bugün

vasiyetinde açıkça belirttiği durum. islam'da olmayan bir durumu uygulatmaya zorluyor ve uygulamayana da bir peygamber edasıyla lanet ediyor. Belli ki kendisinin götü çok kalkmış, insan olduğunu unutmuş. kendisinin şizofren olduğunu veya başka bir psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum.
bu adama hala atam diye saygı duyan varsa Müslümanlığıni bir kez daha sorgulasin.

edit: kendini müslüman zanneden tayfa tarafindan yogun eleştirilere maruz kaldim. vatan haini ilan edildim bir de.

bu durum şuna benziyor
iş sahibinin sözleşmede işçi işini kötü yaparsa onu öldürebilirim diye belirtmesi ve işçinin de bunu imzalaması.

bunun hukukta hiç bir yeri yoktur!

islamda da kiliselerin camiiye çevrilmesi gibi bir durum da yoktur. diğer dinlere saygı vardır ki onlar da allah'in dinleridir... ayrıca hacc 40. ayette de kilise ve havralarda allah'in adini ananlar diye belirtilmistir.
böyle bir din dışı olayin da islam da hiç bir yeri yoktur! ayrıca tekrar yazıyorum sanki melekler, peygamberler, Müslümanlar kendi elinin altındaymış gibi bu işi yapanlari lanetleyeceklerini söylemesi kesinlikle kabul edilemez.kendi dininizi yaratmayın ve yöneticilere sorgusuz itaat etmeyin.

“işte bu benim ayasofya vakfiyem,
dolayısıyla kim bu ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle ayasofya camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse;

allâh’ın, peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün müslümanların ebediyen laneti onun ve onlarin üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

allâh’ın azabı onlaradır.

allâh işitendir, bilendir."

(fatih sultan mehmed han / 1 haziran 1453)
(bkz: bizans tohumları konuşuyor) baştan sona kötü ve art niyet kokan başlıktır.
sözlükte var olan geri zekalı tayfanın itibarı en yüksek olanını görmemizi sağlayan durum.

aferin lan, süper yakalamışsın. helal, cidden şaşırdım.

şimdi buna sorsan vakıf ne, mülkiyet ne, nass ne, ayasofya kimin mülkiyetinde diye bilemez tabii...

bu durum şuna benziyor:

ben, mülkiyetimde olan evimin duvarlarının yıkılmasını istemiyorum diyelim. öleceğim. vasiyetimde böyle diyorum. öldükten sonra benim evlatların vasiyetime itibar etmezlerse, benim mülküm olan eşyaya zarar vererek emellerine gerçekleştirirlerse, bu evlatlar hain olur mu olmaz mı?

benim vasiyetim beni peygamber yapar mı yapmaz mı...

kafaları bu kadar çalışıyor işte.
Evrimini tamamlayamamışların ortaya attığı saçma önerme.
Götten element uydurmaktan başka bişey değildir.
bir çok insanın he amk he serzenişinin ne zaman kullanılacağı konusunda araştırma yaparken birden karşısına çıkan enteresan zannetme söylemidir.
nasıl koymuşsa rum tohumlarına hala bik bik ötüyorlar. şimdi hayranlığı daha da arttı.

sen öyle bir hükümdar ol ki, bizansa öyle bir koy, 500 senedir hala acısını içlerinde hissetsinler. Vay be, büyüksün atam büyüksün!!!!
kendini Müslüman zanneden tayfa tarafından bunu dile getirenlerin vatan haini ilan edildiği durum.

bu durum şuna benziyor
iş sahibinin sözleşmede işçi işini kötü yaparsa onu öldürebilirim diye belirtmesi ve işçinin de bunu imzalaması.

bunun hukukta hiç bir yeri yoktur!

Islamda da kiliselerin camiiye çevrilmesi gibi bir durum yoktur. diğer dinlere saygı vardır ki o da allah'in dinleridir... ayrıca hacc 40. ayette de kilise ve havralarda allah'in adini ananlar diyer belirtilmistir. böyle bir din dışı olayin da Islam da hiç bir yeri yoktur! kendi dininizi yaratmayın ve yöneticilere sorgusuz itaat etmeyin.
Zulüm 1453'te başladı diyen kazmalarla aynı kafada olabilitesi yüksek yazar beyanatıdır.
normaldir, vaktinin en büyüğünün böyle bir kibre kapılması hele ki teknoloji ve bilimin yok denecek seviyede olması buna en büyük nedendir, bilse cosmos değil dünyada bile bir iğne başı kadar yer kaplamadığını o da yapmazdı muhtemelen.
okuduğunu (okuyor olduğunu bile düşünemiyorum ya) totosuyla anlayan yazarcıkların iftirasıdır. dikkate bile değmez.
Beyni erozyona uğramış kişi uydurmasıdır. Ayrıca duvarlara zulüm 1453 de başladı yazan yunanında tohumudur.
bir kemalistin aptalca söylemidir.
islâm devletler hukukunun hükümlerine göre, sulh yolu ile fethedilen ülkelerde mevcut olan ehl-i kitâba ait ma'bedlere asla dokunulmaz; ancak yenilerinin inşasına da müsaade edilmez. Eskiden beri var olanlar tamir edilebilir. Savaş yoluyla fethedilen topraklarda ise, durum tam tersinedir. Yani islâm hükümdarı, isterse, başka dinlere ait bütün ma'bedleri yok eder ve gayr-i müslimleri de sürgün edebilir. işte istanbul, tamamen savaş yoluyla feth olunmuştur. Ayasofya'nın ve benzeri bazı kiliselerin camiye çevrilişinin meşruiyet sebebi zikredilen hükümdür. Bu hüküm, istanbul çapında tatbik edilseydi, istanbul'daki bütün kilise ve havraların yıkılması gerekirdi. istanbul'u Allah'ın yardımı ve kılıcının kuvvetiyle fetheden Fâtih Sultân Mehmed, Ayasofya'yı cami haline getirdikten sonra, papaz ve hahamlardan oluşan bir heyeti huzurunda kabul eder.

