bugün

yere bakan, yürek yakan dedikleri cinstendir. pek masum görünür yavrucak. adamın ruhu duymaz.
gelin: geri dönüşü olmayan bir hata yaptım galiba.
dışarıda ki erkek: gerdek gecesi.
beyazlar içindeki orospudur.
hakettiğini verdikten sonra depüğü basmak caizdir.
hayat boyuda gözü dışarıda olacak gelindir. ne kendisi mutlu olacaktır ne de etrafındakiler.
atalarımızın yıllar önce farklı bir versiyonuna şahitlik ettiği ve yorum getirdiği durumdur.
(bkz: gelin ata binmiş ya nasip demiş)
(bkz: mantık evliliği)
yanlış seçim yapmış bir erkeğin eşi olacak o.....u olan aşağılık varlık.
espri iğrenç olacak ama elinde samurai kılıcı olan gelindir,kendisini bakışlarıyla taciz eden edepsizi kılıcıyla acımadan ikiye bölen delikanlı gelindir,asıl yanındaki tepkisiz damada yazıklar olsundur. (sıçtım,üstünede tüy diktim olaya analitik yaklaşacam derken,affedin beni)
eğer o davranışı kimseye çaktırmadan yapıyorsa tebrik edilesi gelindir
fakat kocası onun bu huyunu biliyorda halen onu eş diye kabul ediyorsa, eşini boynuzlaması şart olan gelindir

(bkz: töre cinayeti)
(bkz: kıskançlık cinayeti)
hokkabaz dakii gelini çağrıştırdı bana. (bkz: hipnoz yöntemi)
zorla evlendirilen gelindir.

kocasını istemez, bu sebeple de gözü dışarıdaki yakışıklılardadır. yakın zamanda da aldatacağı kesindir.
"horoz ölür gözü fışgılıgda kalır" özlü sözündeki gelindir o, doymaz.
son defa seçeneklerini gözden geçirmek isteyen gelindir.
evet maalesef oluyor bu tip hain gelinler, ne yaptığını bilmeyen neden baktığı, nasıl bakabilirliği belli olmayan ve anlaşılamayan, ihanet edeceği daha arabada belli olan ve insan demeye bin şahitin bile yetmeyeceği gelin müsveddeleri doğrudur vardır.