bugün

Düz yani manuel vitesli araba kullananlara verilecek tavsiyelerdir.

Ortadaki durmaya yarıyo, gitmeye değil.
üç pedala aynı anda basınca araba uçağa dönüşmüyor.
Hizli ve ofkeli moduna geçmeyin. Sonra (bkz: piston aşağı).
araba kullanırken emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyin. bir de alkollüyken de kesinlikle araba kullanmayın. ayrıca sigara içiyorsanız bırakın lütfen. hiç olmadı yattığınız odada içmeyin şu zıkkımı. gerçi kime ne anlatıyorum ki ben. otomatik vites araba kullananlara sesleniyorum,
uymayın bu serserilere.
arabayla kalktıktan sonra hemen 2'ye atın hızınız 40'a geldi mi 3'e, 60'a geldi mi 4'e, 80'e geldi mi 5'e atın basın gidin.
Eğer yeni yeni düz vites kullanmaya başlıyorsanız bol bol pratik yapın özellikle de arabayı kaldırmayı iyi öğrenin sonra yokuşlarda iki saat sizi beklemek zorunda kalmayalım.
Kadınsanız topuklu kullanmayın arabayı yarım debriyajda kullanıp anasını ağlatıyorsunuz. Erkeklerden de varsa duyun bunu.
yeni başlayanlar :araba stop edeceği zaman debriyaja sonuna kadar bas araba kendini boşa alacağı için stop etmez.

park ederken 2 hamle olayı önce geri sonra ileridir ve park ederken araba sedan ise sağ ya da sol dikiz aynasından gördüğün kısıma 10-15 cm daha ekle kanımca.

dönerken kaldırımdan hesap ederek dön daha kolay oluyor.

araba kullanmak ise biraz da göz kararıdır yol da yürürken vesaire orta şeritte gideceğini düşün ve öyle yürü. yağmurlu havalar da şemsiye varken özellik ile şemsiyeyi arabanın kapıları olarak düşünüp ona göre gidebilirsiniz.

yeni başlayanlar/kullananlar : araba ile giderken vites değiştirme haricinde elinizi vitese koymayın, torklara baskı uyguluyor.
Çalış otomatiğini al pis fakir.
Yeni başlayanlar kullanmasın gidin nasıl öğreniyorsanız öğrenin ama trafiğe çıkmayın.

Şaka şaka korkmayın gaza basın, frene basın. Hızlı gitmeyin döverim.
Yeni yeni alismalarda tragikte cok kufur yiyeceksiniz, kulak asmayin adamlar hakli...