bugün

türkiye adalet sisteminin gerçekleri.

bu haberi dün okumuştum. öncesinde bir şey vardır diye düşünüyorum. çünkü kimse sadece ses için uyarı verildi diye komşunun kapısına dayanmaz. ya uyaran kişinin daha önceden bir vukuatı vardır yada hadiseyi gerçekleştiren ikili arasında farklı bir durum vardır. he şöylede bir gerçek var, ne olursa olsun haneye tecavüze girer. serbest bırakılmaları söz konusu değil. şaşırdık mı. tabi ki hayır.
dün akşam haberlerde denk gelinen olaydır. saldıranlar zaten pek insan görünümlü tipler değildi. de benim asıl anlamadığım ortada "haneye tecavüz" varken nasıl serbest kalabiliyorlar ? hani apartman sahanlığında yaşansa kavga anlarsın bir derece karşılıklı saldırı var vs diye. ama adamın evinin kapısını kırıp içeri giriyorlar ve adamın kendi evinin salonunda karısı ve çocuklarının gözünün önünde darp ediyorlar. haneye tecavüz basit bir suç değil ve direkt tutuklanmaları gerekiyor.

gerçi tecavüz eden o.ç larının ve hırsız oldukları belli bazı siyasi karakterlerin ellerini kollarını sallaya sallaya serbest gezdikleri bir ülkede adalet beklemek saçmalıktan başka bir şey değil artık. pusula öyle bir şaştı ki yolda yürürken vurulabilir ve sizi vuran serbest bırakılabilir. ki bu da 3 gün öncesinin haberi. çocuk caddede yürürken kavga eden iki kişi birbirlerine sıkıyorlar. bu çocuk vuruluyor. çocuğun dalağı alınıyor böbrekleri zarar görüyor yani sakat kalıyor. ama bu çocuğu vuranlar serbest bırakılıyor.
eyy insanlar şımarmayın olur böyle vakalar.
gün gelir hırpalarlar sizi sonra da ağlatırlar.
Vay AMK. Düşmez bana böyle komşu. Vurup anasını sikeyim. Ev basmak ne lan.
Sorun infaz sisteminde. Ceza alıyor, yatarım yok. Hapishanelerin durumu ortada. 'insanlar nöbetleşe uyuyor' denen hapishaneler var.

Cezanın amacı, öç almak değildir. Nispeten caydırıcılığını kabul ederim ama esasen, cezalandırmanın amacı, ıslahtır. Modern dünyada böyledir.

Senin verdiğin ceza, caydırıcı değil. Islah ediyor mu? Hayır. içeri giren daha psikopat, damgalı vaziyette dışarı çıkıyor. Adamın suçlu olması hapishanede kötü koşullarda yaşamasına neden olamaz. Popülist olmamak gerekir. Her şey insan için. Adam içeride kafayı yiyiyor. Dışarı çıkıyor iş bulamıyor.

Sen artık, cezanın ne caydırıcılığından ne de ıslah amacından bahsedebilirsin.

infaz sistemi, adaletin alt başlığı gibi değil başlı başına sağlık gibi, eğitim gibi ayrı olarak ele alınmalı. Hedef süreler ve hedef aksiyonlar belirlenip harekete geçilmeli.

Geldiğimiz nokta şu:

Suçun mağduru, isyan ediyor. Suçlu, pişman olmuyor, sistem onu daha da yoldan çıkarıyor. Toplumun dibine dinamit konmakta.

Çok uzattım ama son bir şey. Tabiat halinden devletli yaşama geçerken, gerekçeler farklı olsa da, toplum sözleşmesinin temelinde, cebir tekelinin devlet denen aygıta devredilmesi yatar.

Yani bireyler, suça karşı müeyyide uygulama yetkilerinden vazgeçmişler, bunu devlete devretmişlerdir.

işte cebir, zor kullanma tekeli aslında bu kadar hayatidir. Ve bu, bizim ülkemizde maalesef işlemiyor. Acilen aksiyon alınmalı.
Merdiven dairesi güvenlik kamerası görüntüleri sayesinde tekrar gözaltına alınmışlardır. Olayın evveliyatı bilinmemekle birlikte, insanın evini basmak, eşine çocuğuna vs travma yaratmak nedir?
insanlar artık hanelerinde bile güvende değiller.
Bu barzoları serbest bırakan hakimin şu hayatta en sevdiği insanların başına aynısı gelmesi dileği ile. Bu eylemi hakim, savcı veya kolluk kuvvetlerinden birine yapsalar bu barzolar gün yüzü göremezler.
alman vatandaşları bu videoyu seyretse , kesin hasetlerinden çatlarlardı.
adaletimiz taş gibi dosta güven, düşmana korku veriyor...
hee amk. bu adamlar serbest kalsın bende üst daireyi basmassam ziksinler beni.
ben yıllardır 'haneye tecavüz'den yatmamak için sabrediyorum, adamlar eşkıya gibi daldı eve amk.

adalettttttttttttt.