bugün

mancırıktan dalyanağa geçiş hızına şapka çıkardım bu ne hız.
Kuşkusuz "besmele çekerek başlanmalıdır" yazmadığı için eksilediğim tariftir.
Evde kalamam yapan hanımefendiyi bile zıvanadan çıkardınız ya pes doğrusu. Size yumurta bile kıramayan kızlar lazım.
(bkz: teflon) suz mümkün olmayandır.
abicim bunlar bimin çiğ köfte dürümüne alışık varoşlar. bunlar ne anlar kalamar tavadan. allan kokoreçi ayranla götüren hanzoları.
tazesini alıp temizleyip yemek daha iyi olacaktır, zira dondurulmuş kalamar biraz lastik kıvamında olur, yumuşamaz. ancak bunun tadı da gayet iyi olur.

ızgarasını da denemenizi tavsiye ederim. bira ile iyi gidecektir.
Bir hale gidip tüp kalamar istiyorsunuz eğer temizlemekle uğraşmak istemiyorsanız. Ha ben uğraşırım derseniz bebek kalamarı da öneririm, güzelce temizledikten sonra dilimleyip soda ve karbonatla güzelce yoğurup dolaba kaldırıyorsunuz. Makbulü 1 gün dinleneni, ondan sonra süzüp güzelce kuruladıktan sonra kızgın yağda kızartıyoruz yanına da tarator sos hazırlıyorsunuz afiyet olsun.
iyi sonuç veren çabadır. Uzun uğraşlar ile incelttigim mısırdan yapım una bulayınca hiç fena olmadığı gibi, tarator konusunda muazzam bir keşif yapmama da zemin hazırlamıştır.

Alışılagelmiş şekilde sarımsaklı yoğurdu bayat ekmek kırığı ve mayonez ile değil, zeytinyağı, sirke biraz da limonla karıştırıyoruz. Kalorisi daha düşük, sağlıklı ve sanki daha lezzetli bir sosumuz oluyor.
Tarator sos ile tadından yenmez.. Bira ile değil de soda ile tercih edilebilir ev yapımında. Toz şeker, tuz ve karbonat ile köpürene kadar yaklaşık yarım saat ovup yumuşayan kalamarlara maden suyunu ekledikten sonra buzdolabında 2 saat kadar beklet. Kızgın yağda una bulanan kalamar renk alana dek kızartılır. :lol: (bkz: açılın ben aşçıyım)