bugün

içinde evren'i sorgulamak olan bir tartışmada da orospu çocuğu ibaresi gördüm ya... mükemmel.

*

s. hawking, ölmeden önceki son teorisinde şöyle diyordu örnekse:

bilirsiniz belki ya da anlamışsınızdır diyelim;

kendisi a. einstein'ın koltuğuna göz dikmişti.

(tabii bu etiler'de konuşulacak bir mesele değil; harvard'da, oxford'da ya da ne bili'im, royal society'da konuşulur... tekila ley 925'le. olmadı dida vodka'yla)

evren'in olma sebebi, o durağanlığa dayanamamasıydı!

buuum! patladı!

dinozor çıktı içinden, öldüler;
kertenkelelerin envaiçeşidi geberdiler;
orangutanların, maymunların bazıları kaldı... diğerleri evrildiler!
sonra insan çıktı ortaya, puşt ne demek onu buldular.
sonra anadolu'da bir yerde, bir beyaz eşya satıcısı kasaba tüccarlığını buldu. sonra köylü borçlandırıldı, sonra politika diye bu insanlara sattılar kendi paralarını, sonra kendi başlarına öldüler ve gömüldüler.

bak uzaydan ta nerelere geldik. hani daha mars'a gidecektik?

yaşasın Annus Mirabillis!
ben bu sorunun cevabını bulamadım ama o yolda pek çok şeyi kafamda oturttum. misal öteki dünya.

kesinlike öteki dünya var. buna eminim. çünkü eğer öyle olmasaydı herkes dünyadaki hayatı
için yaşardı. bunu bir düşünün, öldükten sonra doğmadan önceki haliniz gibi olduğunu her şeyin. bu dünyaya dair hiç bir şeyi hatırlayamayacak olacaksak neden bin yıllardır, ahiret inancı olan dinlerden önce de yaşam mücadelesi verelim ki? neden yaşamak için sürekli adapte edelim ki kendimizi? neden sonraki nesillere genlerimizi aktarmamız gereksin ki? doğanın kanunları da bununla ilişkili işte. eğer öbür dünya olmasaydı biz de bu kafa ile kodlanacak ve yaşam henüz başlamadan bitecekti.

evet yine üfledim. ama bunları ayık kafayla düşündüm yeminle. siz de düşünün hak vereceksiniz.
ya bir yaratıcının yalnızlığının dışa vurumu ya da psikopat bir yaratıcının oyun sevmesi.

evren; demokrasinin olmadığı, yaşayanların rızası açısından referandumdan geçirilmeden kurulan diktatör rejiminin en gerçek haliyle yansıtılması adına oluşturulan soyut aynı zamanda sanal zemin.
(bkz: sen sor diye)
neden olmasın?

var ki yaşıyoz işte amk.