bugün

Bu güne kadar gelmiş geçmiş en büyük ayardır. Fakat görünen o ki bu ayarı bugüne kadar benden başka yiyen olmamış.

Kısa bir özet geçmek istiyorum. Fight Club filminin sadece bodrum kısmını içeren bölümünü izlemiştim şimdiye kadar. Bütün Fight Club bilgim buydu ve filmi de bu yüzden küt bir yapım sanıp izlemek istemiyordum. Yapıcak iş bulamayınca * izlemeye karar verdim ve asıl ayarın arkasındaki gizli o müthiş ayarı yedim.

Filmde başlarda Tyler sadece anlık halisünasyon olarak gözüküyor. Bu bir şüphe oluşturuyor ki birçok yerde acaba çift karakterli mi diye düşündürüyor eğer bu tarz yapımları izleyen biriyseniz. Fakat kurgulama o kadar güzel ki...

Siz zaten bunları yüzlerce kez duymuşsunuzdur. Ben olaya geçiyorum. Filmde yapımcılar mı desem, yönetmen mi senarist mi desem bilemedim. "Film geçip gidiyor fakat seyirci bile birşey farketmiyor." benzeri bir sözle seyirciye yukarıdan bakıyor. Eğer bunu duyup yönetmeni "yukardan bakıyor hıyar." gibi bir tabirle ağzınıza alırsanız 2. dalga başlıyor...

Filmin bendeki dvd'sinde tam olarak el el tutuşup tüm binaların yıkıldığı anlarda (02:10:36) ekranda 1 saniyeliğine bir kayma ve sarı bir ışık çıkıyor. Eğer sizi ezen yapımcıyı ezicem diye altta kalmayıp yavaşlatma tuşuna abanırsanız olanlar oluyor. Saniyenin başlangıçtaki 2/3'lük bölümünde mercek kaymaları varken geriye kalan 1/3 'te resmen 3'ün 1'ini alıyoruz...

Bugüne kadar seyirciyle dalga geçen birçok yapım gördüm. Olay olan Lost'un finalindeki * dalga geçme, ayar verme v.b ne derseniz deyin bile buna erişemiyecek derecede. Yapımcı size zorla yaptığı işi hakkettiğini söyletiyor ve gizli bir egoist olduğunuzu deşifre ediyor.

Hmm... Bu arada o saniselerde ne olduğunu merak edenler varsa;
Afedersin ama yarak var! Bunu küfür olsun diye yazmıyorum. inanmayan açsın baksın. Şaka falan değil. Biz daha bu lafı bulmadan adam bu lafla ayar vermiş...

Not: Başka bi yerde bulamassınız bu tespiti. Sıça sıça sonunda mermeri delip , düzgün tespite ulaştım.
Edit: Düzeltiyorum. Her bi yerde varmış 25. saniye yazınca. Biz de bişey becerdik diye seviniyoruz...
sağlam düşünülerek yapılmış bir filmdir. boş ayar yoktur. yönetmenin insana saygısızlık diye bir durumu olamaz. zaten insana duyulan saygının yoksunluğundan, siteminden çekilmiştir.
--spoiler--
anlatıcı zaten filmde geçen "taylor aile filmlerine pognografik sahneler koyuyor" cümlesini kullanmıştır. yönetmen 2:10:36 da durden'in hareketini yapmıştır.
--spoiler--
onlar subliminal mesajlar filmin çeşitli yerlerinde ise tyler gözüküp yok oluyor filmin yönetmeni david fincher tam bir sexomaniac(cinsi sapık),ama film tam bir başyapıt.