bugün

görsel

tamam ya, konstantinapolis'e ramak kaldı.

imamoğlu yapmayacak belli ki, buna da el attılar.

"akparti yapar"
türkiye'nin bir şeyi tanıyıp tanımamasının dünyada bir kıymeti harbiyesi var mı ki?
bu öyle kürdistan demeye de benzemez.
boş geçmeyelim mümin kardeşlerim, konuya bir el atın.
Ekümeliği tanımış olduğundan değil, sadece bilgisiz olduğundan, seçim stresi yüzünden ettiği laf; onu yargılamak hoş değil.

Bu söylemin sonunda böyle bir durum (ekümenik) olsa; bir örnek vermek gerekirse "biz Rusya da ki Çeçenistan'ın bağımsızlığını tanıyoruz, Yunanistan batı Trakya Türk Devletini tanıyoruz, Romanya'da Bulgaristan da Türk toplumlarının yaşadığı bölgeler de türk devleti olarak tanıyoruz" dese aynı şiddette dış politika da deprem etkisi yaratacak sözdür.

Evet, Türkiye'nin nurtopu gibi Vatikan benzeri toprağı olur ve olan Eyüp belediyesine olur.
Eyüp Sultan ile Fener Rum patrikhanesi yeni bir Kudüs olur.
Bölünme çatışma da cabası.
Kudüs de Yahudiler ile Filistinliler çatışması haberleri yanında, Türkiye de Rumlar ile Türkler arasında Eyüp de çatışma haberleri çıkar.
idar işler, vergi, anayasa, ceza kanunları, imar kanunları, vatandaşlık hakları vs konusuna girmeye gerek yok.

Neyse, bu ülkede bir tane akıllı ne sağcı ne solcu ne şeriatçı, ne laik gördüm.
Adam gibi muhalefet edin biraz...
Öznesi ekrem imamoğlu olsa, patlamaya hazır ampullerin buralarda cızır cızır ötmeye başlayacağı bir hareket.
Bunun kürdistan muhabbetlerini bu kahpe tivitlerini imamoğlu atsa hapse girerdi. Havlayan çomarlar ülkeyi satıyor diye linç girişiminde bulunurlardı. Ama it oğlu itler vatana bir şey vermediler ki vatan giderken dert etsinler arap tohumları.
Türkiye cumhuriyeti fener Rum patrikhanesine ekümenlik hakkı veremez.
Neden mi?
istanbul boğazı yüzünden.
Boğazlar sözleşmesi ile istanbul boğazı uluslararası bir su yoludur.
Bu su yolunda bir kıyı edinmek coğrafi olarak ve din inanç hakları çerçevesinde fener Rum patrikhanesinin hakkı olduğundan (Hz isa'nın vaftiz edilişi doğum töreni olarak Haliç den haç çıkarma töreni) vb etkinlikler düşünülürse ekümenik hakkı verilmiş ama boğazlara açılış hakkı kapatılmış haliç de sıkıştırılmış abluka görüntüsünde bir din devletini kimse kabul etmez.

Bu sırada kutsal haç çıkarma vb törenlere gelen insanlar TC ile mi fener Rum patrikhanesi ile mi muhatab olacak?
Öyle ya, organizasyon için hangi yapının dış işleri ilişkileri devreye girecek?

Ekümenlik hakları yani bir din devleti veya özerk bölge ya da yönetim kurmak kabul etmek konken partisine veya okey oyunu için masa kurmaya benzemez.

Sorun, tartışılması gereken dinden vatan dan daha da önemlidir.
Vergi Usul kanunları, mülk emlak gelirleri vergileri başta olmak üzere, ithalat ihracat yönetmelikleri, seyahat hakları (benim gibi amele gidip Eyüp de sahilde Piknik yapmak mangal yapması) orada mülk sahibi olup Ortodoks olmayan insanlar için(köşe de sakallı hacı amcanın büfesi) vs sorunlar olur ki Eyüp yeni bir Kudüs olur.

