bugün

uktecinin notu: SES SANATKARI, BESTEKÂR, KORO ŞEFi

senede iki kere türk sanat müziği korosu konserlerini dinleme sebebimdir.
yaptığı işten bu denli haz alan ve mutlu olabilen insanlara sonsuz saygı duyuyorum.
değerli sanatçı erdinç çelikkol 1938 bursa doğumludur. bestelediği 314 adet eseri trt kurulundan geçmiştir. 'gel gönlümü yerden yere, vurma güzel ne olursun' adlı nihavent makamındaki bestesi 1991 yılında en sevilen şarkı ünvanını alarak birincilik kazanmıştır. ayrıca türk musikisi dili adlı kitabı vardır.

kendisine sonsuz saygı duyduğumu tekrar belirtmek isterim! bu gece şefliğini yaptığı koroyla bize güzel dakikalar geçirtmiştir.
nice konserlere...
bursa'nın türk müziğine yaptığı önemli katkılardan biridir. kendisi aynı zamanda şefimdir. kendisinin deyimiyle "mütekait" bir insan olmasına rağmen, "sanatçının emeklisi olmaz" anlayışıyla hareket eden güzel insandır. gemlik, orhangazi, izmit ve bursa'da altı adet türk sanat müziği korosu çalıştırmaktadır. yaşına ve ustalığına rağmen, hâlâ en az müzik bilen adama bile nota sürelerini öğretebilecek kadar aşıktır müziğe. bu aşktan başka bi'şey ile açıklanamaz bence.

kendisi aynı zamanda bursa büyükşehir belediye konservatuvarının kurucusudur. bildiğim kadarıyla yalova'da da aynı şeye öncülük etti. bursa şu an sanat müziği dendiğinde akla geliyor ise bunda erdinç hoca'nın payı çok büyüktür ancak her gerçek değerli insanda olduğu gibi, kıymeti yeterince bilinemiyor, ben öyle düşünüyorum.

çok sevimli bir insandır, tevazu abidesidir.
tüm arşivini dijital ortama aktarmak isteyen hoca için eski öğrencileri tarafından http://www.erdinccelikkol.com web sitesi açılmıştır. reklamlar sona erdi.
musikimize 400 den fazla eser katmış üstad. Bursa Belediye Konservatuvarı’nın plân ve programına uygun olarak 4 sınıf için 2 cilt ve 1300 sayfadan oluşan TÜRK MÛSIKÎSi BiLGiLERi ile, Arapça, Farsça ve Osmanlıca kelimelerin açıklandığı “TÜRK MÛSIKÎSi DiLi” adını verdiği kitaplarını Türk Mûsıkîsi severlerinin istifadesine sunmuştur.

http://www.erdinccelikkol.com/
85 yaşında hayatını kaybeden 'Gel Gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel Ne Olursun', 'Hatıralar' gibi çok sayıda eseri TRT repertuvarında yayınlanan bestekar .