bugün

gerçekten yanlış hesaplanmış bir cezadır. fb en az 5 yıl men edilmeliydi.
fenerbahçemize aşkımızı etkilemeyecek karardır.
isterse 50 yıl men etsinler, isterlerse senelerce almasınlar turnuvalarına.
bu sevda bitmez. fenerbahçe yıkılmaz.
olması gerekendir. yıllardır türk futbolunu katleden aziz yıldırım adlı şerefsizin ne olduğunu anlıyacak taraftarı en sonunda.
fenerlilerin milan'la kendi cezalarını karşılaştırdıkları durum.

1- milan kendi ülkesinde ceza aldı o puan cezasını uefa tahkimi değil kendi ülkesinin tahkimi verdi.
2- evet avrupa'ya gitti hatta o sezon şl'yi kazandı ama aynı sezon uefa liginde şike yaptığı anlaşılan takım ceza alsa ve yine de avrupa hakkı doğsa da almama kararı aldı. hatta bu sebeble bir sezon sonra porto'ya da gelme dedi porto sen kararı 2008'de aldın ben 2004 maç bağladım dedi ve şl'ye katıldı. steau bükreş'in cezası 5 yıl sonra açıklandı.

bu arada yeni transferlerinize bir daha seneye şl'de başarılı olmak için geldik açıklaması yaptırmayın adamlar sizi kupalara almıyor.
başını kuma sokan kuşların götünü kesmiştir UEFA bu kararla.

çok şaşırdık dimi bu kararlara? veya cemaat uefa falan bu kurumlarıda işgal etmiş dimi?

herşeyi geçtik o mehmet ali aydınların suratına nasıl bakacaklar amk.
bir galatasaraylı olarak sevindigim karardır. sevinmemin nedeni başkasının mutsuzlugundan mutlu olmak degil.halının altına supurdugumuz yanlışları başkalarının görmesidir. aziz yıldırım'ı her eleştirine fatih terim çok rerörörö savunmasıyla gelen arkadaşlar biraz olsun gerçegi görebilmişlerdir artık umarım. aziz yıldırım ve yıldırım demirören'i sevmeyenler fb dusmanı degildi hiçbir zaman,haksızlıklara dayanamayanlardı. fb 10 yıl da ceza alsa gozumde degeri dusmez hiçbir zaman ama şike yapan ,surekli ortamı geren,psikolojik sorunlar yaşayan tek adamlara da sahip çıkılmaz kusura bakılmasın. tek adamın yuzunden koca camia degerini kaybetmez en azından yurt içinde ama bir an önce aziz yıldırım ve yıldırım demirören uzak tutulmalı spordan. karar da bence yerinde karardır.
Şike yapıp kul hakkı yiyenler gelip bize ''Vatan Hainisiniz'' diyorlar. hel gülüm he.*
türkiye de yapılmış şikeye neden avrupada ceza veriliyor? madem ceza verilecek puan sil küme düşür ne alaka şimdi.
not: galatasaraylıyım.
bizim için, 82 helal puanla aldığımız şampiyonluğun simgesi olan 2010-2011 süper lig kupası, tff'nin tarafsızlığının, türk futbolunun adaletinin simgesi olacaktı; her şey olması gerektiği gibi olsaydı eğer.

ama bugün 2010-2011 süper lig kupası tff için namussuzluğun, türk futbolu için yolsuzluğun, fenerbahçe için para ve hırsın, trabzonspor için aniden yaşanılan düşüşün simgesi..

peki kaybeden kim.?

trabzonspor kaybetti, fenerbahçe kaybetti, tff kaybetti, gerçek fenerbahçeliler kaybetti, biz kaybettik en önemlisi türkiye ve türk futbolu kaybetti..

şimdi başta fenerbahçeliler olmak üzere herkese soruyorum,
3 yıl avrupa dan men edilmek ve artık alnında kara bi leke ile tanınacak olmak..

