bugün

sigara icersin "aaaa sen sigara mi iciyorsun" olur
karsi cinsten biriyle arkadaslik kurarsin "oha senden beklemezdim" olur
eglenmeye gitmek istersin "senin öyle yerlerde ne isin var" olur
efendilerin de dört dörtlük olmadigini bir türlü kavrayamazlar.
(bkz: kızların piç erkek takıntısı)
acaba efendi geçekten efendi olmakmı isterdi sorusu geldi aklıma .karekter olarak sakin bir yapıya sahip insanlar zaten bu durumdan pek şikayet etmezler.ama ailenin yetiştirme tarzı sonucunda ttörpülenip efendileşen bireylerin kendi iç dünyası ve aile terbiyesi arasında bi git gel yaşaması muhtemeldir.
efendinin içinde kim bilir ne fırtınalar kopuyor ama aile ve toplum baskısı yüzünden bastırmak zorunda kalıyor.ee bastıra bastıra ilerde psikopata bağlama ihtimalinin yüksek olduğu göz ardı edilmemeli.

(bkz: bastırılmış saldırganlık)
hiçbir olumsuz yanı yoktur, sadece bazı dönemlerde bakılan yanı olumsuzlama hissi hasıl olabilir. efendi olmayan karşıtı; piç olansa şayet, efendiler piçlerden çok daha fazla piçlik yaparlar. lakin efendilik vasfının sindirilişi o piçlikleri; katlanılabilir hatta sevimli bir hale getirebilir. yani her efendi, uslu insan piçlik yapar. yapılan bu piçlikler karşıdaki insanın gözünde piçlik olarak değerlendirilmez.
ve aile terbiyesine gelince; insan çok yönlü bir varlık olduğu için, aileden aldığı/edindiği terbiyeyi yine aile içinde sergileyeceği için, alınan bu terbiye aile içi huzura önemli katkılarda bulunur. ve aile dışı hayatta efendisi/piçi her türlü insan tipi dışarıdan gelen/gelecek tepkilere karşı teyakkuz halinde olduğu için, nabza göre şerbet vercek ve bulunduğu ortamın şartlarına göre gardını alacaktır.
efendilikten ve terbiyelilikten kimseye zarar gelmez.*
alemin göt olduğu bi dünyada yaşarken sahip olunan bu güzel vasıfların tam anlamıyla korunması pek mümkün değildir, hakedene hak ettiği gibi davranılmasından yanayım, bana tokat atana öbür yanağımı dönmekten beri, karşılığında tekme atmaktan da geriyim.Kısasa kısas ideal olanıdır.
tabaktaki son lokmayı her zaman karşındakine kaptırmak.
katıldığınız sosyal ortamlarda çok göze batmazsınız, herkes tarafından çok iyi, kibar ve mükemmel olarak tanımlanır ama genellikle lafta kalır söylenenler, hak ettiğiniz değeri çoğu zaman göremezsiniz. bir çok insanın önceliği değil, alternatifi olarak görülürsünüz ve onlar için listenin son sıralarında yer alan vasat bir seçenek halindesinizdir. fakat bilinmeyen ve üzerinde durulmayan bir esas var ki, efendilik ve aile terbiyesinin direkt olarak sağladığı nezaket size iş, aşk ve mutluluğun kapısını yeri geldiğinde sonuna kadar açacaktır. gerçekten nezaket, kullanacağınız yeri ve zamanı bilirseniz mükemmel bir silahtır. zamanla, elde etmeye çalıştığınız çoğu şeyi elde ettiğinizi görürsünüz.

erkek için, efendilik ve aile terbiyesinin yanına ekleyebileceğiniz iyi eğitim, zeka, vizyon sahibi olmak ve yakışıklılık gibi sıfatların getirisi tahmin edemeyeceğiniz boyutlarda olabilir. elbetteki, bu sıfatlar her efendi olup iyi aile terbiyesi alan kişide görülemez onuda farkında olmadığınız şans faktörü ve şeytan tüyü halleder. efendilik ve aile terbiyesinin faydaları 25 yaş ve sonrasında ortaya çıkarak git gide yükselir. böyle biri için sabretmek ve benimde zamanım gelecek diyebilmek önemli bir meziyettir. çünkü genellikle, 20'li yaşların başında bu tip adamların hata yapma oranı yüksektir, herkes geziyor tozuyor sevgilisi var gibi yanılsamalar içine girip birine aşık olmak, okulu, aileyi sallamayıp piç eğilimi içerisine girerseniz sonu hüsran olur. zaten beceremez, elinize yüzünüze bulaştırır geçip giden yıllarınıza yazık edersiniz.

efendilik ve iyi aile terbiyesine sahip kişide olması gereken yegane şey sabır olmalıdır. 25 yaş sınırı aşıldığı takdirde kazanacaklarınız, kaybettiğinizi düşündüğünüz ama asla kaybetmediğiniz şeyleri önünüze fazlasıyla sunacaktır.
''evlenilecek kişi'' olarak görülmek.halbuki eğlenmek bizimde hakkımız.

