tam düğünün havasına girmişken yanınıza gelip çektiği fotoğrafları almanız için başınıza dikilen kişidir.
normal fotoğrafçılardan 3 veya 5 kat zam+kar ile satış yapmaya çalışan fotoğrafçıdır.
takını almışsın yanın da sadece 20 tl vardır adam resmi çeker ve gelir senden 10 tl alır. ve derki bu da kız arkadaşınızın tek başına çektiğim resmi, sıkıyorsa alma bırakırmıyım başkasının elinde. Ne kaldı geriye... ben o fotoğrafçının varya illa bankaya gidip para çektirecek lan zaten aceleyle anca gelmişim idareten para kalmış geri giderken bankadan para alırız diyorsun herşeyin içine ediyor ama bir daha düşmedim bu duruma diyip fotoğrafçıyı çok öpüyorum efenim.
hiç anlamadan yanınıza yaklaşıp, sizi en korumasız halinizde yakalarlar. tersledikçe daha da azıtıp makineyi ağzınızın içine kadar sokmayı pek iyi bilirler. şimdi o iğrenç fotoğrafları alma da düğün ahalisine rezil mi ol. o fotoğraflar paşa paşa alınır. düğünün verdiği sıkıntıyla fotğraftan yediğiniz kazık bünyeye pek bir iyi gelir efendim.
eğer düğün sizin düğününüzse az bile yapan fotoğrafçıdır.
yüzlerce fotoğraf da çekse o düğün hengamesi içinde düzgün çıktığınız fortoğraf sayısı çok azdır.
bu nedenle fotoğrafçı binlerce çekse yeridir.
sakın şikayet etmeyiniz.
(bkz: tecrübeyle sabit)

dipdipdip: eğer bunu benim fotoğrafçım okuyorsa: ağzına sıçiim senin!!
adana civarlarındakiler çok tehlikelidir. düğün çıkışı arabaya binerken ansızın ensenize üfleyip fotoğrafları gözünüze sokabilirler.
Satamadığı zaman o fotoğrafların hepsini düğün sahibine yarı fiyatına -o da oldukça pahalıdır- kakalayacak zorunda olan fotoğrafçıdır. Düğün sahibi bakıp bakıp almayanlara sövecektir haberiniz olsun. Bu hep böyle olmuştur.Ben de lise yıllarında yardım etmiştim.
Benden yapmamı istenen şey ve bir daha gitmediğim iş. 1. sınıftayım diye eyvallah dedim. Ama 2. sınıfta bana öyle bir var gelir misin deseler küfürü basarım.
(bkz: ekmek parası)
(bkz: yapma kardeşim)