bugün

en saçma önermeler kısmına girebilecek bir önermeler zinciridir.
yaratılmışların en üstünü olmayı kabullenemeyip ille de maymunum diye iddia eden kişinin yanıtlanmasını istediği sorular bütünüdür. tamam yorma kendini nasıl diyorsan öyle olsun cevabı verilebilir.
evrime inanan darwin teorisini kabul ediyor demektir. ben de bu teoriyi kabul edenlere diyorum ki bayramlar da seyranlar da gidin babaanneniz yerine gorillerin şempazelerin elini öpün onlardan hayır duası isteyin he verirlerse bir de harçlık alın. sahi goril büyük babanız şempaze babaanneniz mi oluyodu. çok komiksiniz olum.
maymun olmaktan mutluluk duyan insan söylemidir. zaten bukadar kabullenirlerse kendi içlerinde dönüşeceklerdir.
--spoiler--
Allah canlıları neden basitten gelişmişe göre yaratıyor? (favorim)
Allah neden;
4 milyar yıl önce prokaryotları,
3 milyar yıl önce fotosentez yapan bakterileri
2 milyar yıl önce ökaryotları,
1 milyar yıl önce çok hücrelileri,
600 milyon yıl önce basit hayvanları,
570 milyon yıl önce artropodları (böcek, örümcekler ve kabukluların ataları)
550 milyon yıl önce gelişmiş hayvanları
500 milyon yıl önce balık ve ilkel amfibileri
475 milyon yıl önce kara bitkilerini,
400 milyon yıl önce böcekleri ve tohumu bitkileri,
360 milyon yıl önce amfibileri,
300 milyon yıl önce sürüngenleri,
200 milyon yıl önce memelileri,
150 milyon yıl önce kuşları,
130 milyon yıl önce çiçekli bitkileri,
2.5 milyon yıl önce insan benzer ilk canlıları,
200,000 bin yıl önce günümüzdeki insana çok benzeyen canlıları yarattı?[8]
--spoiler--
adaptasyon denen şeyin varlığından habersiz bireyin sıralamasını içerir bu spoiler. dünyanın bir gaz bulutunun sıkışması sonucu oluşmasında herkesin hemfikir olduğunu düşünüp sözlerime herşeyin açıklaması ile oluşturulduğunu bildirmek isterim. he neden pat diye herşey oluşmadı derseniz de yukardaki bizi sınav amaçlı yolladı, eğer herşey güllük gülistanlık olsaydı sınav sisteminin bi amacı kalmazdı ki bu durumda biz de melek olurduk ve şeytan bizi hiç bir koşulda yolumuzdan saptıramazdı vs.
(bkz: istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz)
evrimle ilgili tüm bildiklerin, darwin hakkında ondan bundan duyduklarından ibaret değil mi? (ilk sormak istediğim soru budur, ilk önce bunu yanıtlasın. hayır şunu şunu okudum, bunu araştırdım diye cevaplayıp biraz da mantıklı konuşuyorsa, bilimsel tüm verileri gözüne sokabilirim sonrasında.)
insanın sorası geliyor. madem evrim için geçiş formu gereklidir. bu geçiş formları da bulunamamıştır. o halde niçin evrimi müdafaa ediyorsunuz?

evrimcilerin bu şekildeki itirafları daha da çoğaltılabilir. ama dikkat edilirse görülecektir ki, iddia ettikleri evrim fikrini destekleyen hiç bir delil yoktur. o halde niçin bu görüşlerinde ısrarlıdırlar?
evrimcilerin temel felsefesini şöyle özetlemek mümkündür: sanat var, fakat sanatkar yok. eser var, usta yok. kitap var, fakat bunu yazan yoktur.

evrimcilerin görüş ve düşüncelerinin nereye dayandığını duane gish, şu ifadelerle en iyi şekilde dile getiriyor: "evrim felsefesi, evrimcilerin kendi dünya görüşleri içerisinde yer alan bir inanç sistemidir, bir dindir."
kuşların memelilerden daha karmaşık canlılar olduğunu iddia edenlerin sorduğu garip sorulardır.

E peki o zaman sen bana şunu yanıtla Allahın mürekkep balığı nasıl oluyor da bir köpekten daha zeki olabiliyor? Hani basitten karmaşığa doğru gidiyorduk? (genişleterek ilk örnekten uzaklaşırsak insan canlıların en gelişmişidir peki bir alman kurdu nasıl oluyor da 6-7 yaşındaki çocukla aynı zekaya sahip olabilecek kadar ileri bir seviyede bulunabiliyor?)

not: bu girdi evrim teorisine karşıt olmak için yazılmamıştır bir şeyi savunacaksanız düzgün savunacaksınız bunu belirtmek için yazılmıştır. Bana göre bilim adına yapılan siyasi ve bilimle alakasız ideolojik çıkarlara alet edilmemiş her türlü çaba güzeldir.
(bkz: (#7855380))
her şeyin bir vakti zamanı vardır. o vakit gelince kimse onu ne 1 saniye ileri alabilir, ne de 1 saniye geri alabilir. vakti gelince zuhur eder. allah'ın taktirine karışmak haddimize düşmez. bize kanaat etmek düşer. vesselam.

