Olması gerekendir. Lakin ülkemizde zordur. Evlilik programları, survivor programı olmasa insanlarımızı neyle hipnotize edecekler??
Kesinlikle olmasi gerekendir.

Evlilik programı adı altında kendini başka mecralarda pazarlama isteyen insanlar için bir piyasa oluşturmak dışında bir amaca hizmet edilmemektedir.
"şahin k ile pezevenklerin dünyası" adı altında bir program yapılması ile sorunun ortadan kalkacağına inandığım hadisedir. hem güleriz fena mı!?!
en gelişmiş canlı olduğu, psikolojisiyle diğer canlılardan ayrıldığı iddia edilen ve bunun üzerine sayısız araştırmalar yapılan insan türünün, söylendiği gibi kavramlarının olduğunun ispatlanması için yapılması gereken eylemdir. evlilik programları ile insana dair olduğu iddia edilen hiç bir özelliğin yerine oturmadığı görülmektedir. bu programlar, insan onuruna aykırı, aşağılayıcı, insanları yanlış fikirlere yönelten, belli dönemlerin "köle pazarı" oluşumlarının günümüze yansımasıdır. bu nedenlerle de yasaklanması şarttır, gerektir.

--spoiler--

04 kasım 2009 tarihli, zuhal topal la izdivac programına katılan 73 yaşındaki osman amca nın, 64 yaşındaki bacakları hafif sorunlu, ancak yürüyüp kendi işini yapmasına engel olmayan bir rahatsızlığı olan, yalnızlığından şikayet edip evlenmek isteyen zehra teyzeyi, "ben hareketli çok neşeli bir bayan istiyorum yanımda, benimle gezecek birini istiyorum, sizin ayaklarınız özürlü, bu iş olmaz." diyerek koltuktan, sandalyesine yollaması ile örneklenebilir.

--spoiler--

(bkz: köle pazarı)