bugün

Tüfek, tabanca vb. çapı 12.7 mm den küçük olan hafif ateşli silahlara, atılmak için sürülen ve içinde barut bulunan bir kovan ile bu kovanın ucuna yerleştirilmiş mermiden oluşan cephane.
fikir ve sanat eserleri kanunu'nun kısatılmış halidir.
argoda toz olmak.
kullanıldığı ateşli silahların mekanik sistemine göre çeşitli çap ve ebatlarda imal edilir. kalibresi a*b şeklinde ifade edilir. a harfi çekirdek çapını, b harfi kovan boyunu ifade eder. 9*19 mm, 7,62*51 mm , 7,65*9 mm ve 5,56*39 mm en çok kullanılan fişek türleridir.
--spoiler--
rahat ol türkiye o fişek elde de patlar, götte de..
--spoiler--
çek bi fişek migo derdime çare.
Av fişeklerinin iÇindeki küÇük şeyler ne , an itibariyle merak ettim.
çapı 20 mm den küçük olan ateşli silahların mühimmatına verilen ad.

daha büyük çaplar top olarak adlandırılır.

(bkz: 20 mm gatling)
(bkz: 25 mm zma topu)
(bkz: 25 mm oerlikon hava savunma topu)
(bkz: 35 mm oerlikon hava savunma topu)
(bkz: 40 mm bofors topu)

saygılar sunuyorum azizim...
ümraniyenin hızlı delikanlılarına verilen isim.

(bkz: fişek gibi çocuk)
Çekirdek, kovan, kapsül ve baruttan oluşan tabanca-tüfek mühmmatı.

Farklı amaçlar için aynı çapta farklı fişekler üretilmiştir. Bu farklılık barut, çekirdek ve kapsülden kaynaklanır. Kovan hep standarttır. Mesela mp5 ve tabanca fişekleri aynı gibi görünse de içindeki barut miktarı farklıdır. Tabanca fişekleri barut istihkakı az olduğu için mp-5'i seri atışlarda kuramayabilir. izli fişeklerin, eğitim ve manevra fişeklerinin hatta zırh delici fişeklerin çekirdeği farklıdır. Tabanca fişeklerinde ise çekirdeğin yuvarlak veya nispeten sivri olma durumuna bağlı olarak browning veya luger tipi fişek denir. Toplu tabanca fişeklerinde ise tırnak yeri yoktur. Bu fişeklerin taban çapı bir fötr şapkanın siperliği gibi fişek çapından daha fazladır. Bu sayede fişekler top yuvasına kaçmaz.