Papaz ve hahamlar heyeti, istanbul'u savaşla fethettiğini, dilerse istanbul'da hiçbir kilise ve havra bırakmayacağını bu durumun devletler hukukundan doğan bir hakkı olduğunu Fâtih'e ifade ederler; ancak kendisine, kendilerine ve ma'bedlerine karşı istanbul'un sulh yol ile fethetmiş gibi kabul etmesini ve geç de olsa toplu halde huzuruna gelişlerini bu mânâya vesile saymasını ısrarla talep etmişlerdir.

Çevresindeki din âlimlerine danışan Fâtih Sultân Mehmed, bu isteklerini geri çevirmemiş ve camiye çevrilenlerin dışında kalan kilise ve havralara, hakkı olduğu halde müdahale etmemiştir.

sorularla islamiyet..
eleştirenlerin anti tez oluşturamadığı durum.

+ bunun Islam da yeri yoktur, Islamda diğer dinlere saygı açıkça belirtilmiştir. Ve peygamber edasıyla melekleri ve bir çok Islami değer tarafından lanetleneceklerini söylüyor. kendisi bir delidir!

- lan gavuuur sen nasıl böyle bir şey dersin en Müslüman fsm bi kere vatan hainiii.

ya da

+ bak kardeşim ben kurandan örnek veriyorum.
- al benim kaynağımda şu site
+dinin ne?
-islam
+????
genç Osmanlıcilari rahatsız etmiş durum.
Sultanahmet'in kilise olmasini bekleyenlerden de ancak boyle dusunceler beklenebilirdi.itibar etmeyiniz.
Adam efendi efendi beddua etmiş. Peygamberlik iddası nerde göremedim.
Mutlak monarsiden habersiz olan birinden duyulacak bir sozdur.
ayasofya müze kalsın, bir sürü cami var zaten cami olupta ne olacak diyen chp zihniyetinin tezahürüdür.

istanbul alındıktan sonra kimsenin dini inancına karışılmamış, diğer tüm kliseler ibadethane olarak görev yapmaya devam etmiştir. fetih edilen yerde fethedenin ganimet hakkı vardır. savaştan önce kuran ı kerimin hakkı olan bırakın kan dökmeyeceğiz sözü karşı tarafa iletilmiş kabul görmemiş ve kan hakkı olarak fatih ayasofya yı tapu altına almıştır.
ayasofya zamanın hristiyanlarının vatikanıydı, ve islamın alev saçan kılıcını aysofya üzerine vurmuştur fatih, aynı fatih romayıda vurmuştur, fakat ömrü yetmemiştir.
not : adamın götünden kan alırlar kan.

--spoiler--
slamda da kiliselerin camiiye çevrilmesi gibi bir durum da yoktur. diğer dinlere saygı vardır ki onlar da allah'in dinleridir... ayrıca hacc 40. ayette de kilise ve havralarda allah'in adini ananlar diye belirtilmistir.
böyle bir din dışı olayin da islam da hiç bir yeri yoktur! ayrıca tekrar yazıyorum sanki melekler, peygamberler, müslümanlar kendi elinin altındaymış gibi bu işi yapanlari lanetleyeceklerini söylemesi kesinlikle kabul edilemez.kendi dininizi yaratmayın ve yöneticilere sorgusuz itaat etmeyin.
--spoiler--
hala sadece dogmatik şekilde savunulmaya çalışılan olay.

-fatih kendi üstüne almıştır zamanında.
+kabul. veliahtlar da dolmabahçe sarayını, ayasofya'yi kendi üstlerine alsın o zaman hatta ülkeyi komple verelim. sonuçta mirastir onlara.
-ya ama onlar kültürel miras.
+???
fsm'nin okuduğu lanetin sıradan bir lanet olmadığı, hadis ve ayetlerdeki lanetlere benzediği açıktır. hatta kendisini tanrı zannediyor yazacaktım başlığa da elim varmadı.
Peygamber zannetse tesbihi kopartıp cignemezdi öyle.
fatih e atılan iftiradır.

ayasofya bizans kralına ait tapulu maldır, ülkeye ait değildir bunun için fetih sonrası direk fetheden komutanın şahsına ait olmaktadır. cahilliklerini açığa vurmak isteyeyenler bunu kabul etmezler. tabi göt olmak zor bir şey. ya kan aldırmak, şaplak yemek, oturmak, zıplamak.
güncel Önemli Başlıklar