bugün

ne zaman gelirsen gel başıma tac olursun
sen benim eski değil eskimeyen dostumsun.

dizeleri ile eski dostlukları çok güzel bir şekilde anlatan hoş şarkı.
eski dost diğer düşmanlardan çok daha tehlikeli düşman olur.
not:sizin herşeyinizi bilir açığınızıda bilir işte en büyük tehlike bu noktada başlar. sizi vuracagı noktayı iyi bilir.düşmana gardınızı alırsınız. peki eski bir dostan verdiğiniz sırlarınızdan nasıl koruyacaksınız.?
asla ama asla doğruluğu hiçbir şekilde ispatlanamayan söz.
Atalarımızın çok doğru sözüdür. Ancak hayat bize bu kıssadan hisseyi şöyle sunar ;

Dostlar hep iyi şeyler yapmazlar.. Düşmanlar da hep kötü şeyler.. Ortak çok noktaları vardır ; mesela akıllarındakini izah etmenizi onlar akıllarındakini izah ederken sağlarlar.. Nefislerini yenip adaletli olduklarında en kötü düşmanlar en iyi dosttan daha faydalı olabilirler. En iyi dost ise sizden yardım isteyen fakat fayda gütmeyendir. Velhasıl kelam dost dosttur düşman da düşman öyle hissettikleri sürece..
eski düşman dost olmaz.
yanlışlığı hayatın bizzat kendisi tarafından insanlara bir çok kez öğretilmiş olan söz öbeğidir.
bal gibi de oluyor efendim daha da azılı düşman oluyor hemde iç yüzlerini iyi bildiğiniz için diğer insanlara oynadıklarını daha net görebiliyorsunuz her gördüğünüzde bu kahpe daha yaşıyor mu ya diyorsunuz.
dost denilenin ne kadar can yakabileceğini henüz tecrübe etmemiş kişi söylemidir.
Hem de öyle bir güzel olur ki. Eski düşman bile daha iyi dost olur bunlardan.
Güvenip içinizi açtığınız, ailenizmiş gibi gördüğünüz, tüm yakınlığına kanıp kendinizden bir parça sandığınız dost görünümlü zavallıcıklar tüm zaaflarınıza hakim olan ve bunları size karşı nasıl kullanması gerektiğini iyi bilendir.

insanın aklına gelmeyen başına geliyor ya, en çok bu acıtıyor. Her ihtimali düşünmek, kimseye güvenmemek, gerekirse güven problemi yaşayan saplantılı manyak olmak gerek. Dostluk arkadaşlık her şey o kadar bomboş ki. Mesafe hayatın her alanında yerini korumalı.

Yaşadıkça deneyimliyor insan, daha fazla yaş almadan kafamıza vura vura öğretmeleri iyi oldu aslında, haklarını ödeyemeyiz. Yaşamak gerek azizim; o hayal kırıklığını, nasıl güvenebildim ne kadar aptalmışım pişmanlığını, ayağa daha güçlü kalkışı, acının verdiği kuvveti... Hiçbir kitap öğretmez bunları. Pay çıkarmak, yaşanacak daha kötü felaketlerin yolunu kesmek lazım gelir.
sizi en iyi tanıyan size en iyi düşmandır arkadaşlar. çok güzel olur
Bazı atasözleri zaman içinde geçerliliğini yitirir veyahut değişen zaman ve düşünce biçimi sebebiyle varlığını sürdüremeyebilir.

Ben hala eski dostun düşman olmayacağını düşünüyorum ama herkes böyle düşünmek ve bunu uygulamak zorunda değil.