1 kupa için değer miydi ?

aziz yıldırım için değer miydi ki o lekenin en büyük sorumlusunu bugüne kadar başkanlık koltuğuna oturttunuz.

adamlığınızı kaybetmeye değer miydi ki 3 yıldır o kupa bizim hakkımız dediğimizde bizimle dalga geçtiniz..

bence hiçbirine değmezdi.
(bkz: vur dedik öldürdün)
Bir gs lı olarak Türk futbolu adına üzüldüğüm olay.
işlerini hala bildiği yöntemlerle yürütmeye çalışan, suçu kanıtlanmış şikecilerin türk futbolunu ve yüz yıllık kulübü düşürdüğü ve benim galatasaraylı olmama rağmen üzüldüğüm durumdur.
her sonuçtan çıkarılması gereken dersler vardır.

uefa'nın bu kararı, türkiye liglerini şike olaylarının tescillendiği ligler kategorisine sokmuştur. bu şu demektir; uefa tarafından atanacak raportörler bu liglerin devamı süresince gözlenen en basit olaylar ve her türlü şikayeti uefa disiplin kuruluna rapor edecekler. dolayısı ile verilen 2 yıllık men cezasına ilave edilen o +1'in anlamı şudur ki, bu takım hakkında önümüzdeki 5 yıllık periyot içerisinde gelen en küçük şikayet dahi derinlemesine incelenecek, soruşturulacak ve sonuçları uefa disiplin kuruluna rapor edilecektir.

2006'da italyan seri-a liginde ortaya çıkan şike skandalı sonrası; juventus kulübü küme düşürülür ve seri-b'de -9 puanla başlaması sağlanırken, seri-a'da kalan takımlardan milan -8, fiorentina -15 ve lazio -3 puanla yeni sezona başlayabilmişlerdi. aynı skandala ilişkin açılan davalar sonucu; inter, sampdoria, genoa, reggina, udinese ve verona kulüplerine büyük para cezaları kesilmesinin yanı sıra yöneticileri de 10 yıla varan hak mahrumiyeti cezaları almışlar, italyan futbol federasyonuna bağlı 19 futbol hakeminin 6'sına işten el çektirilirken kalan 13 hakeme de çok ağır para cezaları uygulanmıştı.

sayılan cezalar, italyan mahkemeleri tarafından verildi ve italyan futbol federasyonu tarafından uygulandı. uefa disiplin kurulu verilen kararların virgülüne bile dokunmadan aynen kabul etti. bir farkla ki, uefa tarafından atanan raportörler 2012-2013 sezonuna kadar, yani 5 yıl süreyle her şikayeti, her kanıtı didik didik ettiler, araştırdılar ve uefa'ya rapor ettiler.

dönüp bir de kendimize baktığımızda durumumuzun yamalı bir bohçadan farksız olduğunu görüyoruz maalesef. tff'nin aldığı kararlarda bırakınız! kulüpleri kayıran, iltimas geçen federasyon ve profesyonel futbol disiplin kurulu üyelerini; siyasilerin, milletvekili ve bakanların dahi müdahaleleri olduğu söylentileri ayyuka çıktı. birçok belge ve kanıtlar, ya! karartıldı ya! da sümen altı edildi. inanıyorum ki, türkiye'deki bu skandal boyutları itibarı ile italya'dakinden hiç de farklı değildi. fenerbahçe ve beşiktaş ceremesini çektiler o ayrı fakat diğer kulüpler de asla sütten çıkmış ak kaşık değillerdi.

sonuçta ne oldu? bir kulüp değil topyekun federasyon itibar kaybetti, türkiye itibar kaybetti. şimdi çok sıkıntılı bir süreç başlıyor federasyonumuz için. öncelikle rüştünü ispat ve itibarını geri kazanma gayreti gösterecek. başarılı oldu ne ala! olamadı ise kafasına kafasına vurmaya devam edecek uefa. neticede, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötek olacak.

- böyledir bu işler! elin oğlu gözünün yaşına bakmaz adamın!
çok önceden yapılması gerekendir. Tff gibi 3. sınıf mafyalardan oluşan bir yönetimler 2. sınıf mafyalardan oluşan kulüp yöneticilerinin her türlü tehditinden korkarlar. Bunu bizlere gösteren herkesin Allah belasını versin diyorum. Zamanında bu cezalar verilseydi Aziz Yıldırım gibi şerefsizler için metrisin önünde yatmak yerine sokaklara çıkıp şikeye lanet ediliyordu. şikeyi önce taraftar istemeyecek arkadaş. fenerbahçeli olarak şimdi içim rahatladı işte.
adaletsizliktir. 7 + ebedi men olması gerekir. şike lan bu şike! futbolun toplu katliamı. hak yemek haksız kazanç futbolun namusunu kirletmek ırzına geçmek.
Türk futboluna tarihinin en buyuk kazigini attiran olaydir. Fenerbahcenin bu serefli(!) ligten cekilmesi veya yayin havuzundan cikmasi icin buyuk bir sanstir. Tahkim ve castan gelecek olumsuz bir yanit ile olacaklari gorelim.
aziz yıldırım sayesinde olmuştur. artık fenerbahçeliyim demekten utanır hale geldim. anons yapsana aziz piçi!
http://s14.directupload.n.../user/120527/ngzusg3s.swf
bilgi kirliliğini önlemek amacıyla bir kaç şey yazacak olursak

