bugün

ara sokaklardan birinde göze çarpan tabela.

sote bir yerde konuşlanmış olan derneğin tabelasına şöyle bir bakıp geçerken düşündüm;

ilk önce derneği, içinde yüzlerce çalışanın olduğu, telefonların hiç susmadığı bir yer olarak düşündüm. takım elbiseli ciddi adamların evrensel değerleri korumak için canla başla çalıştığını, uydulardan galaktik sınırlar içindeki diğer gezegenlere kardeşlik mesajları felan yolladıklarını hayal ettim. ancak bu düşüncem çölde dalgalanarak silinen serap misali değişti ve dernek mekanı, içinde yeşil çuha masaların olduğu izbe bir kumarhaneye dönüştü. tavanda ağır gri bir tabaka halinde yüzen sigara dumanlarını gördüm. odanın en dip köşesinde bir kanarya neredeyse sigara dumanından zehirlenecekti, kafesi açtım ve narin kuşu kurtararak bu düşünceyi de sinirle kovdum.

sokağın köşesindeki bisiklet tamircisine "bu dernek ne iş yapıyor, yani evrensel değerleri nasıl koruyor?" diye sordum. tamirci gözlüklerinin üstünden gözlerini devirip bir an tökezletti, ama gözleri düşmedi ve "valla aslında ben de bunca yıldır burdayım ama hala ne iş yaptıklarını çözemedim " diyerek kinayeli bir tavırla gülümsedi.

tamircinin sözlerini arkada bırakıp yürürken evrensel değerler nasıl korunur ki diye düşünerek yoluma devam ettim.