Yanlış anlaşılmasın, tartıştığınız veya ekümenlik hakları verilsin verilmesin dediğiniz konunun ne olduğunu bilin diye zekanız anlayacağı dilde basit olarak anlattım.
Bunları tartışan yok ve bu konularda zerre kadar bilginiz yok.

istenmeye gebelik gibi durum yani.
Bana lütfen "çocuk da yaparım, kariyer de" demeyin, ağzımı kapatıp gözüm ile beni güldürmeyin.
Adam çıkıp istanbul başkanlığına aday oluyor. Ayrıca son 25 senedir istanbul dahil olduğu oluşum tarafından yönetilmekte.
Adama soruyorlar ispark neden zarar eder, "etmemesi lâzım ben anlamadım" diyor.
Tutmuş twit atıyor ekümenik mekümenik konusuyor, bilmiyor istanbul için bu bir kırmızı çizgidir.

Istanbul hakkında bu kadar bilgisiz biri, neden aday olur, onu da ben anlayamıyorum.
görsel

Akp ibb adayı sayın binali yıldırımın twitter paylaşımı. Önce paylaşmış sonra silip değiştirmiş fakat "Ekümeniklik" talebinin tanınması durumunda neler olabileceğine dair 2004 yılında gazetelerde yer alan bazı görüşleri aktaralım istedik. Zira bu istanbulun elden çıkması ve hemen akabinde türkiyenin de parçalanması anlamına gelir. Konu çok önemli.

https://mobile.twitter.co...tatus/1138483019931619329
görsel
görsel
görsel
görsel
Galataport ihalesinde kilit rol oynayan isimlerden, dönemin AKPli bakanı Abdüllatif Şener’in konuyla ilgili sonradan yaptığı açıklamalar da kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Şener şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sayın Başbakan'ın Sami Ofer ile kaç kere görüştüğünü yeniden sormak lazım. O dönemde Başbakan Sami Ofer'i tanımadığını açıklamıştı. Ama durumun kamuoyuna yansıyacağı ile ilgili bir kanaat oluşunca iki kez görüştüğünü ifade etmişti. Buradan en azından şu anlaşılıyor Sami Ofer ile Başbakan'ın hukuku genişmiş. Kardeşinin Ofer'in firmalarında çalıştığını söylemişti ki burada Başbakan'ın vazgeçemeyeceği bağlantıların kurulmamış olmasını umut ederim."

Başbakan Erdoğan geçtiğimiz Mart ayında yaptığı bir konuşmada şu düşündürücü ifadeleri kullanmıştı:

“Sadece şu son 8 yılda istanbul'un şahit olduğu uluslararası etkinlikler bile ne kadar isabetli bir çizgi takip ettiğimizin açık ispatıdır. Fakat biz buna yoğunlaşırken birileri de önümüze bariyer koymaya gayret etti. işte bir Galataport süreci, bir Haydarpaşaport süreci... Bunlar çok önemli. Bir Tophane olayı... Bunlar çok önemlidir. Bakın bir Galataport'u biz gerçekleştiremedik. Ne yaptılar? Engellediler. Kim önümüze dikildi? Yargı...”

Başbakan Erdoğan'ın, keyfi yerinde olmadığı veya gocunacağı bir şey varsa, muhalefetin açıklamalarına ve basında çıkan haberlere şiddetle karşı çıktığını iddia eden Mumcu, Erdoğan'ın son olarak Dubai Prensi ile yapılan 5 milyar dolarlık yatırım anlaşmanın protokol imza töreniyle ilgili haberlere tepki gösterdiğini söyledi. Erdoğan'ın, ''yabancı sermaye getiriyoruz, Yahudi diye, Arap diye beğenmiyorsunuz'' dediğini öne süren Erkan Mumcu, muhalefetin, yabancı sermayenin dini ve milliyetiyle ilgili takıntısı olmadığını söyledi.

09 Ekim 2006

AKP Hükümeti nin Ermeni Kökenli Bakanları!

Başkent kulislerini heyecanlandıran ve bir o kadar meraklandıran bu dedikoduyu başlatan isim Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen oldu. Türkiye haftası dolayısıyla Fransa da bir konuşma yapan Kürşat Tüzmen, sözde soykırım ile ilgili bir soruyu cevaplarken "Bakanlar Kurulu na bakarsanız, Ermeni kökenli iki bakan olduğunu görürsünüz.

24.09.2016,

Yunanistan'ın Volos kentinde doğan ve 3 yıl önce Türk vatandaşlığı alan 44 yaşındaki Bartholomeos Samaras'ın izmir Metropoliti olarak atanmasına karar verdi