bugün

aksini iddia eden vatan haini fetöcüdür.

tüikten izin almadan enflasyon verisi yayınlayanında evlerine ateşler salsın.
sabah sabah insanı "neremizle gülüyoruz?" düşüncesine gark eden durumdur.
üstelik bunu neden dert ediyorlar şaşırmamak elde değil.
hem tüik enflasyon rakamını %150 açıklasa veya hiç enflasyon yok diyerek açıklama yapsa ne olacak ki... sokakta ki insanlar halinden memnun.
üstelik vatandaşa istediğini veren bir politika idare içinde hükümet, öyle olmasaydı iktidar bunca zaman ayakta kalır ve bu politikaları sürdürebilir mi?
iktidarlar halkın istediğini verdiği sürece iktidarda kalır.
Dönüp dolaşıp aynı cehaleti bilgi sahbi olmaDan fikir sahibi olduğumuzu gösteriyoruz.

Tüikten izin almanın kastı uluslararası standarda uyup uymadığındır. Bu standarta uyuyorsan açıklayabilirsin diyor. Bunun için de bana metodolojini ve örneklem çerçevesini, veri derleme yöntemini göster diyor. Adamların açıkladığı sözde rakamların standartlara uyup uymadığını denetlemektir amaç.

Bu şuna benzer: kaDıköyde yapyığınız hangi takımı tutuyorsunuz anketinde %80 fener çıkar. Peki bu tüm ülkeyi yansıtır mı? Tabiki hayır. işte o kanun taslapının amacı da o. Metedolojiyi doğru uygulamak. Yoksa her ayın başında bağımsız ito enflasyon rakamlarını açıklıyor ve benzer sonuçlsr buluyor.

Biri de "tenis topuyla" enflaSyonu açıklayan demiş. Bilmiyorsanız lütfen bilgi seviyenizi ortaya çıkaran yorumlardan kaçınalım. Bunun kimseye faydası olmayacaktır.
aralik ayı enflasyonu etkilenmesin diye ocak 1 gece 12 .01 de elektrik zammını açıklayan bir deha ile karşı karşıyayız arkadaşlar biz.

tenis topu ve raket ile enflasyon ölçen bir sistemi, "metodoloji bu şekilde" diye savunmak, düpedüz ben bu sisteme razıyım demektir. ülke yazılı ve yazılı olmayan kanunlara uygun yönetiliyor da sanki, bir de burada güvenilirliğini tamamen yitiren tüikin metodolojisinin standartlara uygunluğu kanıtlanmaya çalışılıyor.

biraz da ben ders vereyim de bilgisizliğinizin üzeri örtülsün.

fiyatları fahiş bir şekilde artan ürünlerin, enflasyon metodolojinizde, gramlarının düşürüldüğünü biliyor muydunuz?

tüike göre fiyatı düşen ürünlerin olduğunu biliyor muydunuz?

çocuk mu kandırıyorsunuz?
o değil yalancılık ve şerefsizlikte ak parti yi geçecek bir iktidar bir daha gelir mi bilinmez,adamların yaptığı herşey yalan şeffaf oldukları şey yüzlerine yansıyan kaybedecekleri gerçeği karşısındaki hazımsızlıkları.tüik i yalan makinasına çevirdiler daha da şeffaflık deniyor.
"Aralık ayı enflasyonu etkilenmesin diye gece 00.01de yapılan zam" doğal olarak senin aralık ayı alımını da etkilememiştir. Bu zam da azıcık mantığı olan bilir ki ocak ayını etkiler. Yani o enflasyondan her türlü kaçış yoktur.

Hala "tenis topu ve raket" diyerek bilgi seviyesini ortaya döküyorsunuz. Aslında bu kısmı okuduktan sonra nasıl bir beyinle muhatap olduğumu anlayıp okumaya devam etmeyip muhatap olmayacaktım ama yine belki bir ışık yakabilirim diye umut ediyorum.

"Biraz da ben ders vereyim de bilgisizliğinizin üzeri örtülsün" derken bile bu konuda ne kadar bilgisiz olduğunuzu yine ortaya dökmüşsünüz. Zira fiyatlar derlenirken gramajla birlikte fiyat aılınır ve bu gibi gizli zamlarda yansıtılır. işte bu, uluslararası standartların bir parçasıdır.Sanırım ders vermeden önce biraz daha ders almanız gerekiyor.

"Tüike göre fiyatı düşen ürünler olduğunu biliyor musunuz" u arada kahveden veya pc başından kalkıp pazara gittiğiniz de sizin bile görebileceğinizi düşünüyorum. Örneğin salatalık 25 tl iken 14tl ye kadar geriledi. Az bişey matematik bilen ilkokul çocukları bile 25in 14 ten büyük olduğuğunu ve bir düşüş olduğunu bilebilir. Bu düşüşü anlayamanlar için basit matematik dersi almaları şiddetle tavsiye edilir.

Peki 14 tl fazla mıdır evet fazladır ama bu satın alma gücü paritesinin konusu olup buranın konusu değildir.o düşüş de bir önceki aya göre enflasyon rakamını doğal olarak düşürür.

Lütfen rica ediyorum bilginiz yoksa gerçekten yorum yazmayın. Önce araştırıp öğrenelim
bu kadar şeffaflık, pazarda alıveriş edenleri bile bozar.