bugün

Genel matematik 1 dersinde yapılan cebir işlemi.
(bkz: calculus)çu gençliğin baş belası (bkz: derivative) konusunda gerçekleştirilen kurallardan birisi.
(bkz: össden önce nerdeydin mübarek)
(bkz: 4 sene önce nerdeydin birader)
uğraştığımız fonksiyon parabol ise tepe noktasını bulmamıza sebep olur. doğru ise eğimini bulmuş oluruz.
hiç türev bilmeyen bir insanın bile yapabileceği eylem.
fonksiyonun ikinci turevini alip sifira esitlemek de *donum noktalarinin apsisini verir...
extremum problemlerini çözmekte kullanılır.
Genel matematik 1 dersini vermeniz için bilmeniz gereken yöntem.
fonksiyonun eğiminin sıfır olduğu noktaları bulmak için yapılır.
(bkz: bunu evde denemeyin)
hayatı basite indirgemektir.
tase deriz buna.

- fonksiyonu tase.
+ hönk?! yapamam ben öyle bir şey bilmiyorum hocam!
- türevini al sıfıra eşitle.
+ ha? o daha zor ama!
zannımca nerede gidişatın değişmeye başladığını bulmaya yarayan eylemdir. örneğin kafanız güzelse, her şey çok iyi görünüyorsa(veya gittikçe daha iyi görünüyorsa, bu durumda üslü sayımız-varsa- bir artacaktır), hayattan zevk almaya başladıysanız(veya giderek daha fazla zevk alıyorsanız vs vs), zamanınızın ve mekanınızın türevini alıp sıfıra eşitlersiniz. yani bir nevi içinde bulunduğunuz durumun ne zaman değişmeye başlayacağını (her şey iyi giderken bunu yaparsanız tabii) ve herşeyin iyiye gitmeyi durduracağını veya (her şey sabit status quo'da gidiyorsa) kötüleşeceğini bulabilirsiniz.
evet, calculus kullanarak fal bakıyorum. ayrıca güzel edebiyat yaparım. böyle hüzünlü hüzünlü. fırkh...
rasyonel fonksiyonlarda payda köklerini de sıfıra eşitleyen x değerleri eğer domain* içindeyse bu değerler kesinlikle çözüm kümesi içinde yer almaz. bunu hatırlayarak gerçekleştirilmesi gereken işlemdir.
matlab programı ile kolayca yapılabilir.
fonksiyonun grafiğinin alınan noktadaki eğimini bulmamızı sağlar.
önce ülkelerini sonra insanlığı sonra dünyayı kurtarabilecek potansiyeldeki gençlerin fonksiyonunun türevini alıp sıfıra eşitlemektir bunu öğretmek.
öss de 1 tane garanti sorusu olan formül. iyi öğrenin 30 mat 2lik öss de 1 tane mutlaka çıkardı. 2010dan sonra 3-4 olur.
ekonometri öğrencilerinin duymak bile istemeyeceği çözümdür. ekonometri öğrencileri hangi çözümü duymak ister ki???

(bkz: atın beni denizlere)
Maksimum veya minimum değerleri bulmamıza yarayan bu yöntemin ikinci adımı ise, 2. türevi almaktır. Böylece noktanın maksimum mu yoksa minimum mu olduğunu bulabiliriz...
daha fazla bilgi için: (bkz: #7574195)
1. dereceden türev '' 0 '' a eşitlenerek kritik noktalar belirlenir.bu noktada ekstremum vardır. fakat artan mı, azalan mı olduğunu bilinemez. bulunan değerleri değişim tablosunda~~ yerine koyarak yerel minimum veye yerel maksimum olduğu belirlenir. daha sonra asimptotik davranış incelenebilir.

bu noktdan sonra limitti, türevdi iyice birbirine karışır, bir şekilde işin içinden çıkabilirsen grafik çizilebilir. sonucu tam bulamassan eğer hocasına göre; gidiş yolundan 3-5 puan alman mümkündür. iyice karıştırabilirsen ise hocayı da iptal eder, dersi rahatlıkla geçebilirsin.
i. bir matematik islemidir.
ii. hay Allah razi olsun diyesimin geldigi entry nin basligidir.
fonksiyonel olmaz gibi duruyor.
sözelcilerin uğramadığı bir başlık. ben de bir arkadaşa bakıp çıkıyorum şimdi.