bugün

bir hevesle o arabanın önünü kesen, çikilota ya da şeker falan fişman alacak olan o güzelim hayat dolu çocukların, hayal kırıklığına uğramasına sebebiyet veren hadisedir. anlamıyorum, insanlar neden böylesine çirkin bir hareketi yapabiliyor ki? insanlık gerçekten ölmüş dememek içten değil...

tamam düğün çok masraflı bir olay olabilir. fakat senin mutlu bir gününde, başka çocukları da ufak bir miktarla sevindirmek bu kadar zor mu ha zor mu? versen ne olacak? vereceğin toplamda 50 ytl ile batacak mısın? zaten evlenmişsin ve artık oyun bitmiş. bırak bari bazı çocuklar hayallerini gerçekleştirsin. artık o yıllarca gitme hayalini kurduğun tayland'a gidemeyeceksin. duraklama dönemi de bitti, gerileme dönemine başladın. bırak işte! o küçücük çocuk hayalini kurduğu abur cuburu koşarak bakkaldan alsın ve yesin. belki de hep balon topla maç yaptılar, artık kames top alacak paraları olmuş olacak. işte bu yüzden o parayı vermen gerekiyor.

yazı notu: ulan öyle bir yazdım ki; evlenip, çocuklara dolu zarfta para veresim geldi. arama ilanı vereyim bari; "düğün arabasında gezip, çocuklara içi para dolu zarflar dağıtırken yanımda bulunacak gelin aranmaktadır. özel mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.".

gerçi şu da var; düğün arabası dediysek, sünnet düğününü kastetmiyorum. çocuğun zaten az sonra yarısı gidecek. kalkıp ondan para istersen asayla kovalar şerefsizim.
(bkz: düğün arabasını durduran çocuklara zarf atan gelin)
bir de gelin ve damadın çıktığı evin ya da apartmanın kapısına dikilip ''ehehhe bahşiş vermeden çıkamazsınız'' diyen çocuklara siktir çekmek vardır ki, iki taraf içinde çok rezil bir durumdur.
6-15 yaş arası çocuklardan ana avrat küfür işitmeye davetiye çıkaran durumdur. fazla zarar olduğunu düşünmeyenler sıklıkla yaparlar.
cem yılmaz ın hokkabaz filmindeki iyi sahnelerden biridir.
hele cem yilmaz ın arabayı durdurmak için maymun olan arkadaşına;
"10 milyar verdiler dimi..." deyişi koparmıştı.
birde piyasada bu zarflara bos kagit koyanlar turemistir ki,yaziktir.
malesef hızla kaybettirilen/unutturulan kültürümüzün bir başka örneğidir. bunun yanısıra sabinin, subyanın umudunu kırmak, hayalleriyle oynamak büyük günahtır. o evlilik fazla sürmezse, bilinki boş zarfı açan sabinin yaşadığı hayal kırıklığı, evliliğinize olumsuz yansımıştır. yazıktır. günahtır.

duyuru: evlenen ve fakat "elin çocuğuna neden para vereyim" zihniyetindeki arkadaşlar; 1 adet davetiyeyle beraber, ikametgah ilmuhaberi ve savcılıktan aldıkları sabıka kaydını bir şekilde bana yollarsa, zarfların içlerine konmak üzere yeterli nakit, banka hesaplarına havale edilmek suretiyle aktarılacaktır. saygılar.
kesinlikle cehenneme gitmek için bir sebeptir.
(bkz: fake atmak)
çocukları yaran bir harekettir.
"Nasil olsa vermek zorunda, adetimiz bu" turunden belesciliklere pabuc birakmak istemeyen insanlarin buldugu cozum. "Madem ki evleneceksin, etrafa para sacman lazim" kaynakli uydurma adetlere ve arkasindaki asalak zihniyete atilmis okkali bir tokattir. Lakin evlenecek kisiler kek gibi gelin arabasini suslemezlerse; yolu tutan cocuklara zarf vermek, vermemek verip de feyk atmak gibi geyiklerden musdarip olmazlar.
benim çok ağırıma giderdi. ne ümitlerle ne umutlarla koştururdukta kavşaklarda, ışıklarda camlarına yapışırdık arabaların, zarflar boş çıkardı. oysa ki o parayla dondurma, meybuz, torpil, çubuğunda bedava olan stix ya da max'lardan, leblebi tozlarından, futbolcu kartlarından, taso çıkan cipslerden alabilirfruko içebilirdik.

tabi bazı çingeneleneler olayı abartıp camdan içeri girerdi yada arabanın kapısına asılır, araba 20yle 30la giderken onlarda öylece giderlerdi.

tanım: insan evladına yakışmayan harekettir.
Her varoş türk çocuğunun başına gelendir. (bkz: hayata dair iç burkan detaylar)