bunlar önce tahkime gidecek, tahkim cezaları onaylarsa ki bu yüksek ihtimaldır o zaman geriye tek çare olarak cas kalır,

cas'tan bir sonuç çıkmaz ise bu kararlar sike sike uygulanacak başka çıkar yolu yok sevgili şikeciler.
önceden fenerbahçe'ye uefa müfettişleri 2 yıl ceza istemiyle dava açtı.
adamlar nasıl bir savunma yaptıysa artık ceza 2+1 oldu amk.
Kaç mentrekare?

Edit: Bunda eksilencek ne var amk. fenerlisi de galatasaraylısıda yapabilir bu espriyi.
tahkimden ceza indirimi gelmez ise bu sene kesin yok fener avrupada. cas kararı ancak bu senenin maddi tazmini için işe yarar ve ikinci sene için elbette..
O kadar siklemiyoruz ki 2 yıl ceza kesin 1 yılda keyfi diyorlar.
skandal bir karardır. eğer 3 temmuz olayı başarıya ulaşsa ve fenerbahçe ciddi yara alsaydı bu ceza gelmeyecekti. fener büyük üstad aykut kocaman sayesinde taarruzu çabuk savuşturdu ve tekrar şahlanıyordu ki bu melun karar geldi.

olay tamamen gs nin parlatılması için ayarlandı. yüzde yüz oyundur. azıcık zeka ve vicdan sahibi olan herkes bunu görebilir. fanatiklikten gözü dönmüş ve "başarıya giden her yol mübahtır." ilkesini benimseyenler ise sevinecekler şüphesiz.

türk futbolu bu kararla rencide edilmiştir. ancak şl den gelecek 30 milyoncuğu, türk futbolunun geleceğine tercih edenleri de tarih yazar elbet birgün.
bir takım eğer yanlış bir şey yaptıysa, spor ahlakına, ruhuna aykırı davrandıysa, saha dışı işlerle kendine avantaj sağladıysa en ağır şekilde cezalandırılsın, lafım yok. ama her takım; takımın büyüklüğü, ekonomik gücü, ülkesi vs. gözetilmeksizin cezalandırılsın. çok değil, daha bir önceki sezonun başlarında, dünyanın en büyük kıta organizasyonu olan şampiyonlar ligi'nde, herkesin gözü önünde lyon ve marsilya'nın yediği haltlar hala akıllarda.. bu takımlar platini sayesinde tek ceza almadı. özellikle de lyon. bu takımların ceza almaması fenerin, beşiktaş'ın yediği haltları aklar mı, aklamaz.. peki, fenerin, beşiktaş'ın aldığı cezalar bu takımları temize çıkarır mı? kesinlikle. kimsenin umurunda değil lyon, marsilya.. fikret engin'in bu iki fransız takımıyla ilgili yaptığı açıklamaları hatırlatmada fayda var:

http://www.youtube.com/watch?v=nd8iewscfxm

avrupa artık daha temiz, çok temiz.. bok çukurunun tam merkezi aslında, görmek isteyene..

tanım: sikimde olmayan kararlardır. çünkü eğer fb şike yapmışsa, onunla şampiyonluk mücadelesine giren ts de yapmıştır. bunun aksi düşünülemez ! üstelik salt fb'yle ilgili değil ayrıca ts'yle ilgili kanıt varken ts'ye ceza ve 2011 şampiyonluk kupası ligi 3. bitiren bursa'ya verilmiyorsa bu ligin çivisi çıkmıştır zaten.
Türk futbolunda bir şeylerin değişmesi yolunda adılmış bir adım olarak gördüğüm karardır. Kendi takımımda bile gördüğüm maç satma, maç alma muhabbetlerinin bitmesini istiyorum artık. Futbol zevk işidir arkadaş sen mücadele et yenilsen de ben seninleyim ben zaten o maça galibiyet görmek için gelmiyorum ki zevk almak, stres atmak, arkadaşlarımla zaman geçirmek, kendimi 90 dakikada olsa hayatın gerçeklerinden alabilmek için geliyorum. Yaşım dolayısıyla süper ligte oynadığı zamanı hatırlamadığım ptt birinci lig takımını destekliyorum benim zaten öyle çok büyük beklentilerim yok. Mücadele et, zevk ver yeter varsın kupa olmasın.