özellikle bugün görüleceği üzere artık "orospu çocuğu" gibi küfürlü başlıklar, entryler ile rekabet iğrenç bir hal almaya başlamıştır.

türk futbolunun sahipleri biz taraftarlarsak ve biz taraftarlar yıldırım demirören'in gelmesini türk futbolunun iflası olarak değerlendiriyorsak, ve türk futbolu boktan bir hal aldıysa ve bunda biz taraftarlarında suçu büyükse gelin; birbirimize bok atmak, küfür etmek, kutsal değerlerimize hakaret etmek yerine artık futbol konuşalım.

biz sizi yendik, biz böyle oynadık, yenildiniz lan ahah ezikler diyelim. bunu yapalım. ama küfür etmeyelim, hakaret etmeyelim...

iş artık bambaşka bir hal almaya başladı ve 1980'lerde istanbul tribünlerinde sağlanan barışı biz burada yapalım! futbol konuşalım! sadece futbol! takımları, oyuncuları eleştirelim!

açılan küfürlü başlıklar, yazılan küfürlü entrylere son verelim. biliyorum ki bundan hepimiz son derece rahatsız oluyoruz.

o yüzden, ben bütün galatasaray ve fenerbahçe taraftarının bu konuda desteğini rica ediyorum.

rekabeti; metin oktay ve can bartu gibi yaşayalım... en az onların birbirine duyduğu saygının 100'de 1'i kadar...

lütfen.
futbolun eğlence olduğunu unutmak.
Geç Kalınmış ama doğru bir çagrıdır. ama demezler mi fenerbahçeye iftira atarken fenere çamur atarlarken neredeydiniz diye.
mahsun bey ne güzel demiş "hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye".

Rekabet güzel şey galatasaray sız fenerbahçe, fenerbahçe siz de galatasaray olmaz ama bokunu da çıkarmayın lütfen.
dünden sonra beşiktaş taraftarına da yapılması gereken çağrıdır.
ekilen kin tohumlarının yeşermesi sonucu ortaya çıkan durumdur. sporun eğlence olduğunu unutmuş bu bünyelere hatırlatılması gerekir. sadece sporcu değil taraftarında ahlaklı olması gerekir.
görsel

metin'in sırtında çubuklu fenerbahçe forması...
can'ın sırtında parçalı galatasaray forması...

biz de şimdi burada o sırttaki formalara, armalara küfür ettiğimiz yetmiyormuş gibi, analarımıza, bacılarımıza küfür ediyoruz...

yazıklar olsun bize! her birimize...
birilerini sevmemek, desteklememek, karşı olmak demek ona en saygın varlıkları içine katılarak küfür etmek değildir.

rekabet var ortada benim söylediklerime karşı olabilirsin. sadece karşı söylemlerde bulunabilirsin. ana avrat küfüt etmeye ne kimsenin hakkı vardır.
ne kimse bunu hak ediyordur. fenerbahçe karşıtı bir şeyler paylaştığım zaman gelen eksiler kadar olmalı tepkiler.
takım tutmak başka birşeydir. küçüklükten başlayan ve devam eden bir sevgi. çok kötüde olsa, kümede düşse, sonuncuda olsa takımını değiştiremezsin.

sen ne söylersen söyle, karşısındaki insanın takımına bakışını değiştiremezsin.
hiç kimse başka takım, parti, görüş, fikir, inanç destekliyor diye orospu çocuğu olmayacaktır.
bazı spor yorumcuları ısrarla uyarıyor ileride çok büyük olaylar olabilir. bir spor karşılaşmasını bu kadar aşırı derecede nefret haline getiren, farklı renklere gönül vermiş insanları birbirine düşüren zihniyeti kınıyorum. ne farkeder bir kupa az alınsa fazla alınsa, üç atılsa beş atılsa, faydası nedir zararı nedir hiç kimse düşünmeden birbirine hakaret eder olmuş. eskiden rakip taraftarlar aynı tribünde beraber maç seyrederlermiş hem de hiç bir olay çıkartmadan, ne değişti şimdi? yok o ona öyle yaptı, bu buna böyle yaptı, kan davası mı bu? düzeyli bir şekilde şakası yapılabilir ancak küfür etmek, hakaret etmek insanlığa sığmaz. bir de spor karşılaşmasını cinsel ilişkilere yansıtan insanlar var onlara zaten denecek birşey yok.