-sen de böyle düşünüyorsan;yardım et yaz boşluk bırak sağdan ikinci eve uğra.şaziye abla derdini söküp alıyo valla! geçen bizim arkada-

(bkz: eğlenmek bizim de hakkımız)*
iyi niyetin suistimal edilmesi en büyük olumsuzluklardandır..
her terbiyesizlik olmasın, sorun çıkmasın diye kendini geri çekince korktu kaçtı yavşak diye düşünülmesi.

ağzına çakılmalık suratına bakınca bu çocuk bana yaziyüüüür diye düşünen ergen gerisinden beter sefil kızlar tarafından ay bu çocuk bana çok aşık hiç sesini çıkaramıyor kıramıyor ne istesem yapıyor diye düşünülmesi, işi abartıp suistimal etmesi.
insanların enayi yerine koyduğu ( ama bundanda büyük mutluluk duya bilen benim diyen daha kendini aşmış herkesin saygınlığını kazanmış bir insan ).
bazı durumlarda saf olarak anımsanırlar.
evet şifa olacak ilacın yan etkileri olduğu gibi, bu başlıkta belirtildiği gibi bu olayın da maalesef olumsuz etkileri oluyor, mesela efendi ve terbiyeli birisi bu taraklarda bezi olmayanlarca çoğu zaman saf ve enayi olarak nitelendiriliyorlar diğer taraftan evlenilecek kızlar veya anneleri tarafından pasif, işe yaramaz, hımbıl olarak da görülebilirler.Özellikle günümüzde efendi, terbiyeli insanlara pek prim verilmediğinden çoğu zaman böyle kişler tercih sıralamalarında son sıralarda yer aldıkları gözlemlenebilir.
çirkeflik yapmak istediğinizde, hırstan eliniz ayağınız titrese de içinize atar, şirretleşemezsiniz.
doğuştan gözlem insanlarıdır. çevresinde olan her ayrıntıya hakimdirler, o kadar detayın içinde yaşarlar ki, neden sessiz kaldığı sorulduğunda şöyle cevap vermeleri çok olasıdır; '' nereden başlayayım, kurduğunuz cümlelerdeki gramer hatasının aslında istemeden de olsa tartışmanın ilerleyen boyutlarında kırıcı seviyelere neden olacağını mı yoksa üzerine konuştuğunuz konunun saçmalığından mı bahsedeyim...'' gibi

ama bu tür insanlar muhammed peygamberinde söylediği gibi ben hiçbir şey değilim, meğer ki sizin gibi bir insan olabileyim sözünün hala yer yüzünde yaşayan etten ve kemikten delilidir. yalnızlıkları onları zenginleştirmiştir hayatlarına girmeyi başaran insanlar için müthiş mutluluk kaynaklarıdır. o kabuğu kırın yeter ki; ama dikkat! gerçekten tehlikelidirler. çünkü siz onunla konuşurken çoktan sizin zihninizi çözmeye başlamıştır. büyüdüklerinde insan sarrafı olurlar.
türk kızları tarafından köpek muamelesi görmek.
bazen haksızlıklara yeteri güçte ses çıkaramamaktır efendim. çünkü şereflilerin sesi maalesef şerefsizler kadar çok çıkamıyor. hayal o.
rahat ortamlarda sapıttığınızda evrim geçirmiş muamelesi görmek.
efendi, aile terbiyesi almış pek çok başarılı insan olmasından dolayı, başarının sırrı başka yerde aranmalıdır. Olumsuz yanına gelince , efendi ve aile terbiyesi almış olmak moda değilse, pek popüler olmazsınız.
inci sözlükten mahrum kalmaktır.
yoldan geçen kızlara sarkmazsınız, laf atmasınız; "sen nasıl erkeksin lan?" derler, süt çocuğu olursunuz.

misafirlikte "bir tane daha yer misin yavrum?" sorusuna, canınız çekse bile "yok." dersiniz.

evlenene kadar bir kadınla birlikte olmazsınız, erkekliğinizden şüphe ederler. karı gibisin derler falan.

yoldan yürürken, karşıdan hızla gelen teyzeler sizin yolunuzu uzatır, siz yol vermek zorunda hissedersiniz. sağa sola şarampole yuvarlanırsınız.

eve gelen minik çocuk bilgisayarı işaret ederek "maç var? maç?" der, siz "bilgisayar bozuk" diyemezsiniz. çocuğa oyun açıp başında beklemek zorunda kalırsınız.

size saygısızlık edene sesinizi çıkarmazsınız, susarsınız. sadece dinlersiniz.

hiçbir kız da bu adamlara bakmaz, nerede apaçi var nerede bebe var onlara gider.

sözlükte trollük yapamazsınız, hemen bir "kanki" mesaj atıp, "sen böyle değildin." der.
-sik beni kaya.
+neler söylüyorsunuz suzan!
kolay lokma sanılmanıza sebebiyet vermesidir.
yakın ilişkiler kurarken doğru insanları tercih ettiğinden emin olmaya çalışmak suretiyle etkileri azaltılabilen olumsuzluklardır. bir tek kendisini akıllı sanan, oldum delisi, keşfedilmeye muhtaç hisseden arsız tiplerle aşık atmaya çalışan uygunsuz bünyelere boyunun ölçüsünü aldıracak yanlardır efendim. bazı durumlarda çok değerli olmalarına rağmen, bazen de etkisinin kırılması gerekir bunların.
içinden birinin ağzını yüzünü dağıtmak geldiği zaman sadece gelmekle kalır.
güncel Önemli Başlıklar