1. 1.
  hakimin kendisine sorduğu "amacınız neydi?" sorusuna "amacımız fakirin bir tabak bulgurunun yanına bir tas da çorba eklemekti. saati kaldığı yerden, 9'u 5 geçeden devam ettirmekti!" diye cevap vererek gözlerimizi yaşartan emekli süvari binbaşı. yine dava süresince size kim yardım etti sorularına asla cevap vermeyip kendileriyle yola çıkan insanları satışa getirmemiş,korumaya çalışmış;davadan dönenlere ise "size bakınca subaylığımdan utanıyorum!" diyerek ayarı vermiştir.
  darbe taraftarı olmasamda hiçbir zaman (çünkü en kötü siyasal yönetim bence en iyi askeri yönetimden iyidir) fethi gürcanın özünde * türk vatanseveri olmasından *dolayı saygı duyguğum,sevdiğim onurlu türk subayı.
  7 ... giray
 2. 2.
  (bkz: harbiyeli aldanmaz)
  2 ... giray
 3. 3.
  talat aydemir önderliğinde 21 mayıs 1963 yılında ikinci kez darbe girişiminde bulunan ve idam edilen subaydır. "bugün serbest kalsam yine ihtilal yaparım. benim giremeyeceğim garnizon yoktur. girdiğim garnizonu da alarma geçirir ve ihtilal yaparım. sapına kadar ihtilalciyim. benden kokuyorlar bunun için de beni asacaklar. bütün dostlara ve gerçek ihtilalcilere veda ediyor, hakkımı helal ediyorum." demiştir.
  4 ... bohemian rhapsody
 4. 4.
  Ölümün karşısında ve tanrı ile adaletin huzurunda bulunduğum şu anda, Atatürk'e övgüler yazmak için kaleme sarılan şair kadar vicdanım rahat. Uğruna can verecek adamlar bulunduğuna göre, davamızın daha güçlü olarak yaşayacağına inanıyorum.

  Ve diyorum ki Atatürk ölmüştür ama var olmakta devam ediyor. Şimdi ben de öleceğim ama Atatürk ilkeleri, ölümümle çok daha yüce bir değer kazanacak.

  fethi gürcan
  2 ... bohemian rhapsody