bir de dünyadaki diğer büyük takımların arasındaki rekabete bakılırsa hep bir din, etnik köken, ekonomik düzey farklılığı vs. gibi etkenler olmasına karşın yalnızca galatasaray ve fenerbahçe arasındaki rekabet sportif rekabet olarak görülmektedir. bunu da kabul edip olayı ölüm kalım meselesine çevirmemeli insanlar.
ne zaman ki fenerbahçe iyi gider galatasaraylılar'ın anası bacısı kalmaz, taşşak oğlana döner; tam tersi olduğunda havada fair play kokuları dolaşır. dostluk kardeşik naraları atılır. futbolun bir spor olduğu akıllara gelir. gelir gelmesine ama s.kerler öyle işi birader.

(bkz: nkfvas)
(bkz: fikrimiz değişmedi hepiniz hala öylesiniz)
sahadakinin sadece spor olduğunu unutmayalım. kendilerine yorumcu diyen ve olay çıkmasını dört gözle bekleyen leş kargalarına fırsat vermeyelim arkadaşlar.
sanırım pek bi boka yaramayan çağrıdır. *

kendi kendime göt oldum amına koyim. *
faydası olmayan çağrıdır. ben size çok önceleri demiştim, bugün de dedim. niye mi?
tıpkı futbolumuz kadar temiziz!
oradaki menfaat/avanta/rant dalgaları kime yakınsa ve kimin lehine işliyorsa küfür eden taraf diğer taraf oluyor. ve bu sürekli belli periyotlar halinde değiştiği için de küfür eden ile küfür yiyen de belli periyotlarla değişiyor.
nadiren aynı zaman dilimine denk geliyor.
8 aydır şike var şikecisiniz diye öten bebelerin neden döndüğünü anlayamadığımız çağrı.
(bkz: bsgçk)
şimdi...
sen çıkıp nfvas diyeceksin;
sen bir klüp başkanına 90 dakika küfür edeceksin;
sen rakibin yenildiğinde yenen gibi hareket edip azına geleni söyleyeceksin;
sen rakibinin şampiyonlar ligi çeyrek finalinde oynayacağı takımı hava alanında karşılayacaksın, ki onlar seni kendi sahanda 5-0 yenmişti;
sen çıkıp haluk ulusoy,mehmet ağar, mesut yılmaz dönemlerinde her türlü kepazeliği yapacaksın,
rakibine iftira atılıyor sütten çıkmış ak kaşığım diyorsun, düşene bir tekme bizden diyorsun,
sen çıkıp mevdiven değil merdiven diye pankart açıp sonra insanların fiziksel kusurları ile dalga geçilmez diyorsun;
sen tutup sürekli senden popüler bir klübe saldırıyorsun.
nedense bu işleri hep kendi takımın iyi giderken yapıyorsun,
şimdi çıkmış sağduyudan bahsediyorsun. kusura bakma güzel kardeşim, biz ezeli rakabet olayını 10 sene önce bıraktık. ebedi dostluk ta hiçbir zaman olmadı. her bizim ayağımız tökezlediğinde kendi kendine çıkıp ortalığı kızıştıran sen oldun.
ben ne küfürü ne şiddeti savunmuyorum, ama sağduyu artık bizde yok.

tanım: 2 klüp taraftarına yapılan gereksiz çağrıdır.
daha önce denemiştim ama olmadı;
(bkz: galatasaray fransız fenerbahçe rum dur diyenler)
http://www.youtube.com/watch?v=cgaUA_UUurE

fener efes maçında, taraftar sahaya girer oyuncuya saldırır, şampiyonluk maçında kupa kaldırmasına izin vermez; galatasaray fener maçında, fener takımı soyunma odasına kaçmak zorunda kalır. fanatizmin rengi olmaz usta. mahmuti çok güzel söylemiş, dün ona küfredildi, yarın nevan'a küfredilir, sonraki gün başkasına. bu işin feneri galatasarayı yok. taraftarlığınız buysa o tuttuğunuz renkler bi tarafınıza girsin.