asosyal insandır. kendimden biliyorum.
etraftaki facebook yılışıklığından sıkılmış ve sadece arkadaşları istediği için facebook u olan insandır. kullanmaz bile. sadece vardır.
sosyal aktivitelerini internetle kısıtlamayandır.

(bkz: etiketci)
Benim de dahil olduğum gruptur.

facebook'ta ilkokul arkadaşlarını bulan insanların yüzde kaçının buldukları arkadaşları ile düzenli görüştüğünü merak ediyorum.. bir çoğu süs olsun diye, ya da biraz sosyal görünüm izlenimi versin diye arkadaş listemizde duruyorlar..

bazen miğde bulandırıcı da olabiliyor facebook. sevigilinin sayfasında "in a relationship kısmında" kim bilir ismi yazan kaçıncı kişisiniz.. kimi ex sevgililerini, daha önceden asıldıklarını ve kendisine asılanları bile tutma gereği duyuyor facebook'unda (yedekleme).. onların hayatına giren yeni sevgililere acıyorum, çünkü büyük ihtimalle, sevgilinin diğer ex'leri ile karşılaştırılacaklar, bunu yapan kimi zaman, sevgilinin arkadaşları, kimi zaman sevgilinin ex'leri, kimi zamanda pusuda bekleyen sevgilinin gizli pilatonik aşıkları olacak. facebook geçmişte bırakılması gereken insanları, geçmişte bırakmayı önleyen bir olgu..unutulması gereken insanları hatırlatmaya yardımcı olan bir organizasyon... bazen ayrıldığınız sevglinizi facebook'da takip edersiniz, evlendiğini görürsünüz, bir çeşit bunalım yaratır vs....

facebook insanların tüm gizemini bazen silebilen bir olgu, insanlar haklarında merak edilcebilecek hiç bir şey bırakmıyorlar... özel ve kutsal değerlerini, aşklarını, duygu sömürülerini, herşeylerini çarşaf gibi seriyorlar... ve sonra o iki büyük aşığın ayrıldığına şahit oluyoruz.. yenileri geliyor hayatlarına ve yine aynı "senin için ölürüm" adlı aşk geyiklerini takip ediyoruz.. eee ama sen ex sevgilin içinde ölüyordun, deli gibi seviyordun be canım... ne oldu?

insanın sınırlarını aşmasına yardımcı olan bir olgu facebook... normalde bir sms atıp ya da arayıp konuşmaya cesaret edemeyeceğimiz insalarla, duvarına, fotosuna yorum yaparak diyalog kurmaya başlayabiliyoruz.. çekinme ve utanma duygularımız yavaşça siliniyor.. evli olduğunu bile bile, bir adamı facebook'tan takip edip, aynı anda asılan insanların hikayelerini duydum... aldatmayı kolaylaştırabilen bir olgu facebook... istediğimize asılmak için her çeşit fırsat elimizde.. bugün olmazsa, yarın.. elbet bir gün o insan boşta kalır ve asılırım değil mi? kimi, sevgilisi var, evli, ona bile bakmaz ya... hiç acımaz.. ahlak yoktur çünkü..

özetle facebook günümüz dejenerasyonunun temel taşlarından biri...

not: facebook'u değerlerini kaybetmeden, dengeli kullanan insanlar bu eleştri kapsamında değillerdir..
Yaklaşık bir yıl önce katılmış olduğum büyük ve artan bir topluluktur.
alakası olmalıdır; eğer olmazsa açılmak isteyipte bir türlü konuşamadığı kızla asla konuşamaz.