bugün

hakkında sağda solda, bu şekilde yatağa bağlı olarak kalmanın aslında nasıl bir işkence olabileceğini tahmin edemeyenler tarafından "başa beni yaz!" coşkusuyla yorum yapılan olay. şakasına söyleyenleri ayrı tutuyorum.

konuyu bilmeyenler için özet:
vücutlarımız dünya yaşamına uygun geliştiğinden, uzayda işler pek de öyle hoşumuza gidecek şekilde yürümez. kas kaybı, görme bozuklukları, zihinsel problemler gibi birçok olumsuz etkisi var uzayda kalmanın. bu denekler de bu konuların üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlayabilmemiz için aranıyor.

gelelim detaya:
esa deneklerin, yatakta başları belli bir açıda olacak şekilde, bir omuz mutlaka sürekli yatağa temas edecek durumda yatmasını sağlar. ister yemek yiyin, ister temizlenin, ister tuvalet ihtiyacınızı giderin, bu pozisyonunuzu değiştirmenize izin vermezler. arada bir deneyin gidişatına göre, deneklerin bulunduğu odanın oksijen seviyesini düşürerek vücutların ne tepki vereceğini ölçerler. arada bir özel tasarlanmış aletlerle deneklere antrenman yaptırırlar. kuru dalış odası denilen küvet benzeri yerlerde, havada asılı olarak bir süre durmalarını sağlarlar. esa daha önce de benzer konularda gönüllüler almıştı.

tüm bunlar uzayın, astronotların ya da gelecekteki olası uzay yolculuklarına katılacak kişilerin sağlıkları üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirgemek için yapılıyor. ancak tabi ki dünya üzerindeki yatalak hastalar için de bazı rahatlatıcı çözümler üretmek imkânı var bu denemeler sonunda. zaten genellikle uzay araştırmalarının ve keşiflerinin sonuçları, sadece uzaya gidenleri ilgilendirmez. dünyada da bazı sorunlara çözümlerin, bu tür uzay konulu deneylerle sağlandığı görülmüştür.
Yatarak para kazanmak hiç de o kadar kolay değil.
30 yıldır bedava yapıyorum üzerine para mı verecekler.
görsel

Avrupa Uzay Ajansı, 2 ay yatarak (£12,500) 100 bin TL kazanacak gönüllüler arıyor. "ESA, gönüllülerin tuvalet ihtiyacı için bile yerlerinden kalkmalarına izin vermeyecek."