zamandan mekandan münezzeh olan bir allah varken, 10 milyar yıl önce kendiliğinden olduğununa mı inanacağım bu mükemmel sistemin?
Evrimcilerin sorduğu sorulardır.
Muhtemel cevap allahın işine karışılmaz olacaktır.
evrim var, allah yok diyenler önce şunu yanıtlasın;

madem tüm canlılar birbirinden türedi, her şeyin başlangıcı suda yaşayan tek bir canlı mikroorganizmaydı, yaratılış diye bir şey yoktu da, o canlı mikroorganizma nasıl var oldu? nereden geldi?

bu evrimciler, başlangıcı yok sayıp, gelişimi çok güzel açıklıyorlar ama bi şeyi atlıyorlar. bi şeyin gelişimi için önce bir başlangıcının olması gerek. başlangıcı açıklayamadığın sürece, gelişim üstüne istediğin kadar atıp tut, bi anlamı olmaz.
(bkz: evrim varsa insanlar neden evrim geçirmiyor sorusu)

bu evrim denen şey kaç yıl sürdü acaba. milyar yıl öncelerini yazan, buna da bir cevap verirse sevinirim.

bu evrim denen şey neden durdu veya kim durdurdu. yeryüzünde yeteri kadar insan oldu sen dur artık diyen mi oldu?

bu saçmalığa inanlar, emin olun bu teoriyi ortaya atan bile buna inanmıyor. bir deli bir kuyuya taş atar kırk akıllı çıkaramaz misali.
Kamer sûresi 53. âyet:

"Küçük, büyük her şey satır satır yazılmıştır."

diyanet işleri meali.

ol deyince olması bundan ötürüdür.

bahsettiğin tarihleri kesin bilemeyiz. kaç yıl önce olduğunu yani.

ilimden bahsedelim. allah tabiki büyü ve sihir hariç olan ilimleri keşfetmemizi ister. bir şeylerin açıklamasını yapmak, onu yaratan bir iradenin olmadığına işaret değildir.

isra Sûresi 85. âyet:

"Sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: “Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.”"

Diyanet işleri meali.

bu soruların hepsine yanıt vermek ciddi olarak bilgi ve sabır ister. aynı zamanda çok vakit alır. ben de bir soru soracam ve onu kendim yanıtlıyacam.

*Allah biz doğmadan veya doğduktan sonra cennet veya cehennemden hangisine gideceğimizi biliyor muydu? biliyor mu?

en'am sûresi 104. âyet:

"Rabbinizden size gerçekleri gösteren deliller geldi. Artık kim gözünü açar hakkı idrak ederse kendi yararına, kim de (hakkın karşısında) körlük ederse kendi zararınadır. Ben başınızda bekçi değilim."

diyanet işleri meali.

isteyen başka meallerden de bakabilir. o konuda bir yanlış varsa sorumluluk kabul etmem.

şunu söylemeliyim ki, seçtiklerimiz iradedir. kader ise seçtiklerimizin sonucudur.

iki tane kader kavramı var. birincisi irademiz dahilinde olmayanlar. benim bahsettiğim ise irademize bağlı olan kaderdir.

sorgulamak belli ölçülerde güzel bir şey. kendinde kafa karışıklığı oluşturma. sorulara bağımlı kalma, cevaplarını da irdele. her cevaptan sonra bir soru yığını üzerine gelecek.

insan denen varlık dünya'nın en başından en sonuna kadar yaşasa yine var olan her şeyi keşfedemezdi.

bir sorum daha var ancak cevabını bilmiyorum.

*hz. adem aleyhisselam cennetten dünya'ya geldiyse, cennet başka bir evrende midir? başka bir gezegende midir? yoksa başka bir boyutta mıdır? eğer uzaydan dünya'ya geldiyse, nasıl oldu da parçalanmadan yeryüzüne inebildi? yoksa bu bedenî bir yolculuk değil de ruh ve/veya nefsin yolculuğu mudur?

bunun cevabını şuan sadece "allah dilediği her şeyi yapabilendir" olarak verebiliyorum.

bu arada dünya çoktan kuruldu ve yok oldu bile. bir oyunun hazırlarsın, kur(setup) yaparsın ya. öyle işte. misal metin2 oyununu düşünelim. adam oyunun kurunu yapmış. sonrası kullanıcıların iradesine kalmış. ha, farklı çok noktaları var. benzer sadece bir nokta var ise ben ondan bahsettim.

bütün bunlardan sonra haddi aştığımı hissettim. bir düzenlemeyle şu alıntıyı paylaşayım. alıntı mumsema'dan.

*
Hocaya sormuş biri;
-"Allah'ı ve Kudretini aklım almıyor" demiş. Hoca efendi;
-"Sen Herşeyi yoktan yaratan/vareden Allah'ı, bardak kadar aklına sığdırmaya çalışıyorsun. elbette aklın almaz"
Şimdi bu olay şöyle gelişiyor.
Mesela ikea'dan masa alıyorsunuz. Evde monte etmeye çalışınca o sehpa oluyor. Bir ton da fazlalık elde kalıyor.
Yahut, bir aleti geri toplarken illa birkac çivi fazla çıkıyor.

Hah, işte bu sebepten.
http://www.evrimagaci.org/makale/271
http://www.evrimagaci.org/makale/181
eski zamanlarda ateş, ocak olmadığı için çiğ eti sindirmeye yarayan organ vardır. Bu evrim değil, adaptasyon sonucu gelişmiştir.

(bkz: pankreas)