bugün

araştırdığı, üzerinde çalıştığı polisiyelik bir olayın öznesi olan kişi yada kişinin bi yakınının, vuku bulan türlü aksiyonların neticesinde hakkın rahmetine kavuşması neticesinde, ''e ben de gideyim eşşek değilim ya, az buçuk da olsa bi hukukumuz oluşmuştu rahmetliyle'' düşüncesiyle ama ''fazla ortalarda görünmeyeyim şimdi bana bu acı günlerinde patlar matlarlar, zaten başım çökelekli bi de bunlarla uğraşmayayım'' diyede içinden geçirmesi muhtemel adam.

hasılı genelde polis memurları yada cinayeti işleyen veya suçlu olduğu düşünülen adamlardır.
ilerleyen sahnelerde gerçek başrol oyuncu olarak ortaya çıkacak kişidir.

gizli öznedir önceleri, cenaze ile beraber bir özgürlük hissi, bir kendini açığa vurma vuku bulur kendisinde ve özne oluverir.
içinde merhuma veya çevresine ait derin sırlar ihtiva eden genellikle 50-60 yaşları arasında, siyah pardesülü, şemsiyeli kişidir. evet evet dedim, şemsiyeli dedim çünkü genelde böyle sahnelerin bir dekoru da yağmurdur*.
merhuma ve yakınlarına saygısızlık etmemek için uzaktan olayı izleyen adamdır.
merhumun yakın bir dostudur. aile münasebetlerine girmez, uzaktan izler. ya da merhumun ölümüyle doğrudan bağlantısı vardır.
katildir.

(bkz: katillerin maktüllerin cenazesine katılması)