bugün

kemalistlerin daha doğrusu atatürk üzerinden siyaset yapmaya çalışanların şöyle bir durumu var. siyasi kaderleri hep babalarına ve aile büyüklerine bağlıdır. yani kemalist kişisinin babası veya örnek aldığı kişi solcuysa o da solcu oluyor. sağcılarda böyle bir durum yok. özellikle milliyetçi cephede böyle birşey söz konusu değil. ben bu konularda asla başkasının söylediklerine kulak asmam mesela. bana inandırıcı ve mantıklı gelen herşey doğrudur. ama kemalistlik, özentilikten başka bir şey değildir. benim atatürk sevgim, kemalist geçinen çoğu çakma solcudan daha büyüktür bundan adım gibi eminim. atam izindeyiz demekle değil, atatürk'ün izinden gitmeyle atatürk'çü olunuyor. ki siz bu ülkenin çöküşü için uğraşmaktan başka bir halta yaramıyorsunuz. atatürk yaşasaydı, sözde izcilerini görünce üzüntüden kahrolurdu.
(bkz: ergenekon)
(bkz: deniz baykal)
sözlükte de bu durum aynen devam etmekte. ezberci kemalist kesim, sözlüğün kalitesini düşürmekten başka bir işe yaramıyor. atatürkçüyseniz, ülkenizin düşmanlarıyla uğraşın. dininizle değil.
kemalist ve abdulhamist demek daha doğru olabilecek önerme eğer ezbercilikten bahsedilecek ise;

zaten laiklik de anadolunun sünni islam yorumunun hangi burjuvazi tarafından sömürüleceğine karar veren yapının adı değil mi?