bugün

buna benzer bir baslik aradim fakat bulamadim, bundan dolayi, vira bismillah diyor; basliyorum yazmaya..benim gibi hayatinin buyuk bir bolumu (%40?) futbol uzerine kurulu bir sozluk yazarinin, nefret edecegi sistemdir; biz sozlugun neferleri; ne zaman birseyi begeniriz, ne zaman nefret ederiz belli olmaz. sikintili insalariz biz, ekstrem seyleri severiz. neyse efendim dedigim gibi bir futbol dilencisi oldugum icin ve futbol dilenciligi felsefesinde buldugunuz butun maclari izleyiniz gibi bir gorus oldugundan, sagolsun babamin da katkilari ile gerek dvd olsun, gerek vcd olsun, gerek ise beta olsun, 1970 dunya kupasi en eskisi olmak uzere o tarihten sonraki butun dunya kupalarini ve onemli maclarini izledim. 1970; kazanan brezilya efsane kadrosu, goze hos gelen futbolu ile izleyenleri mest ediyor, ekol haline geliyor nedir brezilya ekolu dedigimiz? daha sonralari, hollanda'nin uygulayacagi total futbola yakin goze hos gelen, bireysel yeteneklerin one ciktigi bir futbol stili.'74 bati almanya ile hollanda yine futbolu izlenir kiliyor, tam bir solen futbol dilencileri icin..'78'de, zaten bilindigi uzere, arjantin cosuyor. kucuk dev adam ilyas tufekci a.k.a maradona liderliginde muhtesem bir futbolla kupayi da kaldiriyor, futbol icin carpan yurekleri de.iste geldik '82 senesine cirkef italyanlarin, italyan ekolunun ciktigi sene, igrenc futbol, grup maclarina ortaya cikan gol yemeyelim de bi tane kaktiririz seklinde lucescucu zihniyet, futbol katili olmustur, futbol. iste o sene ibne (buyuk gay) rossi olmasa, italya ne yapardi cok merak ediyorum. en son 2006 dunya kupasinda ve daha oncesinde 2004 avrupa kupasinda hortlayan bu rezil sistem once yunanistan'i akabinde italya'yi sampiyonluga tasimistir..yemeyelim, bala gote sallariz bir tane ve canakkale gecilmez tadinda iki ana manatigi olan bu sistemi futbol dunyasi disina itmeyi hedefliyor, siz futbol dilencilerinin gozlerinden opuyorum..
(bkz: catenaccio)
mac süresinin büyük bir bölümünü kendi yarı sahasına kapanarak geçiren ve sadece garanti kontra ataklarda organize olup gol bulmaya çalışan, veyahut kornerdi, frikikti diyerekten galibiyeti amaçlayan oyun sistemi. izlemesi son derece sıkıcı sonuçları ise adil olmayan ekolcük. Sonucunda fiziki açıdan güçlü, yüksek kondisyonlu, duran toplarda ve hava toplarında son derece başarılı, futbol kariyerleri minimum 35'ten önce bitmeyen iyi futbolcular ve başarılı kaleciler çıkartır bu ekol. Oynayan için de izleyen için de vakit kaybıdır demeden geçemeyeceğim. *
hayvan gibi bir vucut, adeleli kollar, vucut hatlarini ortaya cikartan mavi bir forma. evet guzel bir vucuda sahip olmayan erkekleri utandiran ekoldur.
(bkz: italyan futbolu)
catenaccio(kilit) sistemi üzerine kurulmuş bir oyundur, zevksizdir, izleyeni uyutur belki ama oynamasını bileni sonuca götürür..
kale savunmalarının sahalara uygulanıs ekolüdür.